1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חוץ

המרדף הסתיים: נמצא כוכב לכת חדש

שני אסטרונומים אמריקניים טוענים כי מצאו את כוכב הלכת התשיעי, שהקפה שלו סביב השמש נמשכת אלפי שנים
אלי כהןי"א שבט תשע"ו 21/01/2016 07:28

צלם:פלאש 90 צילום ארכיון: פלאש 90

מצאו כוכב: זוג החוקרים קונסטנטין בטייגין ומייק בראון מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה, הכריזו אמש (ד) על גילוי מפתיע - קיומן של ראיות להימצאותו של כוכב לכת תשיעי במערכת השמש. הגילוי המפתיע פורסם בכתב העת 'סיינס' ובכתב העת Astronomical Journal.

בראון, אחד מהאסטרונומים שזעזעו את עולם המדע לפני עשור כשקבעו בעבר כי פלוטו אינו כוכב לכת אלא כוכב ננסי בלבד, מפתיע שוב הפעם בתגלית נדירה, ומסיים את המרדף אחרי 'כוכב אקס'.

"מצאנו ראיות לקיומו של כוכב לכת ענק בקצה מערכת השמש", סיפר בראון. לדברי בראון ובטייגין, הכוכב החדש שהתגלה הוא בגודל של הכוכב נפטון ובעל מסה של פי שש מכדור הארץ. הוא מורכב בעיקר מגז ונמצא במרחק של כ-200 יחידות אסטרונומיות מהשמש - פי 200 מהמרחק שבין כדור הארץ לשמש - באזור המכונה "חגורת קויפר", ומקיף אותה ככל הנראה אחת לכ-10-20 אלף שנים.

החוקרים עדיין לא הצליחו לצפות בכוכב הלכת החדש, אך הראיות שהציגו לקיומו התקבלו על ידי חוקרים אחרים בתחום. הסיכוי שמדובר בצירוף מקרים אקראי שישלול את קיומו של הכוכב הוא סיכוי כמעט אפסי.

כעת נותר להמתין ולראות איזה שם יינתן לכוכב החדש, ומתי יושג התיעוד הראשון שלו.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. יפה ומדהים.  (ל”ת)


    • להצליח לזהות בדיוק מירבי, את הכוכב הזה, והילוכו, מתוך אין ספור כוכבים, ומליארדי שמשות וירחים. זה מדהים.......... (ל”ת)


;