ז' סיון התשפ"ד
13.06.2024

התעללות בילדים נכים? אייכלר נחלץ לעזרה

יו"ר הועדה לפניות הציבור ח"כ ישראל אייכלר: "ילד הזקוק להנשמה חייב לקבל אחות מלוה לחינוך המיוחד"

התעללות בילדים נכים? אייכלר נחלץ לעזרה


הורים לילדים משותקים הזכאים להסעות לבתי הספר בחינוך המיוחד, הופיעו היום (ד) בועדה לפניות הציבור וחשפו ליקויים רבים וחוסר התאמה בכללי ההסעות.

בדיון הופיעו הורים לילדים נכים קשים על עגלות, מן המיגזר הדרוזי בצפון, עד שכונות ירושלים ובקריות אשר בצפון. הם פירטו מסכת יסורים שזעזעה את חברי הועדה. מלבד כל מה שהם עוברים עם הילדים הללו, הם נמקים תחת עולה של הביורוקרטיה השלטונית, שמנסה לצמצם עד לשד העצמות את הסיוע לילדים האומללים.

אחת מהן היא אמא לילד בן שלש מן הקריות בצפון שזקוק להנשמה וזכאי לאחות מפקחת בבית הספר. גם בדרך מן הבית לבית הספר הוא זוכה לאחות מלוה, כל זמן שהיה בגיל הגן. עכשיו שהוא צריך לעבור לגיל חינוך יסודי פסקה זכאותו לאחות מלוה בהסעה רק בתוך הכיתה, זאת למרות שמצבו לא השתפר.

התברר שהילד נופל בין הכסאות של העיריה ומשרד החינוך, והביורוקרטיה של מאשרי ההסעות והאחראים במשרד החינוך. הועדה דרשה מפקידי משרד החינוך לשבור את מעגל הקסמים ולאשר לילד את המגיע לו, בלי לטרטר את ההורים ולהתחמק ממימון ההסעה והליווי, בטופסולוגיה המונחת במגירות הפקידים שאינם ממהרים לשום מקום.

כך גם עלה כי למרות שכבר לפני עשור שנים קבעה "ועדת צרפתי" את נהלי ההסעות של ילדים נכים, עד היום לא התקין משרד החינוך את התקנות הקובעות את תנאי הרכב והבטיחות לעגלות הנכים בהסעה והזכאות לליווי וכו'.

נשמעו עדויות נוספות על מדידת מרחקים לזכאות להסעות, לפי קו אוירי ולא לפי הנסיעה בשטח ובזמן הנסיעה. כך נשללים מילדים נכים הזכות להסעה לחינוך המיוחד, בגלל מרחק לא מספיק.
חברי הועדה זעמו לשמע התירוצים הביורוקרטיים מפי נציגי הרשויות המקומיות מחד ומשרד החינוך מאידך.

יו"ר הועדה ח"כ ישראל אייכלר דרש במפגיע לפתור על אתר את הבעיות הפונים שהופיעו בועדה והודיע כי יפנה לשר החינוך לדרוש התקנת תקנות ברורות ומיידיות על כללי ההסעות של ילדים נכים, המונחות במשרד מימי "ועדת צרפתי" ומעלות שם אבק.

אייכלר הודיע כי יפנה לקיים פגישה דחופה עם שר החינוך, כדי להביע את רגשות חברי הועדה אל מול העוול והסבל שנגרם לילדים והוריהם שחייהם קשים בלא הכי ואסור להוסיף צער על צערם.
מיוחד ילד אייכלר ליווי אחות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד