י"ט אייר התשפ"ד
27.05.2024

צוות זק"א בצרפת: נהפוך כל אבן ונביא את אייל לקבורה

דיווחים על טלפון סלולרי שהתגלה בין ההריסות ובו תיעוד ההתרסקות: קולות של אנשים זועקים "אלוקים תעזור" בכמה שפות

צוות זק"א בצרפת: נהפוך כל אבן ונביא את אייל לקבורה
123


צוות החילוץ של זק"א לאסון התרסקות המטוס הגרמני בהרי האלפים בצרפת, ממשיך בעבודה מאומצת לאיתור שרידים וממצאים של האזרח הישראלי, אייל באום. טלפון סלולרי ובו תיעוד ההתרסקות התגלה בין ההריסות. בין הקולות, אנשים זועקים בכמה שפות: "אלוקים תעזור".

שבוע לאחר התרסקות המטוס, והחיפושים אחרי גופות 150 ההרוגים בעיצומם. עד כה אותרו מאות חלקי גופות וממצאים אחרים. סמוך לזירת האסון הוקם האנגר ענק, אליו מועברים הממצאים שנאספים בשטח. וצוותים של המחלקה לזיהוי פלילי של משטרת צרפת מבצעים בדיקות והתאמות באמצעות DNA כשהם נעזרים בטכנולוגיה מתקדמת. בני משפחותיהם של הקרבנות העבירו למשטרת צרפת פריטים השייכים להם על מנת שיוכלו לחלץ מהם דגימות DNA, אשר יסייעו להם בזיהוי הגופות. פרנסואה דאוס, ראש צוות הזיהוי הפלילי מטעם צרפת אמר: "הזיהוי ייקח זמן רב כי יש כמות עצומה של בדיקות שצריך לערוך".

אחרי קבלת תדרוכים ופעולות להכרת השטח, החל צוות המחלצים של זק"א בעבודת הקודש. הצוות מקבל את כל הגיבוי והסיוע של הכוחות במקום, ומוערך מאד בשל הנסיון והידע הרב שצבר בעשרות אירועי אסון בארץ ובחו"ל. מפקד המשלחת של זק"א, מתי גולדשטיין, אף משתתף מדי בוקר בישיבות הערכת מצב של הפיקוד על האסון. עד כה הוצאו מאות חלקי גופות מבין ההריסות של מטוס הג'רמנווינגס. "לא נמצאה גופה אחת שלמה", אמר קולונל פטריק טורון מהמפקדים על כוחות החילוץ.

זק\"א מצטרפים לסריקות באיזור התרסקות המטוס


צוות זק"א מתמקד בעיקר באיתורו של האזרחי הישראלי אייל באום שהיה בין נוסעי המטוס. בידי כל אחד ממתנדבי זק"א דף ובו רשימת של פרטי הלבוש, מזוודות, תיקים וציוד של אייל. והם עוברים ביסודיות ובשיטת 'המסרק' לפי מיפוי מסודר על כל תא ותא של השטח ההררי הקשה.

אייל באוםצילום: אייל באום
אייל באום

ראש אגף המבצעים של זק"א, חיים וינגרטן, הנמנה אף הוא בין צוות המחלצים של זק"א, סיפר: "מדובר בזירה קשה מאד, שטח הררי, בגובה של כ-2,000 מטר, קור מקפיא, רוחות סוערות, ומדי פעם אף שלגים, רדיוס הפיזור של המטוס הינו כשלשה ק"מ, הגישה למקום ההתרסקות הוא אך ורק במסוק או רכב מיוחד. אבל אנחנו נעשה הכל כדי להצליח לאתר, לזהות ולהביא את אייל לקבר ישראל. בתחושה של שליחות, ובאמונה במלאכת הקודש נהפוך כל אבן ואבן, נאסוף כל פריט ופריט, כמה שיותר חלקים, ממצאים ופריטים שנדאג להעביר להאנגר בו מתבצע מלאכת הזיהוי, כך יש יותר ויותר סיכוי לזאת את אייל".

מתי גולדשטיין, מפקד המשלחת: "הצוות הנוכחי ישהה בזירה עד יום שישי ערב ליל הסדר, ובשבוע הבא ייצא חילוץ נוסף של זק"א עד שנביא את הבשורה למשפחה האבלה, בשורת איוב אמנם, אך בהבאת אייל לקבר ישראל ינוחמו".
התרסקות מטוס גרמני טיסה 9529 אייל באום זקא

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד