תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
י"ז אדר א' התשפ"ד
26.02.2024

כנגד כל הסיכויים - ניצלה יולדת עם היפרדות שליה

תהליך "הפרדות שליה" הינו מצב של סכנת חיים ליולדת ולעובר • בתוך פחות מ-40 שניות בניתוח בהול ובמרוץ נגד הזמן ניצלו האם והתינוק • נס במעייני הישועה

כנגד כל הסיכויים - ניצלה יולדת עם היפרדות שליה


המקרה אירע בתחילת השבוע. הצוות הרפואי של בית החולים מעייני הישועה קיבל דיווח על יולדת שסובלת מדימום מאסיבי וקשה, וכי יש חשש גדול לחייה ולחיי העובר, והיא בדרכה לבית החולים.

הצוות הרפואי בראשות מנהל מיון יולדות, ד"ר גיל פומפ, הבין כי יש לקבל את היולדת במהירות ולהתחיל בטיפול מציל חיים, חיכה ליולדת כבר בחניית בית החולים ובתוך המחלקה עצמה חיכה צוות מוגבר של רופאים, מרדימים, אחיות וחדר ניתוח זמין ופנוי לקליטת האישה.

כשהגיעה היולדת לחניית בית החולים והתחיל הטיפול הרפואי, הבינו מיד כי מדובר בתהליך "הפרדות שליה" שעלול להיות מסכן חיים עבור היולדת והתינוק, ותוך כדי תנועה התקבלה ההחלטה לנתח את היולדת. מאותו רגע בו התקבלה ההחלטה ועד לרגע בו יצא התינוק בריא ושלם עברו חמש דקות בודדות, בהן ניצלו חייה של היולדת והתינוק. אנחת הרווחה נשמעה רק לאחר שידע הצוות לבטח כי התינוק לא נפגע מתהליך הפרדות השליה והאם בריאה לחלוטין.

אב התינוק: "אנשי הצוות הרפואי פשוט הסתערו והצילו לי את אשתי שהיתה בסכנת חיים של ממש - ואת התינוק. הילד ה-11 במשפחה נולד בנס וככזה הוא ייזכר לתמיד".

"כמי שעברו מצבים מורכבים רבים שיערנו שמדובר בעוד מקרה של היפרדות שיליה. ניתן לציין שהיה כפסע בין אסון לבין סיום הטיפול ב"ה בנס גדול", אומרר ד"ר פומפ.

"מדובר היה בניתוח חרום שבו נאלצו הרופאים להרדים את האישה שהיתה בהכרה מלאה והבינה את מצבה החמור באופן מיידי. בתוך פחות מ-40 שניות מההרדמה, התינוק היה בחוץ, בניתוח בהול שמטרתו מרוץ נגד הזמן בנסיון להציל את התינוק והאם .לאחר חילוץ התינוק, הצוות הצליח לסיים את הניתוח המורכב בהצלחה, תוך מתן מוצרי דם רבים מאוד ומבלי שנדרשו לכריתת הרחם, כפי שקורה לא פעם במצבים כאלה".
ד"ר גיל פומפ, מנהל מיון יולדות בבית חולים מעייני הישועה
נס לידה היפרדות שליה חדר לידה סכנה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד