י"א תמוז התשפ"ד
17.07.2024

"הח"כים חושבים שהם שלוחי דרבנן"

הרב סנדר ארלנגר, מחשובי המשפיעים, נאם נגד חוק הגיוס המתוקן • תקף את חברי הכנסת החרדים שעומדים מאחוריו

הרה"צ רבי סנדר ארלנגר
הרה"צ רבי סנדר ארלנגר צילום: באדיבות המצלם


הרה"צ המשפיע רבי סנדר ארלנר נשא דברים בכינוס ראשי הישיבות שנערך במוצאי שבת באולמי תמיר בירושלים בראשות הגר"ש אויערבך, תקף את חוק הגיוס המתוקן ואת חברי הכנסת החרדים שתמכו בחוק, וכן את "החרדקי"ם", שלדבריו "שורצים בכל מקום".

הגאון הרב סנדר ארלנגר


בתחילת דברים אמר - "עת לחשות ועת לדבר, קשה לדבר אבל עוד יותר קשה לשתוק. אני נמצא פה בשליחות גאב"ד 'העדה החרדית' הרב וייס כדי לחזק את המערכה נגד הגזירה הרעה של הגיוס, חלק מהגזירה היא גם ההסכמה עם הגזירה הזאת. וגם אם לא יקרה כלום ואני מקווה שיהיה כך, הרי זה חילול השם איום ונורא.

"החילונים חוגגים ומתלוצצים עלינו איך אפשר למכור את כל התורה שלנו תמורת תקציבים עם הסכמים ופשרות על ידי חברי כנסת חרדיים, חרדים במרכאות, הלוואי שלא יהיו כאלו חכי"ם בעולם, הם לא חרדים ולא כלום. הם לא שלוחי דידן ולא שלוחי דרחמנא. יבושו כל עובדי פסל המתהללים באלילים, זה חילול השם שלא היה כמוהו איך הוציאו חצי מליון אנשים לרחובה של עיר עבור חילול השם. על החילול השם הזה צריכים להוציא כמה מליונים לרחובה של עיר.

"יש בעם ישראל יהודים בני שמונים ותשעים מזקני תלמידי החכמים שבדור, שהכירו את הבריסקערוב את החזון איש ואת הטשבינערוב (הרב מטשעבין) והם אומרים לנו מה הייתה דעתם, מרן ראש הישיבה אמר שהטשיבינערוב נאלם דום כשרק שמע שמדברים עם הצבא".

"רבותי" זעק הרב ארלנגר, "מה היה אומר על החוק הסטייפלער, מה היה אומר החזון איש והבריסקערוב? זה הרי איום ונורא. אין כבר גדולי ישראל? שכחנו את כל העבר? יש איתנו עדות חיה מתלמידי הבריסקערוב ומבניו, תלמידי החזון איש, תלמידים של ר' חצקל אברמסקי, והם אומרים לנו מה היו אומרים אותם גדולי ישראל אם הם היו חיים עימנו היום".

"שומר ישראל שמור שארית ישראל. לא בחיל ולא בכוח, לא בחכי"ם ולא בפשרות. החזון איש כתב על אלו שניסו להוביל פשרה בגיוס בנות, כי יש אנשים ששמחים בשיברנו ורואים הצלחה בכך שפותחים להם פתח כחודו של מחט. אסור לפתוח להם פתח אפילו כשל מחט, אסור להתייצב כפי שפסק הראש ישיבה שליט״א ועוד גדולי ישראל. לא אלמן ישראל, יש הרבה מנהיגים בכלל ישראל ויש הרבה גדולי ישראל ולאורם ניסע ונלך".

"גזירת הגיוס היום היא לא פחות מגזירת גיוס הבנות שהחזון עמד על כך שלא יתפשרו אפילו על כחודו של מחט, הבריסקערוב כבר פסק שלהתגייס לצבא זה בגדר של "ייהרג ואל יעבור" וכך גם מביאים בשמו של החזון איש".

"כשרצו להעביר את חוק 'שירות לאומי' לבנות ישראל, ראו אז גדולי ישראל של אותה תקופה לפני הימים הנוראים של ראש השנה ויום הכיפורים שאין אפשרות לבטל את הגזירה והכריזו בבתי הכנסיות ששירות לאומי זה יהרג ואל יעבור ובקריאת שמע כשזועקים כולם יחד בבתי כנסיות את שמע ישראל ואת ברוך שם כבוד מלכותו, לכוון ממש על מסירות נפש ועל דעת כן שיתכן ויצטרכו למסור את הנפש ממש. וזה מה שביטל את הגזירה".

בנקודה הזו תקף הרב ארלנגר את חברי הכנסת החרדים, ואמר - "כל חברי הכנסת האלו ומי ששלח אותם חושבים שהם שלוחי דרבנן, הם לא שלוחים שלנו, לא שם חלקינו כהם וגורלנו ככל המונם. עם ישראל בעולם נחרדים, כלל ישראל יקיא את הגזירה הזאת מקרבו, הוא לא יכול לעכל את זה. לא יכול להיחרט בנשמת ישראל דבר כזה. ומי שנשמת אלוקים בקרבו לא שייך שישלים עם החוק משום טענה שבעולם".

"זה הדעת תורה שקיבלנו מרבותינו הקדושים כל אחד מהרב'ה שלו וכל אחד מהגדולים שהכיר. אם זה מי שזכה להכיר את הבריסקערוב איך שנלחם על ענייני הקודש וכך גם כל מי שזכה להכיר את הרב שך במלחמותיו.

"אנחנו מתגעגעים למרן הסטייפלער שבעל עבירה לא יכל לעבור על מפתן ביתו. ומה קורה היום, כל בעל עבירה יכול לחייך ולהיכנס בכל מקום. איפה הסטייפלער שהקדושה שלו לא סבלה בעל עבירה, היום שורצים חרדקי"ם בכל מקום, ואם יהודי צועק עליהם, מכים אותו. סר מרע משתולל. צריכים להקיא את כל אלו. את החרדקי"ם ואת כל אלו ששלחו אותם ותומכים בהם, כלל ישראל לא יכול להכיל חוק כזה שמעודד כאלה".
הרב אלרנגר גזירת הגיוס חברי הכנסת חרדקים כינוס

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 26 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד