1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. טור אורח

מעתה אמור: הפלג הירושלמי - של 'העדה' • טור

בטור שבועי שנון מתמיד מסכם אבי בלום את השפן של מערכת הבחירות, מפלתה של 'יחד' והכחדתו של המיני-פלג הירושלמי
אבי בלום, כ"ז אדר תשע"ה 18/03/2015 08:20

צלם:משה גולדשטיין צלם:משה גולדשטיין


הוא-הא-מי-זה בא
אז בסוף בוז'י הרצוג עמד בהבטחתו ושמר על נתניהו מאוחדת. נכון לכתיבת השורות בליל אמש, ביבי עמד על הבמה לקול קריאות 'היידה ביבי', 'היידה שרה' באווירה שהזכירה את הניצחון הגדול ב-96'. בשני בלילה ציפי לבני ויתרה על חלקה ברוטציה. בשלישי בערב, קהל הבוחרים ויתר על חלקו של הרצוג.

הקוסם משנות התשעים עשה את הבלתי ייאמן ורכב על קמפיין 'זה או אנחנו או הוא' של הרצוג. זה אכן הוא ולא הם. בבליץ של שבוע, הצליח ביבי להחדיר את המסר בקרב מצביעי הימין שנטשו בהמוניהם בעיקר את הבית היהודי, והפכו את שלהי העשיריה השנייה לריאלית, "מבעד-מבעד דיכטר", אם להשתמש בז'רגון של נסראללה במלחמת לבנון השנייה.

כשנתניהו פיזר את הממשלה ולקח הימור שאפילו בקזינו של שלדון אדלסון לא רואים בכל יום, הוא יכול היה רק לחלום על כזאת תוצאה.

הקלפים כעת בידי נתניהו שמעדיף לבצר תחילה את הגוש הטבעי. בנאומו המחויך בפני פעילי הליכוד המריעים הוא הדגיש מספר פעמים את המילה "דחיפות" ו"מהירות", בנוגע להקמת הממשלה החדשה. ביבי רוצה להגיע לנשיא כשבידיו רוב מוצק וסגור הרמטית, עם כחלון וליברמן בבסיס ואופציה להרחבה עם מפלגת מרכז-שמאל בשלב מאוחר יותר, כפי שעשה כשצירף ב-2009 בדקה התשעים את מפלגת העבודה.

אז ליברמן עושה קולות של "תציעו לי", וכחלון מדבר עם כולם. גם גפני מסביר שגדולי ישראל יישבו ויחליטו, אבל נכון לליל אמש נראה שהעיקרון כבר נקבע – ביבי הוא ראש הממשלה הבא. כעת נותרה רק שאלת המחיר.

ועוד מילה על מתיקות הניצחון. כשנתניהו הלך אמש לישון הוא נכנס ברפלקס בלתי נשלט לאתר הבית של ידיעות אחרונות: "יתרון לנתניהו בתוצאות האמת". הוא-הא-מי-זה-בא, ראש ממשלת ישראל היום, וגם מחר.

הוא-הא-מה-קרה:
תראו מה קרה למפלגות החוט המשולש שהובילו את חוק הגיוס והדרת החרדים. איווט שדיבר רק לפני חודשיים על ראשות ממשלה ולפני שבועיים על מספר דו-ספרתי, מסיים עם חד ספרתי והופך למפלגת נישה קטנה.

יאיר לפיד הפך סופסוף לקונצנזוס. הוא פרסונה נון גראטה שאינו רצוי גם לביבי וגם לבוז'י, כפי שתיאר בסרקזם גפני. ביבי עוד גישש אמש מול אחד מבכירי הח"כים החרדים האם יש על מה לדבר עם לפיד וקיבל את התשובה בנאומו של גפני.

ואי אפשר כמובן בלי נפתלי בנט, שכבר היה על גג 18 המנדטים בסקרים וראה עצמו כמועמד פוטנציאלי לראש-ממשלה, והחזיר אמש את הבית היהודי לימי המפד"ל הישנה. זה מה שנקרא: להחזיר עטרה ליושנה.

בנט הביא לבית היהודי הישג שיכול להתחרות רק בהישגי אלי אוחנה כמאמן הנבחרת הצעירה... אבל מותר לנו בלילה הזה להתענג לרגע קט על כך שהשלישייה הזאת, שהפכה את החרדים בקדנציה האחרונה לשק חבטות, באה אמש על עונשה. ועכשיו, בואו נדבר על הצרות שלנו.

רוקדים ובוכים:
עדיפים 13 מנדטים בקואליציה על 18 באופוזיציה אבל אין מה לצאת בחגיגות. ב"נאום הניצחון", הזכיר דרעי בצדק שאת ההישגים הגדולים ביותר שלה השיגה ש"ס עם ארבעה-שישה מנדטים. צריך להודות שהקמפיין החברתי היה ונותר עד הסוף שקוף – בלי תוצאות מרנינות במיוחד. ובכל זאת, דרעי יכול לחייך.

בש"ס מדברים על זליגה של הרגע האחרון לכיוון נתניהו ומתנחמים בכך שבנט חטף מכה הרבה יותר גדולה, כשהפער שהצטמצם בין ש"ס לבית היהודי עשוי להשליך על השליטה במשרד הדתות, בחירת דיינים ומועצות דתיות ושאר תופינים.

אבל הצהלה הגדולה עם פרסום המדגם לא באה כשפורסמה התוצאה של ש"ס, אלא כשעלתה על הצג יחד של אלי ישי. דרעי דיבר על הסולת שנופתה, וכמעט שהחליף בין סולת לפסולת...

במהלך ראיון שנערך עמו באכסניה זו ביום שישי האחרון, דיבר דרעי אוף-דה-רקורד על צפי של שמונה מנדטים לש"ס וזירו לאלי ישי. "לא פחות מהמנדטים שלנו חשוב לי שהאלי ישי הזה לא יעבור", אמר דרעי והסביר, "זה יעביר מסר חד משמעי שגם כיום אי אפשר לשחק במועצת חכמי התורה".

דרעי לא היה מסוגל להעלות במחשבתו עוד קדנציה שבמהלכה אלי ישי מסתובב לו בכנסת בין הרגליים, נכנס ויוצא מלשכת ראש הממשלה. מערבב ללא הפסקה. מבחינתו זה היה: רק לא אלי.

לזכותו של אלי ישי ייאמר שהוא לא נטש את פעיליו והגיע אמש כדי לחזק אותם, ובעיקר אותו. הוא דיבר על בוקר חדש שיעלה עם שישה מנדטים, אבל בשיחות סגורות, העריך כבר בצהרי היום כי מצבו אנוש.

במבט לאחור, הדיל שעשה היה רע. גם אם היה נכנס עם ארבעה מנדטים דחוקים, היו לו ביד רק שני מנדטים משלו. בלי יוני שטבון שאינו מחויב לישי, ובלי מרזל שאינו מחויב לאיש. אם היה נשאר ברשימת ש"ס, כמקום 2, עם הבטחה לשר בכיר ועוד ניסים זאב אחד ברשימה, היה לו הרבה יותר. אבל זה באמת כבר חלב שנשפך ונחמץ.

במפלגת יחד הציגו את אלעד וביתר עילית כמדד דינמי למצב המפלגה. "אם נביא 2000 קולות באלעד ומספר דומה בביתר, נעבור", העריכו במפלגה. המספרים הללו הושגו (כ-2100 באלעד וכ- 2200 בביתר עילית), מה שרק מעצים את תחושת ההחמצה של אובדן קולות חרדים. אלי ישי "יצא בחוץ", ונשאר רק עם הנאמנות. לא של מרן, אלא של הדירה במשכנות האומה. מן הראוי היה שנקרא לישי להסיק מסקנות ולהתפטר, אבל הבוחרים כבר עשו זאת בשבילו.

בואו נדבר על יהדות התורה שנכון לשעה זו ממתינה לקולות הימאים והחיילים שמרחיקים ממנה את המנדט השביעי. עם שבעת המנדטים של הקדנציה הקודמת הם ישבו שבעה. הפעם, נראה שגם עם שישה, הם יוכלו לעלות לתורה ל'שישי'. צריך לומר בכנות שאלי ישי נגס ביהדות התורה, פחות ממה שנדמה היה מלכתחילה. בביתר דווח על עלייה במספר המצביעים של כתשע מאות קולות, באלעד כמעט ולא נרשמה ירידה. בגבעת זאב שם הובעה דאגה מאובדן קולות חסידי קרלין, נרשם גידול משמעותי.

ניתן לומר כי מאיר פרוש שרץ מעיר לעיר, כמעט כמו ביבי, סיפק את הסחורה בכל החזיתות, למעט כפר חב"ד שהייתה אבודה למרות פרוש ולא בגללו. מהרגע בו פזלו ח"כי יהדות התורה לכיוונו של ביבי היה ברור שמהלימון הזה – לימונדה לא תצא. בקרב חב"ד חזרה יהדות התורה למספרים מבחירות 2009, ואת הקולות שהלכו ב-2013 לעוצמה יהודית החליפה הפעם מפלגת יחד. אז בכפר שוב רוקדים ובוכים, בנוהל שזכור לנו מימי האבל והבלבול בג' תמוז תשנ"ד.

ובלי מילה על הפלג הירושלמי אי אפשר. אם אלי ישי סיכן עשרות אלפי קולות חרדים ברשלנות, הרי שהם איבדו לנו עשרות אלפי קולות במודע. כל זאת בשעה שיאיר לפיד מוציא את השד החרדי מהבקבוק ומסתער על הקלפיות. לפני כחודש סופר כאן בשם גורם יודע דבר כי ברגע האמת, תצא ההוראה להימנע מהצבעה, לא על רקע הסנקציות הפליליות, אלא בעטיין של הסנקציות הכלכליות... דובר על תמיכה שמגיעה מעבר לים מחוגים הקרובים לסאטמר. בפלג הכחישו ומוסיפים להכחיש אבל המציאות מדברת בעד עצמה.

הצבעה למפלגה אחרת שאינה יהדות התורה היתה מתקבלת בהבנה, וכך גם הדחף הבלתי נשלט לראות באובדן המנדט השביעי של יהדות התורה. אבל לזרוק כך, עשרות אלפי קולות לפח ולסכן במודע את גורל היהדות החרדית?

הקולות שלהם, לדוגמה, היו יכולים להעביר בבטחה את אלי ישי, כאשר את המסר הזה, הם קיבלו ישירות מראש-הממשלה באמצעות הצ'יף הירושלמי, ניר ברקת. כשפורסמו המדגמים שהעניקו שישה מנדטים ליהדות התורה הם חשו ברקיע השביעי. תהא אשר תהא התוצאה, אי אפשר להתעלם מהבלבול שאחז בקרב תומכי הפלג במהלך הימים האחרונים. לטווח הארוך זה יפגע בראש ובראשונה בהם.

תנועת 'אסור להשתתף בבחירות' הליטאית, איבדה במו ידיה כל שמץ של סיכוי לתפוס ביום מן הימים את ההנהגה הרוחנית של המיינסטרים החרדי. מעתה אמור: הפלג הירושלמי של העדה החרדית.

הטור מתפרסם ברשת 'קו עיתונות'

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. כתוב יפה!  

  חנן

  • במקרה של אחדות היינו היום בסרט של 9 מנדטים .חבל (ל”ת)


  • החתרן,כמו זבוב טרדן הסתובב לשס על הפנים שנתים,כעת זה נגמר (ל”ת)


  • חובה כנסו!!!  

   יהודה

 2. כל מילה בסלע  

  יעקב

 3. הפלג הירושלמי מונה רק 300 קולות, איך זה שפתאום מודים שהוא שווה כמה עשרות אלפים ??  (ל”ת)

  קטונתי

 4. כעת מוכח, שאיחוד עם הפלג, יהדות התורה מקבלת 9 מנדטים. חבל שלא השכילו מראש  (ל”ת)

  יענקי

  • הפלג מפולג 

   אלי

  • מאיפה מוכח 

   שמואל

 5. פרק נוסף בהיסטוריה  


  • מה שאתה קורא לו "טעות", זה!!! העיקרון אצלו להיבדל מעדת רשעים בין רב בין מעט... (ל”ת)

   אשרי האיש

 6. אבי בלום  

  שרון

 7. נכון אבל  

  יוסי

  • מה שאתה לא מצין שנכון אמנם הצבעת ג אך דאגת שהפתק יהיה פסול (ל”ת)


 8. אבל אתה משרת של צד אחד  

  מה שלא ספרת

 9. הפלג הירושלמי ללא הנהגה ברורה עד הרגע שאחרי האחרון  

  יוסי

 10. הפלג הירושלמי לא חושבים על עם ישראל רק על השיקול המצומצם שלהם.  

  יוסי

 11. כיכר השבת נתן להם במה במשך כל הבחירות! להפסיק לקרוא באתר שלהם!!!  (ל”ת)

  יוסי

 12. מאימתי חושפים תוכן שיחות אוף דה רקורד?  (ל”ת)

  יוני

 13. להוריד כזה טור אחרי לילה של שידור באולפן? מדהים ומבריק!  

  מוטי

 14. חשבון נפש דחוף  

  חסיד לא שוטה

 15. חשבון נפש דחוף  

  חסיד לא שוטה

 16. למה להכפיל את הפלג בעשר? שוב הוכח שאין להם יותר מכמה אלפים, שבהחלט יכולים לסייע או לקלקל. הם בחרו בקלקול והתאבדו פוליטית!  (ל”ת)

  ה'קץ' ל'עץ'

 17. אין דברים כאלה  

  מוטי

 18. שטיות אנשי הפןלג הצביעו אנשי מרקוביץ שס וחלק ישי והנשים בעיקר ג מידע אישי כולל טלפונים שנעשו לידי  (ל”ת)

  איש הפלג

  • ראש הישיבה הגר"ש מרקוביץ נטש את הפלג ההזוי!!! 

   תלמיד

  • הלכו להצביע ודאגו לפסול את הפתק מוכח מקלפיות שמספר הפתקים הפסולים התאימו למספר המצביעים העצים (ל”ת)


 19. ראש בקיר  

  ישראל

 20. מוטב להמתין  

  בני

 21. העיקר שקיבלנו את סיום הש"ס והפגיעה הקשה בחמא"ס.  

  פרשת פרה שחוטה במצרים

 22. אלי ישי לא עבר בגללכם העיתונאים שדרעי קנה אתכם בכסף. אמור מעתה: לא עיתונאי בכיר, אלא עיתונאי בכיס!!!!!!!  (ל”ת)

  מרדכי

  • נעבך א שוטה גם הוא שוטה 

   זאב

 23. יהדות התורה עומדת על 6 וזה נקרא הכחדתו של הפלג? נו, הוויכוח פה מיותר!  (ל”ת)


  • כן!!!! כי יהדות התורה גדלה ב10.000 קולות למורות מוכי העץ !! (ל”ת)

   מרן ישו ויין

 24. אלי ישי שמע לעצות אחיתופל, והלך למהלך טיפשי ביותר. היום כולם משאירים אותו מרוסק ובורחים.  (ל”ת)

  אבי

 25. הדג מסריח מהראש של ...  

  אורבי_ישראל

 26. יעקב אשר לא נורא שהוא בחוץ  

  אלי מגיד

 27. הפלג חפר קבר לעצמו  

  יפה

 28. לא כל כך הבנתי על מה בדיוק היתה כזו שמחה בש"ס  


 29. עכשיו הכל שקוף  

  כאוב

 30. הפלג הוא רק 300 קולות והסיבה שבגללה לא גדלנו היא החרדים העובדים. ולא המטורפים הזכניקים.  (ל”ת)


 31. בעקבתא דמשיחא חוצפה יסגי  

  אינו שייך לשום מחנה

  • עיקבתא דמשיחאו 

   ישראל

 32. היה לאלי ישי את כל הפרווילגיה ו בנוסף תמיכת הרבנים . כנסו  

  נפתלי

 33. אבי היקר, היית תותח אתמול בקול ברמה ,פשוט ישבנו מול מקלט הרדיו ונהנינו.תודה.זאת דרך אגב אף שמימרן היה בתחנה המתחרה.אתה ורבלין הייתם נשק שובר שויון.עשו  (ל”ת)

  יוסי

 34. חובה כנסו!!!  

  יהודה

 35. אנחנו שאני אלי ישי הצבענו  

  אריק

  • כן יאבדו. .. 

   מוזר

 36. חבל לי על אלי ישי-אוהבים אותך חזק !!! אל תישבר ! העם איתנו !  (ל”ת)

  ארי

 37. יעקב אשר  


 38. מה שבטוח שס מתה יותר לא נצביע לאותיות הזוועתיות אלה. עיתון קול העיר =דרעי איבד אימון הציבור אוטוטו יתגמד ויתאדה  (ל”ת)


 39. מי ששרף 5 מנדטים לצבור החרדי הוא:  

  מויה

 40. רדוד ומשעמם להפליא  (ל”ת)

  אני