1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

הוגש כתב אישום נגד הרב אברהם יוסף

רבה של חולון נאשם כי קידם את בד"צ בית יוסף - תוך ניגוד עניינים, ניצול מעמדו ופגיעה בבד"צים אחרים • לרב נערך שימוע אך טענותיו נדחו
אלי שלזינגר, ט"ו טבת תשע"ו 27/12/2015 12:07

צילום פלאש 90 צילום פלאש 90

פרקליט המדינה החליט לקבל את המלצת הפרקליטות ולהגיש כתב אישום נגד הרב אברהם יוסף (65), רב העיר חולון, ששימש במשך כמה שנים גם כרב העיר אור יהודה, בגין שתי עבירות של מרמה והפרת אמונים.

כתב האישום הוגש לפני זמן קצר לבית משפט השלום בתל אביב, הרב מכהן כרב העיר חולון מאז תשנ"ח ועד עתה. על פי כתב האישום, החל מתחילת כהונתו כרב העיר חולון ועד סוף 2013, הוא הנחה את הכפופים לו, בכתב ובעל פה, כי בעלי עסקים לממכר בשר בחולון, המבקשים לקבל תעודת כשרות 'מהדרין' מהרבנות, חייבים לעבוד עם אחד משלושה בד"צים בלבד – בד"צ בית יוסף, בד"צ העדה החרדית או בד"צ הרב לנדאו. כאשר הרב יוסף מונה כממלא מקום רב העיר אור יהודה, הוא מסר הנחיה זהה לכפופים לו.

משמעות הנחייתו הייתה חיובם של בעלי עסקים לקבל פיקוח ולשלם רק לאחד הבד"צים הנ"ל, כתנאי לקבלת תעודת מהדרין מהרבנות, בעוד שקודם לכן לא הייתה כל הנחיה מגבילה כאמור, ובפועל, עד תחילת כהונתו של הרב יוסף, פיקחו בערים אלו בד"צים נוספים על מכירת הבשר. בהתאם להנחיה, ניתנה הודעה לבעלי עסקים בחולון ובאור יהודה כי עסק לממכר בשר אשר לא ימלא אחר ההנחיה, לא יקבל תעודת כשרות מסוג 'מהדרין' מהרבנות.

יצוין כי ככלל, רב עיר יכול להתנות תעודת כשרות מסוג "מהדרין" בפיקוח של בד"צ פרטי כלשהו, אך הרב יוסף במעשיו, ניתב למעשה את בעלי העסקים בעיר דווקא לבד"צ בית יוסף ולמעשה לא הותיר להם בחירה ממשית בין הבד"צים השונים.

בד"צ העדה החרדית ובד"צ הרב לנדאו מזוהים עם העדה האשכנזית, כאשר רוב ציבורי צרכני הכשרות בערים אלה הוא ספרדי, ובנוסף, מחירי הבשר בהכשרים אלה יקרים משמעותית ממחירי הבשר בהכשר בד"צ בית יוסף ובד"צים אחרים המזוהים עם העדה הספרדית. הרב ידע זאת ולמרות זאת נתן את ההוראה האמורה תוך שהוא נמצא בניגוד עניינים. כתוצאה מההנחיה, ועל מנת לשמור על תעודת הכשרות מסוג 'מהדרין' אשר ניתנה להם מטעם הרבנות, החלו בעלי העסקים, בלית ברירה, לשלם לבד"צ בית יוסף עבור שירותי הפיקוח שלו.

בכתב האישום נטען גם כי במעשיו הפר הרב אברהם יוסף אמונים ופגע פגיעה מהותית באמון הציבור, בטוהר המידות ובתקינות פעולותיהם של עובדי השירות הציבורי, עקב כך שפעל בניגוד עניינים, בתחום הכשרות, ומתוך אינטרס אישי – משפחתי וכלכלי מובהק, בהיות בד"ץ בית יוסף בבעלות משפחתו.

כן נכתב כי קידם את בד"ץ בית יוסף, הנמצא בבעלות משפחתו, תוך ניצול מעמדו הרם כרב העיר חולון ואור יהודה, והפלה לרעה בד"צים אחרים, אשר נתנו השגחה לעסקים לממכר בשר בחולון ואור יהודה עד למתן ההנחיה, וכי הנאשם מנע תחרות חופשית בעסקי הבשר בחולון ובאור יהודה, ובכך פגע פגיעה כלכלית בבעלי העסקים.

לרב יוסף התקיים שימוע בפני פרקליט המדינה אך טענותיו נדחו. בי"ד אב תשע"ד, לאחר שהמשטרה המליצה להעמיד אותו לדין באשמת עבירות מרמה והפרת אמונים, הודיע גם פרקליט המדינה כי הוא שוקל להעמיד אותו לדין, בכפוף לשימוע. כאמור, היום (א') הוגש כתב אישום.

לאחר סיום חקירת המשטרה והמלצתה להעמידו לדין, פרקליטו, עו"ד נבות תל-צור, מסר בתגובה, כי "הרב יוסף כיבד את החקירה ודחה בתוקף את הטענות שהועלו בפניו. הרב פעל כדין, בתום-לב ובשקיפות, והוא סמוך ובטוח כי לכשיבחנו הדברים בפרקליטות, יובהר כי לא דבק רבב במעשיו".עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. עוד מאפיונר. כמו אחיו דוד  

  שימי

  • בכלל לא נכון אחיו הרב יצחק ודודו אחיו חברים למושחת דרקי הוא לא אתם כלל.  (ל”ת)

   הוא יתחזק ויגדל עוד

 2. אני ממש לא מבין, הרי עם העדה החרדית הוא בוודאי לא שוה בשוה ואם הוא היה מוכן לאשר בשר משם אז איזה ניגוד ענינים יש כאן  


 3. רבים התקשרו לחזקו ברגע הקשה.  

  שריר

 4. עניי משפחתך קודמים.  

  שריר

 5. שיבקש סליחה מהרב אמנון יצחק!  

  רודף אמת

 6. סופו של אברמי פפושדו. איך דרעי תפר לו תיק חחחחחח  (ל”ת)

  דרעי המוסר

 7. צריך לשאול את משפחת ספרא מה דעתם על המהלכים של שרת המשפטים  

  מה דעתם של אלו שתרמו זמן וכסף למדינה?

 8. אה הבנתי ממי למד יצחק מאברהם כמו שאברהם מפלה כך יצחק צוחק על ראשי ישביות  


 9. אברהם מקשקש הלכות לא נכונות בקול חי כל יום שישי פשוט בושה יום שישי האחרון התיר לסגור חלון שיש שם ציפור וטען שאין צידה טעות גמורה  (ל”ת)


  • עיין סימן שטז' ס"ק ה' 

   חיים

 10. דרעי תפר לו את התיק, ברור וידוע  

  יודע דבר

 11. הרב אברהם הוא מחותנו של הרב יהודא דרעי בבאר שבע  


 12. אסור בשביל להתעשר  

  אחיה

 13. אני אתך רבי אברהם אל דאגה  

  אליהו חי וקיים

 14. ביזיון התורה אוי לנו על ביזוי ת"ח קדוש ועוד בטענות סרק פשוט שרק על ההכשרים האלה הרב סמך ורוב הציבור סומך רק ממתי חילונים מבינים בכשרות  

  חיים

 15. מחאה  

  אמיתי

 16. הפושע מכלוף מסר את ר' אברהם למלכות כדי שיפרוש מהמועמדות לראשון לציון לטובת אחיו יצחק  

  משה נמני המתפגר

 17. חילול ה' - ביזיון  

  יוסי אברהמי

 18. ''הוא זכאי'' 'הוא זכאי''!!! זוכרים? לי הכסף ולי הזהב נאום אברהם  (ל”ת)

  כספוביץ

 19. הרב אמנון יצחק עוד פעם צודק  

  נ.ג

;