ט"ז אייר התשפ"ד
24.05.2024

תנאי הכניסה לסמינרים בבני ברק: נאמנות לגדולי ישראל

פרסום ראשון ב'בחדרי': ארבעת הסמינרים הגדולים בבני ברק צירפו לתקנון בצעד חסר תקדים דרישה מההורים והבנות לחתום על קבלת מרות גדולי ישראל, "ומי אשר לא יסור למרותם לא יכירנו מקומו בין כתלנו" • הסיבה: סמינר אינו רק מקום לימודים

הגראי"ל והגר"ח. צילום ארכיון: שוקי לרר
הגראי"ל והגר"ח. צילום ארכיון: שוקי לרר

חשיפת 'בחדרי חרדים': המאבק בקבוצה המכונה 'הפלג' עולה מדרגה, ובעקבות פתיחתו של סמינר חדש לבנות 'הפלג' כקונטרה לסמינר מאיר ולאחר שניסיון ההשתלטות על הסמינר נכשל, יוזמים ארבעת הסמינרים הגדולים בעיר תנאי בל יעבור שישולב בתקנון הסמינר ויממש הלכה למעשה את הוראתו של הגר"ח קנייבסקי "היפרד נא מעלי".

מדובר בסעיף מתוך התקנון, עליו נדרשים לחתום כל התלמידות והוריהם, כאשר תקנון ברוח זו מוגש מטעם כל הסמינרים הליטאים שע"ש הרב וולף זצ"ל - הן הסמינר בהנהלת הרב וולף, הן סמינר מאיר בהנהלת הרבנית בורנשטיין, סמינר הרב כהנא והסמינר של הרבנית אלקיים, בתו של הגאון רבי ניסים טולידנו זצ"ל.

בתקנונים נכתב כי הסמינרים נוסדו על ידי ובהנחיית החזון איש זצ"ל, ונוהלו על ידי ממשיכיו הגרי"ז מבריסק, הגראמ"מ שך והקהילות יעקב זצ"ל, שממשיכיהם הם הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קנייבסקי. ו"הם מורי דרכנו לאורם נלך, הן בהנהגת הכלל והן השאלות הנוגעות לפרט בסמינר. ומי אשר ימרה את פיהם לא יכירנו מקומו בין כתלנו ובמיוחד ידוע כי מרנן הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קנייבסקי שליט"א קובעים את הנהגות הסמינר".

ל'בחדרי חרדים' נודע כי ניסוח התקנון בצורה זו לווה בהתייעצות והדרכה משפטית, והוא מגובה מפני חששות של מסירה לשלטונות ותלונות לבתי משפט.

תקנון זה הובא על ידי הנהלות הסמינרים הליטאים בב"ב, בהוראת גדולי ישראל הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קנייבסקי, שהכריעו כי הדבר מהווה מניעה של עקירת כל המסגרת הרעיונית של סמינר - בהיותו מקום חינוך לבנות ישראל ולא מקום לימודים גרידא.

בפועל, ההכרעה ללכת על מהלך מוצהר וגורף שכזה בריש גלי, הגיעה בעקבות מקרים בהם בנות של משפחות המזוהות עם 'המחבלים' יצאו או 'נרדמו' בשיעורי יהדות של המנהלים והמנהלות ובפרט בהרצאות של הרבנים שהובאו לסמינרים, מאחר והרבנים משתייכים לתלמידי הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קנייבסקי ולפיכך נוצר מצב שאצל חלק מהבנות, הסמינר נהיה מקום לימודים בלבד ללא שהוא ממלא פונקציה חינוכית - חרדית.

עם זאת, כבר לפני כשלשה שבועות הועברו הדברים לידיעת אנשי 'המחבלים' וזאת בהוראת מרן הגראי"ל שטיינמן שהורה שלא להפתיעם כדי שלא להותיר חלילה בנות ללא מוסד לימודים, אלא לתת להם זמן להתארגן ולפתוח סמינר לבד - באם רצונם בכך לאור ההחלטה הנ"ל.

בפועל, לאחר שהבינו כי מדובר בצעד החלטי ובלתי הפיך של הסמינרים, שיבוטא באופן פומבי וחד משמעי, הגיעו אנשי 'המחבלים' להבנה כי עליהם לפתוח סמינר נפרד, כאשר הם מקווים כי עיריית בני ברק ומשרד החינוך יביאו את כל התקציבים הנדרשים, וביקשו לסיים את הליך ההקמה לפני פרסום התקנון לבנות.

סמינרים הפלג הירושלמי וולף כהנא

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 43 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד