1. עמוד הבית
  2. דעות
  3. שלמה קוק

כשמשעמם, יורים: הקיץ חוזר ומבשר רעות • טור

מתחת לאף מתפתח גל טרור חדש • וגם: עצתו המרתקת של הרבי מליובאוויטש זצ"ל לגר, והאלבום של אוהד מושקוביץ
שלמה קוק, ט"ז תמוז תשע"ה 03/07/2015 13:42

שלמה קוק דעות


1.
אנחנו עסוקים בקבלת דיווחים על 'מתווה הגז' ו'הסכם השלום' בין חצרות בעלזא ומכנובקא ואפילו בשירה המרגשת של 'ואפילו בהסתרה' של אב-שכול, אך לא נותנים את ליבנו לעצם העניין: מתחת לעינינו מתפתח לו גל טרור נוסף, אשר סופו מי ישורנו. מפחיד.

תזכורת קטנה: פיגוע-הירי שאירע השבוע סמוך ליישוב שבות רחל, בו נרצח הקדוש מלאכי רוזנפלד הי"ד ונפצעו שלושה מחבריו, מצטרף לרצח דני גונן ליד הישוב דולב, לפציעת שוטר וחיילת בפיגועי דקירה בעיר העתיקה בירושלים ובקבר רחל ולשני פיגועי ירי נוספים, בבקעת הירדן ובבית אל. הכל קרה בשבועות האחרונים.

אומרים שברית כרותה לשפתיים, מזהירים אותנו לא לפתוח פה לשטן, אבל צריך להודות: הקיץ הישראלי – מפחיד. כעת חיה, לפני שנה, נעתקה נשימתנו בתפילות ובחיפושים אחר שלושת הנערים, שנרצחו ונטמנו באכזריות סמוך ונראה לאדמת עיר האבות, וסימנו את תחילתו של מבצע קטלני ואזעקות יומיומיות בכל רחבי הארץ. מלחמת לבנון השניה אף היא נערכה בקיץ. בקיצור, זה לא הקיץ הטרוריסטי הראשון.

כולם מחפשים אשמים. הפרשנים עסוקים בכתיבת ניתוחים: האם מדובר בגל טרור או ב"התארגנות מקומית"? נדמה לי שהתשובה הרבה יותר פשוטה: קיץ. חם. גם הטרוריסטים ובני משפחותיהם יוצאים לחופשה. יושבים בבית, לא תמיד יש מה לעשות. שיעמום מביא לידי חטא, הזהירו רבותינו. כשמשעמם לנו, היהודים, אנחנו מדברים לשון-הרע, רחמנא לצלן. כשמשעמם להם, למחבלים, הם יורים על יהודים.

לנו, האזרחים, לא נותר אלא להתפלל, ולממשלת ישראל לא נותר אלא להתעשת. רגע, אבל ראש-הממשלה עסוק בגז. אז מה דעתכם על הרעיון ליצור דליפת גז קטלנית מכוונת בכל מעוזי הטרור? אפשר לדבר עם יצחק תשובה. יכול להיות שהוא יסכים לתרום כמה וכמה קוּבַּי גז למען המטרה.


2.
נתקלתי השבוע במודעת-פרסום לספר חדש, 'תשובות לשאלות החיים', מהרבי מליובאוויטש זצ"ל. במודעה מצוטט מכתב בו הרבי משכנע אדם השוקל להתגייר, לחשוב פעמיים לפני הצעד הזה, "צעד בלתי-הפיך", כהגדרתו.

וכך כותב הרבי לפארנאמירים רסיפ, גוי מברזיל: "קיבלתי את מכתבך מה-28 ביוני, בו אתה כותב על התשוקה שלך להתגייר ולהיות יהודי.

"לעיתים קרובות הוסבר שלמעשה, גוי אינו צריך להיעשות יהודי על מנת להשיג הגשמה עצמית על-ידי דרך החיים היהודית, מכיוון שמי שנתן לעם היהודי את התורה עם כל 613 המצוות שלה בעת ההתגלות בהר סיני, נתן באותו זמן עבור כל האנושות את שבע המצוות הדתיות והמוסריות הבסיסיות. אלה הן מה-שמכונה 'שבע מצוות בני נח', עם כל הסעיפים שלהן, אשר ניתנו במקורן לבניו של נח, זאת אומרת לכל האנושות, ואשר הן מספקות דיין כדי להבטיח חברה אנושית באמת, ואת ההגשמה העצמית של כל בן אדם. כך שאין שום מחויבות מצידו של אף גוי לקבל על עצמו את האחריות לקיים את כל התורה עם כל 613 המצוות שלה, מלבד אותן הלכות בסיסיות מסוימות עם הסעיפים שלהן, כפי שהוזכר למעלה.

"בתור דוגמה מהגוף הגשמי של האדם: לכל גוף ולכל איבר יש את התפקיד הפרטי שלו במסגרת הגידול ההרמוני וההתפתחות של כל הגוף, והתפקיד הזה הוא ההגשמה האמיתית שלו. אין שום עניין בכך שהרגל, לדוגמה, תשאף להיעשות יד וכדומה. רק במקרים יוצאים מן הכלל באופן קיצוני, ישנם מצבים שבהם לגויים מסוימים יש שייכות מיוחדת לגיור, אבל זה מאוד נדיר מנקודת המבט של התורה.

"יחד עם זאת, יש לזכור שגיור הוא צעד בלתי הפיך, משום שברגע שהוא מתבצע על פי ההלכות שנקבעו בתורה והאדם נעשה יהודי, הוא לא יכול לשנות את דעתו לאחר מכן. לפיכך, אדם צריך לגשת לכל הנושא הזה מאוד מאוד ברצינות, ולהיות בטוח לחלוטין שזו התשוקה האמיתית שלו. ואולם, כיוון שאדם לא יכול להיות אובייקטיבי לחלוטין כאשר הוא אישית מעורב בעניין, יהיה זה רצוי עבורך לשוחח על העניינים הללו באופן אישי ומפורט עם רב אורתודוקסי מוסמך, שיוכל להסביר לך עוד יותר את כל מה שכרוך בזה.

"בכל מקרה, מכיוון שכל דבר הוא בהשגחה פרטית, וכתבת לי על הנושא, זוהי חובתי וזכותי להסב את תשומת לבך לחשיבות של שמירת שבע מצוות בני נח הנ"ל בשלב זה, ואחת מהן היא גם העניין של להיות אדיב ונדיב כלפי הזולת – לא רק בגשמיות אלא גם ברוחניות. פירוש הדבר הוא להפיץ בקרב הגויים את שבע המצוות הבסיסיות הנ"ל עם כל הסעיפים שלהן, הן על ידי הוראה והן על ידי דוגמה חיה, משום שאנחנו מובטחים ש"דברים היוצאים מן הלב מביאים תועלת בסופו של דבר, ובייחוד כאשר מתלווה אליהם דוגמה חיה.

"המאחל לך הצלחה בכל האמור למעלה".

האמת, מפתיע. הרבי מליוובאוויטש, שמסר את נפשו ונפשות חסידיו להאיר את דרכו של כל יהודי – גם אם הוא רחוק מקיום מצוות – במקום הנידח ביותר בעולם, לא ממהר לערוך 'קבלת פנים' לבבית לגוי המבקש כרטיס-כניסה לעם הנבחר. אדרבה, הוא עומד בתוקף כי גיור הוא צעד בלתי-הפיך ומחייב קבלת עול תורה ומצוות לאורך כל החיים. לתשומת לב בעלי 'יוזמות ההקלה בגיורים', שמבקשים להיתלות בדמויות רבניות מהדורות הקודמים.

3.
אינני מבקר מוזיקה, אבל אני אוהב מוזיקה, ואי-אפשר שלא לאהוב את הקול האצילי-משהו של הזמר אוהד מושקוביץ, ואת האלבום הייחודי שהוציא בימים האחרונים.

גולת הכותרת באלבום היא לחן חדש ועוצמתי על ה'סגולה הליטאית', של רבי חיים מוולאז'ין, תלמידו הגדול של הגאון מווילנא, בספרו 'נפש החיים': "ובאמת הוא עניין גדול וסגולה נפלאה להסיר ולבטל מעליו כל דינין ורצונות אחרים שלא יוכלו לשלוט בו ולא יעשו שום רושם כלל, כשהאדם קובע בליבו לאמר, הלא ה' הוא האלוקים האמתי אין עוד מלבדו יתברך שום כח בעולם וכל העולמות כלל והכל מלא רק אחדותו הפשוט יתברך שמו. ומבטל בליבו ביטול גמור ואינו משגיח כלל על שום כח ורצון בעולם ומשעבד ומדבק טוהר מחשבתו רק לאדון יחיד ברוך הוא, כן יספיק הוא יתברך בידו שממילא יתבטלו מעליו כל הכוחות והרצונות שבעולם שלא יוכלו לפעול לו שום דבר כלל".

לא רבים יודעים, אבל זו 'סגולה' שהוכיחה עצמה בקרב גדולים ומנוסים. הרב מבריסק זצ"ל העיד על עצמו, כי הצליח לעלות ארצה בימי מלחמת העולם השניה, בזכות ה'סגולה' הזו. "האמנתי בלב שלם שאין שום כוח בעולם, הנאצים אינם אלא אוויר בעלמא, ורק הקב"ה הוא הקובע".

בזכות הניגון החדש, תהפוך הסגולה לשווה לכל נפש.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.