1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. ערוץ הכנסת

לפנות בוקר: אושר חוק ההתיישבות

חוק החטיבה להתיישבות אושר לפנות בוקר, וסמוטריץ' מיהר לצייץ הודעה מפרגנת לח"כ משה גפני שתמך בחוק
עקיבא ווייסי"ב טבת תשע"ו 24/12/2015 03:04

יונתן זינדל פלאש90 צילום: יונתן זינדל פלאש90

ליל שימורים בכנסת - הסתיים בהישג גדול לח"כ בצלאל סמוטריץ': במשך הלילה קיימה מליאת הכנסת דיון ממושך בהצעת חוק להסדרת מעמד החטיבה להתיישבות של ח"כ בצלאל סמוטריץ', עד לשלב בו החליטה האופוזיציה להסיר את בקשות הדיבור ולקיים את ההצבעות על ההסתייגויות.

מעט אחרי השעה 5:00 בבוקר אישרה המליאה את חוק החטיבה להתיישבות, ברוב של 53 תומכים מול 48 מתנגדים.

יוזם החוק, ח"כ בצלאל סמוטריץ', צייץ בחשבון הטוויטר לאחר אישור החוק וכתב: "‏תודה אמיתית לח"כ הרב גפני שלמרות הקושי הצביע בעד החוק. מקווה שהמשבר מאחורינו ונחזור לעבוד ביחד".

כזכור, בחודש האחרון התפתח מאבק ביו השניים, לאחר שגפני דרש שהערים החרדיות מעבר לקו הירוק יקבלו נתח מתמיכת החטיבה להתיישבות.

בחוק מוצע להתיר לממשלה, בהסכמת ההסתדרות הציונית, לאצול מסמכויותיה להסתדרות הציונית, באמצעות החטיבה להתיישבות. לצורך מימוש הסמכויות שהואצלו לה, תהא החטיבה להתיישבות מוסמכת לבצע את כל הפעולות הדרושות ובכלל זה להקצות משאבים, לבצע פעולות תכנון ופיתוח, לפרסם מכרזים, להפעיל מערך ליווי וייעוץ להתיישבות, לסייע לפיתוח התשתיות הקהילתיות בהתיישבות והכל בכפוף להחלטות הממשלה ולהסכמים בין הממשלה לחטיבה להתיישבות. מוצע להחיל על החטיבה להתיישבות את הוראות חוק חובת המכרזים, בכל הנוגע להתקשרות שלה בחוזה לביצוע עסקה בטובין, לביצוע עבודה ולרכישת שירותים. בנוסף מוצע לתקן את חוק חופש המידע כך שיחול על החטיבה להתיישבות בהפעלת סמכויותיה, בכל הנוגע לניהול ענייניה הכספיים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מטרת הצעת החוק היא עיגון בחקיקה ראשית של ההתקשרות ארוכת השנים בין ממשלת ישראל ובין החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית, המהווה זה עשרות שנים גוף ייחודי לפיתוח ההתיישבות בארץ ישראל, ולמימוש ייעודה הציוני של מדינת ישראל".

יו"ר ועדת חוקה ח"כ ניסן סלומינסקי הציג את ההצעה ואמר: "ההצעה הזו עושה משהו שהיה צריך לעשות כבר בקום המדינה. המהלכים של החטיבה הם מבורכים אבל במשך 67 שנות קיומה של המדינה, לא סידרו את המערכת החוקתית בין הממשלה לבין גוף שהוא זרוע של ההסתדרות הציונית שעושה פעולות עבור ממשלת ישראל והמשרדים השונים".

ח"כ ציפי לבני המתנגדת לחוק אמרה: "זה נדמה כאילו זה דיון טכני, אבל ראינו עכשיו את הסרטון בו נראים צעירים דוקרים שוב ושוב את תמונתו של תינוק שנרצח, זה הדבר הכולל שבו אנחנו דנים בו היום. היהדות שלי היא לא היהדות של רוקדי החתונות עם הסכין. היא לא יהדות שלי, היהדות שלי היא לא של שנאה ולא של שריפה ולא ריקודים עם דם תינוקות. החוק הזה של החטיבה להתיישבות זה חלק מאותה קבוצה. ההצעה הזו נועדה כדי לרמות את אמריקה. הממשלה בעצם מעבירה לחטיבה להתיישבות את הסמכויות אבל לא את החובות. אני הייתי מוכנה לקבל את ההצעה הזו בתוספת משפט אחד – שכל מה שחל על הממשלה יחול גם על החטיבה להתיישבות, אבל כמובן שלא קיבלו את זה".

ח"כ אלעזר שטרן אמר בדיון: "גורמים מקצועיים בחטיבה להתיישבות לא הבינו לאיזה כלי רוצים להפוך אותם ובידי מי. מי שטרוריסט הוא טרוריסט, מי ששקרן הוא שקרן ומי שגנב הוא גנב ולא משנה לאיזה צד זה. יכול להיות שהחוק הזה נועד לשקר את האיחוד האירופאי אבל החוק הזה נותן מקום לשקר את המדינה ולשקר את בית המשפט. אורי אריאל אתה אדם לא ישר ומסית ויכול להיות שהכספים שאתה תקצה ילכו להסתה ולשקר".

ח"כ יאיר לפיד תקף את החוק ואמר: "אני רוצה לדבר על הנזק שיגרם מהחוק הזה ליהודה ושומרון. החוק הזה מיועד לאיתמר ולמאחזים בלתי חוקיים ולכל המקומות שבהם החטיבה לא בונה אלא מנסה לייצר מציאות פוליטית והיא על חשבון גושי הישובים. מעלה אדומים גוש עציון ואריאל הם בני הערובה של המאחזים הבלתי חוקיים. אנחנו מגינים על גושי הישובים. לבית היהודי הייתה הברירה בין המגזר לבין כלל ישראל והם בוחרים במגזר. מוקדם יותר ראינו את חתונת הדמים, האנשים האלה אינם יהודים וצריך להילחם בהם כמו שנלחמים בחמאס ובחיזבאללה. הם לא צמחו בחלל ריק, יש להם רבנים ויש להם אידאולוגיה. הגיעה הזמן שנצא נגד הקיצוניות של חתונת הדמים הזו שנולדת באותם מאחזים שהיום מנסים לממן בהצעת החוק הזו".

הידיעה עודכנה בשעה 6:33
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. אתם מקרבים את הגאולה!! הקב"ה אוהב אחדות. זה לא טוב שיש  

    דוד

;