י' סיון התשפ"ד
16.06.2024

היועמ"ש הגיב לבג"ץ לעתירת יו"ר מרצ

סיעת מרצ עתרה נגד שני סעיפים בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לבית היהודי, בעניין החטיבה להתיישבות - היועץ המשפטי שיגר תגובה

היועמ"ש הגיב לבג"ץ לעתירת יו"ר מרצ
יונתן סינדל, פלאש 90


היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הגיש היום לבג"ץ את תגובתו המקדמית לעתירת ח"כ זהבה גלאון וסיעת מרצ נגד שני סעיפים בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לבית היהודי, בעניין החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית העולמית.

בתמצית, עמדת היועץ היא כי אחד הסעיפים בהסכם אינו סותר את חוות הדעת המחייבת של המשנה ליועמ"ש לענייני ייעוץ, דינה זילבר, אולם הסעיף השני סותר את ההנחיות המשפטיות שבחוות הדעת ולפיכך ההסכמות שבו אינן ניתנות ליישום.

בתגובה המקדמית נאמר כי "בהתאם להלכה הפסוקה, התערבותו של בית משפט נכבד זה בהסכמים פוליטיים, כדוגמת ההסכם העומד במרכזה של העתירה דנן, היא נדירה ביותר ושמורה למקרים חריגים וקיצוניים ביותר". עם זאת, הנחיות היועמ"ש משקפות את הדין הקיים ומחייבות את הממשלה ורשויותיה.

ביום 13.5.15 הודיעה המשנה ליועץ דינה זילבר למזכיר הממשלה, כי ההסכמות המפורטות בסיפת סעיף 67.1 להסכם הקואליציוני, הנוגעות לתקצוב החטיבה להתיישבות, סותרות את ההנחיות שבחוות דעתה, ועל כן לא ניתן יהיה ליישמן במתכונתן הנוכחית. הסעיפים שיישומם סותר את חוות הדעת הם החלק הקובע כי בסיס התקציב של החטיבה לשנים 2013-2014 יישמר גם לשנים 2015-2016 ואף יוספו לו 50 מיליון ש״ח בשנים אלו.

לפיכך, נאמר בתגובה המקדמית, כי ככל שהממשלה או גורמים ממשלתיים יבקשו לפעול, בבוא היום, בהתאם לאמור בסעיף זה בהסכם הקואליציוני, כפי שפורט במכתבה של המשנה ליועץ, ההסכמות האמורות בסעיף זה אינן ניתנות ליישום בהיותן סותרות את ההנחיות המשפטיות שבחוות הדעת.

באשר לסעיף 67.2 להסכם הקואליציוני, העוסק בהקמת ועדת מנכ"לים לבחינת מודל ההפעלה והיחסים בין הממשלה לחטיבה להתיישבות, בתגובה המקדמית נאמר כי הוראה זו לא רק שאינה עומדת בסתירה לאמור בחוות הדעת, אלא אף מתבקשת בנסיבות העניין, שכן נדרשת הכרעתו של הדרג המדיני במגוון שאלות באשר לאופן טיפול הממשלה בתחום ההתיישבות.
123 מרצ עתירה וינשטין תגובה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד