ו' ניסן התשפ"ד
14.04.2024

פרויקט החונכות של יד לאחים: יום עיון מיוחד, וניצולה שהפכה לחונכת

חונכות יד לאחים השתתפו ביום עיון מעמיק בו הופיעו מרצים ואנשי מקצוע שהעניקו להן כלים לעבודתן עם ילדי ניצולות מכפרים ערביים * פרויקט החונכוּת שהחל לפעול ביד לאחים לפני חמש שנים קוצר הצלחה מדהימה הבאה לידי ביטוי בקידומם של ילדי וילדות הניצולות העולים על דרך המלך * ביטוי להצלחת הפרויקט: בת ניצולה מכפר ערבי שהפכה בעצמה לחונכת בפרויקט

'ערכת חונכות' שקיבלה כל חונכת
'ערכת חונכות' שקיבלה כל חונכת


עשרות חונכות לילדי ניצולות מכפרים ערביים, הגיעו בחודש האחרון מכל רחבי הארץ לעיר לוד ליום עיון לקבלת כלים מקצועיים ויהודיים.

יום העיון נפתח בדברים של הגב' זהבה דרורי, מנהלת המחלקה להצלה מטמיעה ביד לאחים. גב' דרורי עמדה בדבריה על חשיבות השליחות שהן מבצעות ועל כך שביכולתן להשפיע על הילדים לכל החיים בפן הגשמי והרוחני כאחד. היא הודתה בשם יד לאחים לחונכות המסורות שמקדישות לילדים הרבה מעבר לשעות החונכות, מזמינות אותם לבתיהן לשבת ולחגים ולפי עדויות הניצולות עצמן, החונכות "מהוות את עמוד התווך של הבית", גם בשל העובדה שהן מדריכות את הניצולות כיצד להקדיש זמן איכות לילדיהן ולהתמודד עם הקשיים החינוכיים הנצבים בפניהן.

החונכות התרגשו לשמוע מגב' דרורי, שבחורף הקרוב עשרות ילדים נוספים יצטרפו לפרויקט ויזכו לחונכים וחונכות חדשים.

כאן הגיע תורה של הגב' אורה פולק מ'מרכז יוצרות', שהעבירה לחונכות סדנא מקצועית לעבודה רגשית יצירתית עם ילדים ונתנה להן מגוון טיפים למלאכות ופעילויות שיאפשרו לילדים להביע את רגשותיהם. לאחר הפסקה וכיבוד קל רותקו החונכות להרצאתו של הרב איתן שנרב, מנהל תלמוד תורה וחוגים לילדים ממשפחות קשות יום, שדיבר על הנגשת היהדות ואהבת ה' לילדים בדרך חווייתית ושמחה.

לאחר מכן נערך רב-שיח בהשתתפות כמה מהחונכות הוותיקות שתרמו מניסיונן והדריכו את החונכות החדשות. הן גם סיפרו כיצד עבודת החונכוּת תרמה גם לעצמן ואלו תהליכים הן חוו עם החניכים.

פרויקט החונכות של יד לאחים החל לפני ארבע שנים כאשר כמה ילדי ניצולות ששיוועו לדמות אב, לאח או אחות גדולים ואוהבים ולמילה טובה, החלו להיפגש עם חונכי הארגון. התוצאות היו מדהימות. הילדים היו מאושרים ואימותיהן עוד יותר וההשפעה החברתית, הרוחנית והנפשית, ניכרה בהם.

משנה לשנה הפרויקט גדל והתמקצע ומעגל החונכים והחונכות התרחב משמעותית. נבנו תוכניות העשרה להעברת תכנים יהודיים ורגשיים לילדים ובמסגרתם נערכים מפגשים דו שבועיים עם כל ילד, טיולים, דו"חות פעילות ממוקדים, והילדים והחונכים עברו תהליכים מדהימים.

עדות להצלחה הגדולה של פרויקט החונכות ניתן לראות באחת מאותן הבנות של ניצולות מהכפרים הערביים, שלאחר תקופת השתקמות ארוכה בעזרתה של חונכת מסורה, הועמדה על רגליה והצטרפה בימים אלו לצוות החונכות, כדי לשקם בנות עם סיפור חיים דומה לשלה.
יד לאחים חונכות פרויקט אחמד בן שרה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד