1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

חורבן הדת: ראב"ד 'העדה' נגד 'הסכם נישואין'

הגר"מ שטרנבוך במכתב חריף ומנומק היטב נגד התקנה: "מכשילין בחשש איסור אשת איש ומרבים ממזרים בישראל"
משה ויסברג , י"ז אב תשע"ה 02/08/2015 12:55

הגר"מ שטרנבוך. צילום: ברוך יערי הגר"מ שטרנבוך. צילום: ברוך יערי


סערה בעולם הדיינות: פסק הלכה מהגר"מ שטרנבוך נגד 'הסכם נישואין' שתיקנו חברי "הסתדרות הרבנים" בארה"ב – הטומן בתוכו כפיה לגט בעקיפין.

לאחר דיון הלכתי נרחב, בתשובה הלכתית המתפרסת על פני חמישה עמודים, חותם הגר"מ שטרנבוך את מכתבו באמירה חריפה ש"שטר הסכם נישואין זה אינו תקנה אלא תקלה, שהוא חורבן הדת ממש ומכשילין בחשש איסור אשת איש ומרבים ממזרים בישראל". בנוסף, קורא הגר"מ לרבנים מכל אתר ואתר וכותב: "הנני קורא לגדולי תורה כאן ובארה"ב לעמוד בפרץ למחות נגד מתקני הסכם קודם נישואין שלא יתפשט תקנתם רח"ל".

בשנים האחרונות היו שהציעו שכדי שהבעל לא יוכלו לעגן את אשתו, יחתום כל אחד על הסכם טרום הנישואין, בו מתחייב הבעל בשטר מעכשיו שאם ביום מן הימים תחפוץ האשה להתגרש והבעל יסרב, יתחייב לשלם מזונות עבורה בסך אלף חמש מאות דולר לחודש.

כמובן שארגוני הנשים ששו על רעיון זה כמוצא שלל רב, ואף היו רבנים שנטו להתיר הסכם זה, אולם גדולי הפוסקים יצאו חוצץ כנגד הרעיון מכמה וכמה סיבות, ודעתם שיש בכך משום כפיית גט על אף ההסכם.

הגר"מ שטרנבוך יוצא חוצץ במכתבו כנגד ההסכם המדובר משום 'גט מעושה'. בראשית דבריו הוא כותב: "הביאו לפני הסכם קודם נישואין שתיקנו הסתדרות הרבנים בארה"ב, שעניינו שהאדם לפני שמתחתן, עושה הסכם שבו הוא מתחייב לאשתו שאם תיפרד ממנו מאיזה סיבה שהיא והבי"ד לא ייעצו לה לחזור לבעלה, אזי הוא מתחייב לשלם לה מזונות עבורה בזמן שהיא פרודה ממנו בסך מאה וחמישים דולר כל יום, ומסכים להתחייב כן אפילו אם יהיה לאשה איזה הכנסה ואינה זקוקה שיתן לה מזונות. ולדעתם מצאו בזה תקנה שהבעל לא יוכל לעגן אשתו, דכיון שהבעל התחייב שאם תיפרד ממנו הוא חייב לה מזונות בסך מאה חמישים דולר כל יום, אזי אם תיפרד ממנו יכופו הבעל לקיים התחייבותו, והבעל כיון שלא ירצה ליתן לה סכום רב כ"כ, בע"כ יאלץ להסכים ליתן גט לאשתו. ושמעתי שאיזה רבנים מפורסמים מכאן ג"כ נצטרפו להתיר לעשות הסכם קודם נישואין זה".

לאחר דיון הלכתי נרחב, מוסיף הגר"מ שיש בכך גם משום 'פרצה', כי על ידי הסכם קודם נישואין זה תוכל האישה לאלץ את בעלה לגרשה שלא בצדק, "ותקנה זו איננה מביאה תועלת אלא לאותם מעט נשים שבעליהן מעגנן שלא כדין, אבל מאידך גיסא יגרום להרס חיי אישות בישראל, שהרי עד עתה אם הבעל לא רצה לגרשה אירע הרבה פעמים שכדי לא להישאר עגונה הסכימה האשה להשלים עמו, אבל מעתה ע"י הסכם קודם נישואין זה תוכל האשה לאלץ בעלה לגרשה, והיאך נעיז פנינו לתקן תקנה חדשה שעלול לקעקע האישות בישראל. ואם רבינו גרשום תיקן חרם שלא לגרש אשה בעל כרחה כדי שלא יתרבו גירושין בישראל, כ"ש שאין לנו לתקן תקנה חדשה שיגרום ריבוי גירושין, ואף שתקנו בהסכם זה שאין הבעל מתחייב במזונות גבוהים רק אם אין בי"ד מייעצים לאשה להשלים עם בעלה, מ"מ עדין יגרום ריבוי גירושין שלא בצדק, שעלול שגם במקום שיהיה ראוי שתשלים עם בעלה, מ"מ האשה ומשפחתה יפעילו לחץ על הבי"ד שלא ייעצו לעשות כן כדי שיוכרח בעלה לגרשה".

את דבריו חותם הגר"מ שטרנבוך באמירה חריפה וכותב "הנני קורא לגדולי תורה כאן ובארה"ב לעמוד בפרץ למחות נגד מתקני הסכם קודם נישואין שלא יתפשט תקנתם רח"ל, כי שטר הסכם נישואין זה אינו תקנה אלא תקלה, שהוא חורבן הדת ממש ומכשילין בחשש איסור אשת איש ומרבים ממזרים בישראל".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אשריך רבי משה! משה אמת ותורתו אמת. וזאת התורה לא תהא מוחלפת.  (ל”ת)

  נחמן

 2. למה כל דבר שרב כלשהו חולק עליו (ואפילו בצדק, אינני מתיימר להכנס למחלוקת הרבנים הגדולים) הופך מיד להרס הדת?  (ל”ת)


 3. הרב שטרינבוך  


 4. עוד כתבה להגדיל הרב מהר נוף ולכנות אותו ראב"ד 'העדה' בזמן שהוא מתנגד לדעת תורה של העדה החרדית  


  • ח"ו הראב"ד אינו מתיר קברי ישראל, אלא קברי עכו"ם. (ל”ת)


 5. הרי יש כמה רבנים שמתנגדים להסכם החדש הזה למה זה מתיחת רק ר' משה שטערבוך  (ל”ת)


;