1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. החרדים

בג"צ: אם לא ימונו דיינים תוך 4 חודשים - ביה"ד הרבני הגדול ייסגר

בג"צ מתערב במחלוקת על מינוי הדיינים וקובע: אם תוך ארבעה חודשים לא ימונו דיינים קבועים לבית הדין הרבני הגדול, יבוטלו המינויים הזמניים, ובית הדין יחדל מלפעול
עקיבא ווייס, כ"ו טבת תשע"ו 07/01/2016 13:41

בית הדין בירושלים. צילום: פלאש 90 צילום: פלאש90 צילום: פלאש 90

דרמה: בית המשפט העליון קבע הצהרים (ה') כי אם לא ימונו דיינים קבועים, תוך פרק זמן קצר, בית הדין יסגור את שעריו.

לפי הכרעת בית המשפט, אם לא ימונו תוך ארבעה חודשים על ידי הוועדה לבחירת דיינים, לבית הדין הגדול, יבוטלו המינויים הזמניים, ובית הדין הגדול ייסגר עד למינויים דיינים הקבועים.

כזכור 'בחדרי חרדים' פרסם לראשונה כי הוגשה עתירה נגד הוועדה לבחירת דיינים בבית משפט העליון למתן צו על תנאי המורה לחברי הוועדה להשיב מדוע לא ימונו – באופן ממשי ובמהירות הראויה – 7 דיינים לבית הדין הרבני הגדול.

בעתירה של התנועה למדינה יהודית שבראשות עו"ד אורי ישראל פז, נטען כי במשך שנתיים לא מונו כלל דיינים קבועים לבית הדין הרבני הגדול, "וכדי ביזיון וקצף. אין ולא יכול להיות חולק בדבר קיומו של צורך דחוף ביותר, בעת הזו משכלו כל הקיצים והסחבת הבלתי-פוסקת – לבחור דיינים לערכאת ערעור עליונה זו – מלוא מכסת הדיינים מלבד רבנים ראשיים", נכתב בעתירה.

העותרים ציטטו הודעה מלשכתו של יו"ר הועדה למינוי דיינים מתאריך 6.11.2015 בה הודיע כי "בכוונתנו לכנס את הוועדה בזמן הקרוב ועוד בטרם פרישתו של הדיין הרב ציון אלגרבלי בתחילת ינואר 2016 לצורך בחירת שני הדיינים הנוספים לבתי הדין האזורים וכי יעשו מאמצים כי הליך הבחירה של לפחות חלק מהדיינים לכהונה בבית הדין הרבני הגדול יתבצע עוד בטרם פרישת נציג נוסף מבין דייני בית הדין הגדול הצפוייה ל-4.1.2016".

העותרים כותבים כי בניגוד להבטחות, הוועדה לא התכנסה ולא דנה ולו פעם אחת בנושא מינוי דיינים חדשים לבית הדין הגדול כפי שהובטח. בעתירה נדרש אף למנות מנכ"ל קבוע לבתי הדין הרבניים.

כזכור הרבנים הראשיים מינו דיינים זמנים לבית הדין הגדול, לאחר שהוועדה לא הצליחה להגיע להסכמות על זהות הדיינים.

אמש השיב יו"ר הועדה לבחירת דיינים השר יובל שטייניץ לבג"צ ואמר כי בשבוע הבא יקבע מועד לכינוס הועדה.

"שופטי בג"ץ הוציאו היום 'כרטיס אדום' למדינה, ויש לקוות שהוועדה לבחירת דיינים תתכנס בהקדם האפשרי וללא כל דיחוי נוסף כדי לאייש את כל הכיסאות הריקים שבבית הדין הרבני הגדול", אומר עו"ד אורי ישראל פז בעקבות הוצאת צו על תנאי לבקשתו מבג"ץ.

"במציאות העגומה כיום, אי-כינוס של הוועדה כדי לבחור דיינים לבית הדין הגדול מהווה פגיעה בלתי סבירה ובלתי מידתית בזכותם היסודית, החוקתית והבסיסית של אזרחי המדינה לקבל שירות משפטי ראוי, שוטף והולם מבתי הדין הרבניים של מדינת ישראל היהודית. למסעודה משדרות ולאיציק מעפולה מגיע לקבל את יומם בערכאת הערעור הרבנית העליונה, ויש לקוות שעינוי הדין המחפיר שנגרם לציבור הרחב ייפסק לאלתר בכך שימונו דיינים לבית הדין הגדול בירושלים בשוך הקרבות על גזירת הקופונים הפוליטיים סביב לזהותם של הדיינים שימונו".


עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. שבית הדין העליון יחליט שבגצ יסגר  (ל”ת)


  • אין בית-דין עליון(כל הדיינים זמניים) לכן,החלטותיו כעורבא-פורחא (ל”ת)

   "אחד שיודע"

  • תיראו איך כמה עסקקנים קטנטנים-שאנחנו יודעים מה הם שווים, הורסים כל חלק טוב ויפה ביהדות. (ל”ת)


 2. בע"ה עד אז ייסגר הבגץ. חצופים שנדמה להם שהם מלכי העולם  (ל”ת)


  • חצוף-זה אתה ,בית-דין עליון -כולו,,,,,דיינים במינוי זמני לכן -בג"צ יעשה כאן סדר מינימלי (ל”ת)

   אחד -שיודע

 3. מישהו הרי צריך לעשות סדר.  

  דוד

 4. האם מותר לוועדה למנות דיינים שהשתתפו במצעדי גאווה בירושלים?  (ל”ת)

  שאלה משפטית

 5. טוב שיסגר, הם חבורה של רשעים. אני יודע את זה מתוך הכרות אישית איתם ועם מעלליהם.  

  אני

 6. הלוואי יסגר אין להם שום סמכות להוציא לפועל את הפסיקות שלהם  (ל”ת)


 7. החלטה נכונה של בגצ  (ל”ת)

  אבי מחיפה

;