1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חוץ

פרויקט: הנצחת רבע מיליון חיילים יהודים הי"ד

במסגרת אירועי 70 שנה ל'יום השחרור וההצלה' שיתקיימו ברחבי העולם - יוזמה להנצחת החיילים שנלחמו בנאצים
אלי כהן, ח' אדר תשע"ה 27/02/2015 12:48

תוכנית בינלאומית לחשיפת רבע מיליון קברי החיילים היהודים  (13)

ביום ז' אדר, יום פטירת משה רבינו, שנקבע לדורות כ'יום החברה קדישא' ו'יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע' נחשפת התוכנית הבינלאומית לאיתור תיעוד וזיכרון לחיילים היהודיים שנהרגו במלחמת העולם השנייה.

התוכנית במסגרת אירועי 'יום השחרור וההצלה' שיתקיימו ברחבי העולם ביוזמת הנגיד היהודי, גבריאל גרמן זכרייב, להטמעת התאריך העברי לציון 'יום השחרור וההצלה' המצוין ברחבי העולם ב- 9 במאי, בכ"ו אייר. היוזמה זכתה לברכתם של הרה"ר לישראל. רבה של תל אביב יפו ונשיא 'יד ושם', הגרי"מ לאו. נשיא 'ועידת רבני אירופה', הגר"פ גולדשמידט. ארגוני הווטרנים וותיקי מלחמת העולם השניה ואישי ציבור מכל גווני הקשת.

בשנה שעברה, במסגרת אירועי 'יום השחרור וההצלה', החלה כתיבתם של שלושה ספרי תורה שיוכנסו, בשנה זו, להיכלי הקודש בכותל המערבי ובכנסת, לזכרם של החיילים היהודים שנהרגו במלחמה נגד הנאצים, ובבית הגר"ח קנייבסקי לע"נ גדולי ישראל זצוק"ל הי"ד שנהרגו עקה"ש בשואה. כמו"כ נערכו אירועי זיכרון בבנין האו"ם בניו יורק ובאירופה.

יועץ התקשורת של 'ועידת רבני אירופה' ודוברה, משה פרידמן המרכז את אירועי 'יום השחרור וההצלה' אמר כי "במלחמת העולם השנייה נהרגו עפ"י ההערכות כ -250 אלף חיילים יהודים שלחמו נגד הנאצים במסגרת צבאות בעלות הברית, הצבא האדום, ארגוני הפרטיזנים והמחתרות."מבדיקה ראשונית שערכתי אין, או לפחות לא ידוע לי, על ריכוז - רישום ותיעוד כלשהו של זהות הנופלים ומקום קבורתם. פרויקט 'יום השחרור וההצלה' שנועד בין השאר לשמר את זיכרונם של הנופלים שחירפו נפשם למען הצלת אירופה ושארית הפליטה יפעל לאיתור שמותיהם ומקום קבורתם של החיילים היהודים.

"עפ"י התוכנית ירכז הארגון הבינלאומי 'לא תשכח' הפועל לאיתור, תיעוד ושימור עשרות אלפי בתי העלמין היהודיים וקברי אחים באירופה בחסות 'ועידת רבני אירופה' ו'ועידת התביעות' שבהנהלת הגר"י בלייך, רבה של אוקראינה וסגן נשיא 'ועידת רבני אירופה' והעסקן הדגול, מנכ"ל 'לא תשכח', הר"ר אלימלך בינדיגר מבריסל, את הטיפול באיתור ותיעוד ככל האפשר, את שמותיהם ומקום קבורתם. חלקם, ככל הידוע, בקברי אחים יחד עם חבריהם לנשק.

"בכ"ו באייר יעלו לבתי הקברות וקברי האחים הצבאיים ואתרי ההנצחה והזיכרון ללוחמים היהודיים; רבני אירופה, נציגי המדינות ובני נוער וסטודנטים לטקס אזכרה ממלכתי. במקביל ייצאו בני נוער וסטודנטים בשיתוף ארגונים יהודיים לבתי הקברות ברחבי אירופה יערכו טקסי אזכרה וקדיש ויניחו פרח ודגל 'יום השחרור וההצלה' על קבריהם".

נשיא 'ועידת רבני אירופה', הגר"פ גולדשמידט אמר כי "התוכנית הינה צדק היסטורי לאותם יהודים שחירפו את נפשם במלחמה והגם שעברו 70 שנה מאז נהרגו. אני מאמין ומקווה שנזכה לשיתוף פעולה עם מדינות בעלות הברית והצבא האדום ונוכל להכריז יחד, כבר בועידה הבאה שתתקיים לקראת כ"ו באייר בצרפת, על פתיחת הפרויקט והכרזת השגרירים על פתיחת הארכיונים שלהם והסיוע הנדרש לפרויקט".הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;