י"ב אייר התשפ"ד
20.05.2024

חסכון יקר • הכל על הסכמי גירושין

הסכמי גירושין עצמיים שנועדו לחסוך כסף, מפילים זוגות גרושים לתהום כלכלית • כתבה

חסכון יקר • הכל על הסכמי גירושין


תופעה מסוכנת בהליך גירושין היא הסכמי גירושין ביתיים. מדובר בזוגות בהליך גירושין, שעורכים בעצמם הסכם גירושין ביתי. המטרה של הזוגות האלו היא לחסוך כמה אלפי שקלים שישולמו לעורכי דין שיערכו עבורם את ההסכם.

במקום חסכון, מוצאים עצמם זוגות רבים, שערכו הסכם גירושין ביתי, עם הסכמים חסרים או לא ברורים. לדברי עו"ד ליטל יעקובוביץ-דראי, במקום לחסוך בתשלום שכר טרחה לעורך דין, הם נאלצים לשכור שירותי עורכי דין בעשרות אלפי שקלים כל אחד מהם, רק כדי לתקן את הנזקים של ההסכם הביתי שערכו בעצמם. כך למשל הסכם ביתי שבו שכחו לרשום ששני ההורים יישאו בחלקים שווים בהוצאות רפואיות ומזונות מגיל 18 ועד 21 עבור ילדיהם.

האם נדרשה להגיש תביעה לביהמ"ש ולשלם עבורה עשרות אלפי שקלים. בהסכם ביתי אחר, לא ידעו הצדדים שעליהם להגדיר את חלוקת הזמנים של הילדים עם ההורים בחגים ובחופשות. החוסר הזה הוביל למאבק קשה בין ההורים בבית המשפט שעלה לשניהם יחד במאות אלפי שקלים. בהסכם ביתי של זוג שרצו לחלק בהסכמה את הזכויות הכספיות והסוציאליות, סירבו חברות הביטוח וקופות הגמל לחלק את הרכוש בגלל שההסכם לא ערוך כמו שצריך. בכתבה הבאה נספר לכם למה כדאי להימנע מהסכם גירושין ביתי.

יותר ויותר זוגות שרוצים להתגרש מנסחים בכוחות עצמם הסכם גירושין עצמי או "ביתי". לדברי עו"ד יעקובוביץ דראי "ההסכמים הללו שמנוסחים על ידי הזוגות עצמם, מתגלים לאחר זמן מה כהסכמים חסרים או לא ברורים. לעיתים קרובות מגלים הצדדים כי בהסכם שערכו חסרות הוראות חשובות או שמגלים שכל אחד מהם מפרש אחרת את סעיפי ההסכם".

הזוגות האלו מבקשים לחסוך בתשלום של כמה אלפי שקלים לעורך דין שיערוך עבורם את ההסכם. במקום חסכון הם מגלים במהרה כי ההסכם הביתי שלהם גורר אותם למאבק משפטי ארוך שעלותו יכולה להגיע למאות אלפי שקלים לשני הצדדים שנאלצים לשכור שירותי עורך דין לתיקון הטעויות והחוסרים בהסכם.

באחד המקרים שהגיע לבית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון, הוגשה תביעת מזונות על ידי אישה שחתמה על הסכם גירושין ביתי עם בעלה לשעבר. ההסכם אושר אמנם על ידי בית הדין הרבני, אך לאחר זמן קצר הופתעה לגלות כי בהסכם הייתה חסרה הוראה בנוגע לנשיאה בהוצאות רפואיות של הילדים במשותף על ידי שני ההורים. בנוסף, גילתה האישה כי בהסכם לא נקבעו הוראות לגבי תשלום מזונות מגיל 18 ועד גיל 21 של הילדים המשותפים.

פניות רבות של האישה לבעל לשעבר כדי להגיע להבנות לא הצליחה. האב סירב לשאת בהוצאות אלו בטענה כי הם לא הסכימו על כך ולכן הוא אינו חייב. בלית ברירה נאלצה האישה לשכור שירותי עורך דין שיגיש עבורה תביעה למזונות הילדים המשותפים ובה דרשה לחייב את האב בתשלום מחצית הוצאות חינוך והוצאות רפואיות וכן חיוב האב בתשלום מזונות מגיל 18 ועד 21. למעשה, במקום כמה אלפי שקלים שהצדדים ביקשו לחסוך על עורך דין שיכין עבורם את ההסכם, נאלצה האישה להוציא עשרות אלפי שקלים בגין ייצוג בתביעת המזונות, ובעלה לשעבר נאלץ לשלם אף הוא כמה עשרות אלפי שקלים כדי להתגונן מפני התביעה שהוגשה כנגדו.

עו"ד ליטל יעקובוביץ דראי, העוסקת בדיני משפחה, מציינת כי אם בני הזוג היו נעזרים מלכתחילה בעו"ד לשם ניסוח ההסכם, יש סיכוי גבוה מאד כי לא היה צורך בתביעה זו ועורך דין היה מסב את תשומת לבם כבר בהתחלה כי הפסיקה קובעת בדרך כלל תשלום של מזונות מגיל 18 ובמהלך שירות צבאי בגובה 1/3 מהסכם שקבעו. בנוסף, הזוג היה יודע שקיים חיוב של שני ההורים לשאת בהוצאות הבריאות והחינוך.

הסדרים, חגים ומה שביניהם
במקרה אחר שהגיע לביהמ"ש לענייני משפחה ברמת גן, חתמו זוג אחר על הסכם גירושין ביתי, אותו ערכו בעצמם ללא כל סיוע מעורך דין או מגשר. ההסכם אושר לאחר שבית המשפט וידא שהצדדים חתמו עליו מרצון חופשי ומבינים את משמעותו.

רק אז, כשהחלו הצדדים ליישם את ההסכם והגיעו לחג הפסח, גילה האב כי גרושתו מסרבת לתת לו את הילדים למחצית החג בטענה כי הם לא קבעו חלוקה לגבי החגים וכי הילדים שנמצאים במשמורתה צריכים להיות איתה בכל החג.

למעשה טענה האישה לשעבר כי האב רשאי לקבל את הילדים רק על פי ההסדרים שנקבעו באמצע השבוע. גם כאן, במקום חסכון כספי, מצאו עצמם הצדדים מוציאים עשרות אלפי שקלים כל אחד מהם ששכר עורך דין.

האב שנאלץ להגיש תביעה לביהמ"ש לקביעת הסדרי ראיה עם ילדיו בחגים ובחופשות נאלץ לשלם למעלה מ 30,000 ₪ וגרושתו, נאלצה גם היא לשלם סכומים דומים כדי להתגונן מפני התביעה.

לדברי עו"ד יעקובוביץ-דראי, אין ספק שגם במקרה זה עריכת הסכם הגירושין בליווי עורך דין או מגשר היה מכסה את כל האפשרויות הקיימות בחלוקת זמני השהות של הילדים עם שני ההורים או לפחות בודק עם שני ההורים מה רצונם בכל האפשרויות הקיימות מניסיונו הרב.

במקרה נוסף של זוג אחר שערכו הסכם גירושין ביתי, קבעו הצדדים כי כל אחד זכאי למחצית הזכויות של בן הזוג השני במקום העבודה ובביטוחים. ההוראה של הצדדים בהסכם הביתי הייתה הוראה כללית ולא מפורטת. הצדדים לא פירטו בהסכם הביתי שערכו ממתי עד מתי מגיעים לכל אחד מהם זכויות אצל השני. הצדדים שכחו לרשום גם מתי התחתנו ומהו מועד הקרע ביניהם. לאחר שההסכם אושר ע"י בית הדין הרבני וסמוך ליציאתה לפנסיה של האישה גילה הבעל כי קופת הגמל מסרבת להעביר לידיו מחצית הכספים שנצברו בה, ולמעשה קופת הגמל בכלל לא מכירה בו כמי שזכאי לקבל מידע על היקף הזכויות שנצברו. קופות הגמל וקרנות הפנסיה דרשו כי יציג בפניהם הסכם שקיבל תוקף של פסק דין ושיכלול פרטים הכרחיים לפי החוק כמו משך התקופה המשותפת, מועד הנישואים והפירוד ופירוט לגבי שיעור החלוקה ביניהם. במקרה הזה, למזלם של הצדדים התקשורת ביניהם הייתה עדיין טובה כך שהם פנו יחד לעורך דין שיערוך עבורם נספח להסכם הגירושין. גם את הנספח נאלצו בני הזוג לשעבר לאשר וגילו כי כוונתם הראשונית לחסוך כסף התבררה כסיכון לא כדאי כי נאלצו בכל מקרה להוציא כספים לעורך דין שיערוך את הנספח, ואם לא היו מגיעים להסכמות היו נדרשים להוציא הרבה יותר כסף.

אלו הם רק חלק ממקרים שבהם זוגות שרצו להתגרש ולערוך בעצמם את הסכם הגירושין, שילמו לבסוף מחיר כבד. כדאי לדעת כי המחיר הכבד בהסכם גירושין ביתי איננו רק בהוצאה הכספית הגבוהה הנדרשת מהצדדים לשכר טרחה לעורך דין לשם תיקון או השלמת ההסכם. המחיר הכבד הנוסף הוא הצורך להתעסק שוב פעם בפרידה ביניהם והצורך לנהל הליכים משפטיים ארוכים ומתישים, מהם ביקשו להימנע.

עו"ד יעקובוביץ-דראי מדגישה כי אמנם חובה על בני זוג שחתמו על הסכם גירושין להביאו לאישור בפני הערכאה המשפטית (בית משפט או בית הדין הרבני), אולם לא תמיד בית המשפט נכנס לעומק הוראות ההסכם. בית המשפט בוחן בדרך כלל את רצונכם החופשי לחתום על ההסכם, ולא בוחן אם שכחתם להוסיף משהו להסכם או אם יש הוראות לא ברורות בהסכם שערכתם.

המלצות לדרך
"יש כמובן לעודד בני זוג שרוצים להתגרש להגיע להסכמות ביניהם, אך אין לשכוח כי לאחר שגיבשו את עקרונות ההסכמות עליהם להיעזר בעורך דין מומחה בתחום הגירושין. עורך הדין יסייע להם לנסח את ההסכמות בצורה נכונה כך שההסכם ישרת אותם לאורך שנים במינימום מחלוקות" מציינת עו"ד יעקובוביץ-דראי ומוסיפה כי "הניסיון לחסוך בעלות ייצוג וליווי של עורך דין לצורך עריכת ההסכם עלול לעלות לכם הרבה יותר ואף להוביל אתכם למאבקים משפטיים, שניסיתם להימנע מהם מלכתחילה".

לכן מדגישה עו"ד יעקובוביץ-דראי כי "אם אתם שוקלים להתגרש, ומעוניינים לערוך בעצמכם את הסכם הגירושין שלכם כדאי שתעצרו ותשקלו בכל זאת להיעזר בעורך דין העוסק בדיני משפחה או מגשר שעוסק בתחום". עו"ד יעקובוביץ דראי נותנת כמה המלצות למי שבכל זאת שוקלים לערוך הסכם גירושין ביתי: "אם כבר גיבשתם הסכמות ביניכם וערכתם הסכם עקרונות, הביאו את הסכם העקרונות אל עורך הדין שבחרתם, כדי שיערוך עבורכם את הסכם הגירושין. עורך הדין שבחרתם ידאג לניסוח משפטי נכון ומדויק של כל הנושאים הקשורים בפרידה ובגירושין. עורך הדין מכיר את הנושאים שחובה לכלול בהסכם וידאג להתריע בפניכם אם שכחתם להגיע להסכמות בנושאים מסוימים ויתריע אם בנושאים שעליכם לשים בהם דגש כדי למנוע מאבקים משפטיים בעתיד.

בכל מקרה שבו כבר ערכתם הסכם גירושין ביתי שכזה וגיליתם שחסרות בו הוראות חשובות או שיש בו הוראות שאינן ברורות ואתם מתווכחים עליהם ללא הרף, אל תאמרו נואש. תחילה נסו לשוחח עם הצד השני כדי לגבש הסכמות גם בנושאים החסרים או ההוראות שאינן ברורות. לאחר שהגעתם להסכמות דאגו שאת ההוראות החדשות או המשלימות, ינסח עבורכם עורך דין או מגשר בדיני משפחה".

עו"ד ליטל יעקובוביץ מדגישה את חשיבות הפנייה לאיש מקצוע בעניין זה ואומרת "בדיוק כפי שלא תנסחו בעצמכם הסכם מכר לדירתכם לאור מורכבותו, כדאי שגם בהסכם הגירושין שלכם, שהינו הסכם מורכב מאד, תעזרו באיש מקצוע ותימנעו מניסוח הסכם גירושין עצמי. זכרו שהניסיון "לצאת בזול" עלול לעלות לכם ביוקר".

בכל מקרה שאתם לא בטוחים לגבי ההסכם שבידיכם ותוהים אם ההסכם מלא ומעגן את כל הזכויות שלכם, מומלץ שתקבלו ייעוץ מעורך דין העוסק בדיני משפחה.

עורכת הדין ליטל יעקובוביץ דראי הינה בעלת משרד העוסק בדיני משפחה, גירושין, ירושות וצוואות


גירושין הסכמים הורות משפחה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד