1. עמוד הבית
  2. עסקים ונדל"ן
  3. בארץ

קנס לחברה בבעלות חרדית - שפעלה בניגוד כחוק

פעילותה של עמותת תשב"ר עברה דרך חברת מ.א.כ.ל בניגוד לחוק, והיא תשלם לקופת פירוק העמותה 96 אלף שקל
אלי שלזינגר, כ"ט תמוז תשע"ה 16/07/2015 11:32

פלאש90 צילום: פלאש 90


עמותת תשב"ר שהוקמה בשנת 2000 ע"י מנהלי העמותה חיים מלר ואביו מנחם, במטרה לספק שירותי קייטרינג ומזון למוסדות חינוך תורניים, חדלה מכל פעילות עצמאית מספר חודשים לאחר הקמתה, ופעילותה עברה לחברת מ.א.כ.ל מזון איכות כשר למהדרין בע"מ, שהעומד בראשה, הדירקטור ומחזיק המניות היחיד, הוא גם מנהל העמותה מר מלר. החברה התקשרה בהסכם דומה עם אותם גורמים מולם פעלה עמותת תשב"ר, ביניהן עמותת רמת איתרי, ולמעשה העניקה להן שירותי הסעדה במשך מספר שנים.

בעקבות חשדות לפיהן העמותה מעבירה את רווחיה למנהלי העמותה, מונה לעמותת תשב"ר חוקר מטעם רשם העמותות לבדיקת התנהלותה. דו"ח החוקר קבע כי חברת מ.א.כ.ל "נכנסה לנעליה" של העמותה והחלה לספק מזון לאיתרי, מבלי לשלם כל תמורה לעמותה בגין רכישת הפעילות, הלקוחות ומקורות ההכנסה שלה, זאת בניגוד להוראות החוק האוסרות על חלוקת רווחי העמותה לחבריה. בהמשך לכך, פנה רשם העמותות לבית המשפט בבקשה למתן צו פירוק העמותה וזה קיבל את בקשת הרשם והורה על פירוקה.

במסגרת הליך הפירוק של עמותת תשב"ר, פנה מפרק העמותה, עו"ד אמיר שושני, לבית המשפט בבקשה להורות לחברת מ.א.כ.ל להשיב לעמותה את שווי ההסכם אשר הועבר שלא כדין. בית המשפט המחוזי בירושלים (כב' השופט דוד מינץ) קיבל את עמדת רשם העמותות ופסק כי החברה תשלם לקופת הפירוק של עמותת תשב"ר ומוסדות חינוך וחסד, סך של 96,000 ₪. בית המשפט קבע כי הפעילות שעמדה בבסיס ההסכם שבין העמותה לאיתרי, אכן הועברה לידי החברה, במטרה להשיא את רווחיה ולקדם את עסקיה, זאת בניגוד להוראות החוק והנחיות רשם העמותות.

במסגרת פסק הדין, התייחס בית המשפט לדו"ח החוקר שמונה על ידי הרשם, וקבע כי ניתן לייחס לדו"ח משקל ראייתי נכבד במסגרת הליך פירוק ובענייננו, החברה לא הפריכה את הנטען נגדה בדו"ח. בנוסף, דחה בית המשפט את טענת ההתיישנות שהעלתה החברה, הן בכל הנוגע לידיעה הנטענת של חברי הועד של העמותה, והן בנוגע לידיעת רשם העמותות. לבסוף, נדחתה גם טענת החברה כי אין לברר את התביעה במסגרת של הליך הפירוק.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;