לקראת לידה? כך תזהי מתי לגשת לבית חולים

צירים, ירידת מים או דימום - מתי צריך לרוץ לבית החולים, וכיצד מזהים שהלידה עומדת להתחיל? • וגם: טיפים
מכבי שירותי בריאות, ד' אדר תשע"ה 23/02/2015 17:32

תינוק

לידה היא חוויה מרגשת ומלחיצה בו זמנית, ולכן מומלץ להתכונן לקראתה מראש. כדאי להכיר את הסימנים המלמדים על הלידה המתקרבת, ולהכין מראש את התיק. כדאי לצמצם את גורמי הלחץ לקראת הלידה. ככל שרמת הלחץ יורדת, כך עשויה לקטון גם רמת הכאב, וניתן ליהנות יותר מהחוויה הקסומה שאין אחרת שתשווה לה.

חשוב לדעת שב-95% מההריונות, הלידה אינה מתרחשת במועד המשוער. סימנים המרמזים כי הלידה קרבה כוללים: הופעת צירים סדירים. הופעת הפקק הרירי. ירידת מים.

אם אחד או יותר מהסימנים הללו מופיע עוד לפני שבוע 37 להריון, יש לפנות באופן מיידי למיון יולדות.

הופעת צירים סדירים היא הוכחה לכך שהלידה קרובה. הצירים הם התכווצויות סדירות של שריר הרחם, ומטרתם לגרום לצוואר הרחם להיפתח ולהימחק בהדרגתיות עד לפתיחה מלאה. הצירים מקדימים את הלידה עצמה, ונמשכים לכל אורכה. לקראת הלידה עצמה, הצירים נהיים סדירים ותכופים יותר, ועוצמתם גוברת. בשלב זה, חשוב לרשום את תדירות ומשך הצירים.

בלידה ראשונה, אין צורך להגיע לבית החולים לפני הופעת צירים עוצמתיים, ממושכים, וסדירים, המופיעים כל 4-5 דקות, במשך לפחות שעתיים. אצל חלק מהנשים, הצירים עלולים להפסיק לפתע, אולם עם התקדמות תהליך הלידה, הצירים יחזרו, ויהפכו סדירים ותכופים.

יש לרשום את הזמן בו הופיע הציר, ולאחריו, את הזמן בו הופיע הציר הבא, מאחר וזהו המדד לתדירות. כדאי לציין גם את משך הצירים. בפנייה לחדר הלידה, תשאל המיילדת על תדירות ומשך הצירים.

סימנים נוספים שעשויים לרמז על הלידה המתקרבת, כוללים: כאב גב. הופעת הפקק הרירי. הפקק הרירי אוטם את פתח צוואר הרחם במשך ההריון. יציאתו מתבטאת כהפרשה צמיגית, שעשויה להיות בהירה מאד, ועד אדומה-חומה. הפקק עשוי להשתחרר כמה שעות לפני הלידה, אך גם כשבועיים לפני הלידה. בחלק מהמקרים, הפקק משתחרר אך ורק במהלך הלידה עצמה. אם הופעת הפקק אינה מלווה בצירים סדירים, ירידת מים או דימום, אין צורך לעשות דבר או להגיע לחדר הלידה. בחילה או הקאה. שלשול.

סימן מובהק נוסף ללידה הממשמשת הוא ירידת מים. מי השפיר עוטפים את העובר ברחם במשך ההריון. עם התחלת תהליך הלידה, פוקע הקרום העוטף את שק מי השפיר, ומי השפיר זורמים החוצה. כ-15% מכלל הלידות מתחילות בירידת מים המתרחשת מעצמה.

במידה שירדו המים, חשוב לשים לב האם הם צלולים, או שמא ירקרקים-צהבהבים, כי אז עלול להיות שמדובר במצב של מצוקה עוברית. במקרה של ירידת מים, יש להגיע לחדר הלידה תוך 1-2 שעות מרגע ירידת המים.

אם המים ירדו, אך לא התפתחו צירים, חלק מהנשים תקבלנה זירוז, על מנת לגרום ללידה. כיום מקובל לאפשר לאישה המעוניינת בכך להמתין כ- 48 שעות להתפתחות צירים באופן ספונטני, לפני גרימת לידה.

מתי צריך ללכת לחדר הלידה?

אז איך יודעים שהגיע הזמן? אם כן, במקרים הבאים, 'זהו זה', ויש ללכת לחדר הלידה:
כשתדירות הצירים היא מידי 5 דקות, הם נמשכים 45-60 שניות כל פעם, במשך למעלה משעה.
במקרה של ירידת מים.
במקרה של דימום.
במקרה של כאב בטן או כאב גב קשים, שאינם נעלמים בין ציר לציר.
במקרה שהרגשת ירידה בתנועתיות העובר.
בלידות חוזרות יכולים הצירים להתגבר במהירות, ולכן עליך להיות קשובה לגופך, ולפנות לחדר הלידה במועד המתאים.

מומלץ להמתין בבית עד שהצירים הופכים תדירים וממושכים, מאחר שהגעה מוקדמת מדי לבית החולים עלולה להיות מייגעת. ממילא לא יקבלו אותך לחדר הלידה, וההמתנה במיון יולדות יכולה להיות מורטת עצבים.

מה לקחת לבית היולדות?

מומלץ לארוז את התיק מבעוד מועד, מאחר שלא כדאי לארוז תחת לחץ, במהלך הופעת צירי הלידה. כדאי להשאיר בבית תכשיטים וחפצי ערך.
מסמכים, תעודות מזהות, כרטיס מעקב הריון. קלסר עם מסמכי ההריון. רחצה ונוחות. כפכפי גומי למקלחת. סוכריות או מסטיקים. כפכפים או נעלי בית. בקבוק מים. כלי רחצה. ספר. חלוק רחצה. שמן לעיסוי (שמן נבט חיטה או שמן שקדים). אסלוניות (כיסויי אסלה). דיסק של מוזיקה מרגיעה (להשמעה במהלך הלידה). מגבת. פלאפון + מטען. גרביים. כיסוי עיניים. אטמי אוזניים. מצלמה/וידאו. בגדים נוחים למשך השהות במחלקה. מגבונים לחים. שפתון לחות. גומיות לשיער/קליפס. מוצרי הנקה.

קישורים:
לכתבה המלאה באתר מכבי שירותי בריאות>>
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;