ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024

רגע לפני הסופה: כל מה שצריך לדעת

באיחוד הצלה הושלמה ההיערכות לסופה ולשלג הצפוי, ובארגון משחררים שורת הנחיות לציבור הרחב

רכבי השטח של 'איחוד הצלה', צילום: דוברות איחוד הצלה
רכבי השטח של 'איחוד הצלה', צילום: דוברות איחוד הצלה

בעקבות תחזית מזג האוויר הצופה אפשרות של ירידת שלגים בסוף השבוע בצפון הארץ ואולי אף בירושלים, הנה כמה כללים שיעזרו לכם לעבור את הימים הקרובים - ומידע שחשוב שתדעו לקראתם.

עקב הקור העז יש להיזהר מכוויות קור. כוויות קור הן פגיעה ברקמות הגוף המתבטאות בצלקת ואף עלולות להגיע למצב נמק. הנובעת מחשיפה לקור קיצוני. האיברים הראשונים הלוקים לרוב בכוויות קור הם האיברים הבולטים והמרוחקים: האף, האוזניים והאצבעות.

כוויית קור עלולה לגרום לאיבוד אותם איברים. בטמפרטורה נמוכה מ-15° מוצרים כלי דם קרובים לעור, במטרה לשמור על חום גוף כללי. הקור העז עלול להביא עימו תחלואי חורף מסוגים שונים. אחד מהם הוא ההיפותרמיה, ירידת חום הגוף עד לטמפרטורה הגורמת לנזקים גופניים ואף יותר מזה.

היפותרמיה היא מצב של ירידת חום הגוף מתחת ל-35 מעלות צלזיוס, העלולה להביא במקרים מסוימים אף למוות.

היפותרמיה נחלקת לשני מצבים עיקריים: הראשון הוא מצב בו נגרמת ירידה בחום הגוף בשל שהיה בתנאי מזג אוויר קרים באופן קיצוני.

מצב נוסף של היפותרמיה הוא כאשר נגרמת ירידה בחום הגוף עקב זיהום פנימי, מחלה כלשהי או נטילת כדורים המשפיעים על מרכז ויסות החום בגוף במידה וישנו חשש ל'היפותרמיה' יש להעביר את הנפגע למקום חם ונעים ולעטוף אותו עד להגעת כוחות ההצלה.


ב'איחוד הצלה' נערכים להמשך פעילות רציפה למרות הקשיים והשיבושים בנתיבי התחבורה. במידה ואכן ירד שלג באזור הצפון ובירושלים וכתוצאה מכך הכבישים ייחסמו, פעילות 'הצלת החיים' של מתנדבי הארגון תימשך בסיוע רכבי השטח השונים של מתנדבי יחידה 4 של איחוד הצלה שהוקמה במטרה לתת מענה למקרים רפואיים והומניטריים בתוואי שטח מורכב, וכן עם שרשראות בגלגלי רכבי המתנדבים.

בשבת הקרובה מוקד 1221 של איחוד הצלה יופעל במתכונת חירום ובכל מקרי חירום המוקד יזניק את המתנדבים שממוקמים באזור האירוע, וזאת עקב הקושי בהגעת כוחות החירום במידה והצירים חסומים, וכידוע לעיתים בהצלת חיים כל רגע יכול להיות קריטי".

כחלק מההיערכות נקראו מתנדבי "איחוד הצלה" מכל הארץ ואזרחים שברשותם רכבי שטח, ג'יפים, רכבים בעלי הנעה קדמית, ורכבי חילוץ להצטרף ל'יחידה 4' של איחוד הצלה לצורך שיבוצם במשמרות לסייע במקרי חירום גם במהלך כל ימות השנה.

המתנדבים 'ביחידה 4' יחידת רכבי השטח של איחוד הצלה - מופעלים תחת פיקוד המוקד הארצי של איחוד הצלה, ויוזנקו באמצעות אפליקציה ייעודית המאכנת את מיקומו של המתנדב ומצב זמינותו ומזניקה אותו למקרה רלוונטי לפי פרמטרים שנקבעו עבורו.
איחוד הצלה בופה חורף ירושלים שלג

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד