1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

בצה"ל לא רוצים תלמידי ישיבה

לפחות בשני מקרים החזיר צה"ל 'מעמד' לתלמיד ישיבה וסירב לגייס אותו, לאחר שהתברר שהוא עדיין לומד
אלי שלזינגר, ט' טבת תשע"ו 21/12/2015 18:24

גיוס חשיפה

בשבוע שעבר נערך יום גיוס לחיילים חרדים בבסיס תל השומר, במהלכו מאות צעירים הצטרפו למסלולים החרדים בצה"ל. כידוע, ברגע שמסירים את המעמד של 'בן ישיבה', מדובר בתהליך בלתי הפיך. אולם במקרה חריג זה, מתוך המאות, שניים הוחזרו למעמד בן ישיבה - ביוזמת צה"ל.

אחד המקרים, הוא של תלמיד ישיבה גדולה בירושלים, שפנה בתקופה האחרונה למגייסים והביע את רצונו להשתלב במסגרת צבאית בחטיבת גבעתי, בדיוק כמו שנהגו שאר המתגייסים. כנהוג, נערך בירור קצר על אותו תלמיד שנמצא מתאים לשירות, גם מבחינת הפרופיל האישי וכן בבירור שנערך עליו.

ביום רביעי האחרון, עת הגיע ליום הגיוס, הבחין אחד המגייסים, כי משהו מציק לאותו בחור, והוא ניגש לברר את הסיבה. "עוד לא הודעתי בישיבה (שם הישיבה שמור במערכת. א.ש.) כי אני מתגייס", סיפר, לתדהמת הצוות. חיש מהר פנו לאחראים, שהורו לבחור לשוב מיידית לביתו, ותוך זמן קצר הוחזר מעמדו כבן ישיבה.

לא מדובר במקרה בודד. בחור חרדי נוסף, תלמיד ישיבה גדולה אחרת בבירה, שאף הוא לא הצהיר עם גיוסו כי הינו לומד בישיבה, סיפר למגייסים במעמד הגיוס כי חבריו בישיבה הפגינו נגדו בליל אמש, והוא חוזר בו מרצונו להתגייס. כמו במקרה הראשון, מעמדו כבן ישיבה הוחזר והוא נשלח לביתו. אולם, בני משפחתו ששמעו על כך התעקשו, והבהירו חד משמעית שברצונם כי הוא יתגייס. בסופו של תהליך, הוא אכן התגייס.

"איננו מגייסים בחורי ישיבות!" אומר ל'בחדרי חרדים' נטע כץ, מזכ"ל ארגון שח"ר.

מדוע אתה לא מאפשר את גיוסו של בחור ישיבה שעוזב את ספסלי ההיכל, ומגיע מרצונו החופשי להתגייס?

"אחלק את תשובתי לשניים", מסביר נטע, "במישור הערכי: כאדם חרדי הפועל בתחום זמן רב אני יכול לומר בצורה ברורה כי בחור שנמצא בישיבה, גם אם הוא מבולבל ולא בטוח בעצמו ולכן חושב להתגייס, עושה טעות קשה. הצבא לא פותר בעיות ב'התמדה'. זאת, לעומת בחור שעזב את הישיבה בה למד ומחפש את דרכו, שהסיכוי שלו ליפול למקומות גרועים הוא גדול - אין מקום טוב יותר עבורו, מאשר מסגרת חרדית צבאית, כדוגמת מסלול גדוד 'תומר' בחטיבת גבעתי, 'נצח יהודה' ושאר מסלולי שח"ר.

"במישור המערכתי: אנשי צה"ל ואגף כוח אדם, גם אם מטבע הדברים העניין האידיאולוגי פחות עומד בראש מעייניהם, הדבר ברור להם כי מבחינה ציבורית מדובר בקו אדום, ולכן ההנחיות הן חד משמעיות לכלל העוסקים בנושא, כי לא מגייסים בחור שעדיין נמצא בישיבה".

לסיום, כקוריוז מעניין, אחד מרבני ישיבת 'דבר ירושלים' בה למד המנוח שמחה חודדטוב ז"ל, שנורה ונהרג לאחר שנחשד כמחבל בתחילת חודש חשון, סיפר ל'בחדרי חרדים' כי שמחה ז"ל בן 28, עלה לארץ מדאגסטן שבקווקז לפני יותר מעשור. במהלך לימודיו בישיבה, החליט כי הינו רוצה להתגייס ופנה לגדוד החרדי 'נצח יהודה', אולם למרבה הפלא השהו את קבלתו.

"המנוח סיפר לי כי לא אפשרו לו להתגייס היות והוא לומד בישיבה. רק לאחר ששוחחתי אישית עם המגייסים, והבהרתי להם כי גיוסו לא יפגע בלימודיו ורק יעשה לו טוב, הסכימו - והוא אכן גוייס".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. איזו עוגמת נפש לכל המתנגדים לגיוס, חחחחה צה"ל צדיקים  (ל”ת)

  חש בראשו

  • רואים שיש לחיילים החרדים שמירה עליונה. (ל”ת)


  • אשרי הזוכה להגן על עם ה' ולשרת בצה"ל. (ל”ת)


 2. זה ידוע!!!! שצה"ל לא מעוניין בכאב ראש הזה ויש גם עודף גיוס!!! לכן תיקון חוק הגיוס הפקיע את החוק  

  מוכי עייץ שרי

  • יש כאן רדיפה נגד גדולי הדור שאינה מתחשבת בעובדות... שנאה עיוורת של קיבוץ מתוסכלים (ל”ת)


  • חרדי הגון=חייל חרדי. (ל”ת)


  • כבר נפסק ע״י כל גדולי הדור זצוק״ל ויבלחט״א, כי פשוט וברור שאיסור חמור לחפור קברי ישראל אפ’ אחרי שהתיר הרב הריפרמי לחפור קברי יהודים בבית שמש ועוד מקומ 


 3. אין לבן אדם חרדי מה לחפש בצבא  


  • שוב ההטעייה...... 


  • אין לבן אדם חרדי מה לחפש במדינה. 

   שריר

 4. כתבה מתוזמנת מיח"צני החצר...  

  יוני

 5. הצבא מיועד רק לפרייארים  


 6. הצבא מיועד רק לפרייארים  


 7. הצבא מיועד רק לפרייארים  


 8. זה כוחו של הרב שטיינמן!  (ל”ת)

  רוני

 9. נטע כץ, גבר!  


 10. הנה ימים באים,,,,  

  שריר

  • נראה דעתך שישוב ארץ ישראל מספיק ומכריע נגד כל התורה כולה (ל”ת)


;