1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

קונה בחנות מזון מהיר ואוכל ברחוב? "דומה לכלב ופסול לעדות"

המאבק נגד "תרבות הזלילה" בעיר בני ברק, שהחל בחודשים האחרונים סביב פתיחת חנויות מסוג "קופיקס" - מביא את רבה של בני ברק, הגאון הרב משה יהודה לייב לנדא, להתבטאות ראשונה ופומבית בעניין • "בירושלים מקנאים בנו"
משה ויסברג • צילום: שוקי לרר, כ"ו שבט תשע"ו 05/02/2016 08:10

שוקי לרר שוקי לרר

תרבות הזלילה - המאבק על פתיחת החנויות לממכר מזון מהיר בעיר התורה והחסידות בני ברק אינו יורד מסר היום: רב העיר הגאון רבי משה יהודה לייב לנדא התייחס לכך לראשונה בפומבי, בהילולת אביו הגאון רבי יעקב לנדא זצ"ל רב העיר במלאות שלושים שנה להסתלקותו, שנערכה אמש (ה') באולמי 'כליל מלכות' בבני ברק, בהשתתפות אדמו"רי העיר.במהלך נאומו, התייחס הגרמי"ל לנדא ואמר - "בירושלים אמרו שמקנאים בבני ברק על שאין בה פיצריות, וגם את זה באו לפרוץ ולתת הכשר". הרב סיפר: "בשבוע האחרון דווקא, שוב באו זרים ובאו ופתחו חנות גדולה של פיצה וגם חנות שווארמה אחת ליד השניה, כאשר אני עובר ורואה שומרי תורה ומצוות, כואב ליבי לראות איך מצליח הסיטרא אחרא להפוך יהודים כאלו למרכבה שלו ולעזור לסטרא אחרא להילחם במאכל כשר בבני ברק".

כאן התייחס הרב לנדא לחנויות מסוג ה'קופיקס' שנפתחו כפטריות אחר הגשם בעיר, מה שגרם לתחרות מחירים גדולה כפי שסוקר בהרחבה ב'בחדרי חרדים'. הרב לנדא אמר "באחרונה פרצה חדשה תוך שבועיים או שלוש נפתחו עשרים חנויות של אוכל מהיר על כל צעד ושעל, והחנויות הללו הם קטנות שאין שם מקום לשבת לאכול, הם הנהיגו אכילה בשוק, אנשים נשים וילדים הולכים ברחוב בידו אחת כוס עם קש ובידו השנייה עוגה, והולכים בשוק ואוכלים.

"התחילו להביא מרק גם מרק הולכים ברחוב, וביום חמישי אוכלים טשולנט ברחוב, בגמרא בקידושין כתוב - תנו רבנן האוכל בשוק הרי זה דומה לכלב, ויש אומרים פסול לעדות אמר רב יהודה בר אבין הלכה כיש אומרים, אז אם אדם אוכל הוא פסול לעדות. אז הגענו למצב שכשיעמדו שני יהודים תחת החופה נשאל אותם אם קניתם בחנויות של אוכל מהיר? אז תואילו לרדת מכאן כי אתם פסולים לעדות. תראו לאיזה מצב הגענו".

הרב לנדא הוסיף כי "רש"י מסביר מדוע הוא דומה לכלב? כי הוא אינו מן היישוב ואין לו בושת פנים, וכן האוכל בשוק הואיל ואינו מקפיד על כבודו, אינו בוש לזלזל בעצמו ולהיפסל והוא יעיד גם את עדות שקר, וכך מחנכים את ילדינו במקום ללמדם הלכות דרך ארץ".עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אין ספק שהדברים נכונים אבל עד עכשיו שילמנו פי 3 מהמחיר הנוכחי פשוט עושק הקיוסקים שמכרו 10 שקל פחית ו10 שקל מאפה ו20 שקל מרק 20 שקל צולענט זה רק מראה כ  (ל”ת)

  יהודי

  • אוליפעם תחייכו, תגידו משהו שמותר. או סתם משהו בשבח העם, לא כל היום נורא. אסור. פסול. גיוועלד. סתם דברו בשבח בניו של מקום, ביופי המידות הטובות......... (ל”ת)


  • אתם לא מבינים ? העיקר לא בית יוסף שספרדים ישתלטו? גיוועלד (ל”ת)


 2. נשים בכל מקרה פסולות לעדות אז מה הואילו תקנות חז"ל בדבר שאין גוזרים  

  זה התחיל כאשר הם רצו למנוע מבנות לקנות שם

 3. קופי שופ בר' עקיבא בהכשר הרב לנדא  (ל”ת)


 4. וכבר אמרו חז"ל, נאה דורש נאה מקיים...  

  אחמד זילברשווילי

  • בשם שלך הנך עונה תשובה על מי שאתה, חבל.. (ל”ת)

   תושב העיר

 5. שלוימל'ה - בהכשר הרב לנדא  

  אברהם

 6. לא נשכח מי היה הראשון שקפץ למים הרותחין כמובא,,, כיום הם משלמים את זרעי הפורענות של אז יה"ר שיזכו לשוב בתשובה מהרה  (ל”ת)

  יהודי פשוט

 7. זלילה  

  מחנך

 8. נשים ובנות בית יעקב רשאיות לקנות שם כי הן ממילא פסולות לעדות.  

  לאה

 9. האם זו ההלכה?  

  אבי

  • תגובה של עציצניק (ל”ת)

   יודע

 10. הכל צביעות וכסף. כנסו  


 11. איפה היה הרב לנדאו כשעשקו אותנו במחירים? זה כשר?  (ל”ת)

  יהל

 12. כמה כסף כבר יכול ההכשר של לנדא לקבל מקפה או מאפה ב-5 שקל?  (ל”ת)

  הכסף יענה את הכול, אמר החכם מכל אדם

 13. מי? מי בדיוק מקנא?  (ל”ת)

  מוטי.

 14. נמאס מכל השפות המתלהמות של רבנים בגלל תחרות בכסף  


 15. שלוימל׳ה התחיל את תרבות הזלילה בהכשר הרב לנדא  (ל”ת)

  משה

 16. פלאפל זה בסדר פיצה לא? ???  (ל”ת)

  חיים

 17. ובמילה אחת - הזוי!  (ל”ת)

  צבי

 18. רבה של בני ברק הוא הגאון רבי שלמה קורח  

  דגשגש

  • מי הקורח הזה?? מישו מכיר אותו?? קשור לרב ממלטה אולי? (ל”ת)

   בני ברקי וותיק

;