ז' סיון התשפ"ד
13.06.2024

דרעי בישר למרוקאים: "נהיה על שטר של 500"

במהלך כנס הפיוט בבנייני האומה, נשא שר הפנים דברים והצהיר: "אנחנו מנשקי המזוזות ומשתטחי הקברים"

דרעי בישר למרוקאים: "נהיה על שטר של 500"

אמש (ה), התקיים בהשתתפות כ-2000 צופים כנס הפיוט העולמי החמישי בבנייני האומה בירושלים בחסות עיריית ירושלים ובשיתוף ברית יוצאי מרוקו בישראל. הכנס התקיים במעמד שר הפנים, אריה דרעי וסגן ראש עיריית ירושלים, דב קלמנוביץ' שבאו לראות מופע מרגש, בניצוחו של הפייטן ליאור אלמליח ובהשתתפות מיטב הזמרים ואמני הפיוט המזרחי בהם אמיל זריהן, משה לוק, שמעון סיבוני, ואף האמן האורח, עבד אלסאלאם סיפיאני שהגיע ממרוקו במיוחד לערב זה.

הערב מהווה את הפתיח של סמינר של ברית יוצאי מרוקו בישראל שמתקיים פעמיים בשנה ובמהלכו שיעורים, הרצאות וקטעי תרבות המחוברים למורשת של יוצאי עדות המזרח. השר דרעי ציין בתחילת הערב כי "אני רוצה להודות לד"ר שמעון אוחיון על כל מה שהוא עושה על מנת להכניס את המורשת שלנו בכל מיני כנסים ואירועים, ולברך את השר בנט על ההחלטה להקים ועדה בראשות האמן ארז ביטון וכן על הנכונות שלו להכניס את השפות והמורשת של יהדות המזרח אל תוך בתי הספר.

"ביקרתי היום בקברי צדיקים", אמר דרעי, "ואני הולך להשקיע הרבה מאוד תקציבים במקומות אלו. אנחנו מנשקי המזוזות, אנחנו משתטחי הקברים, אנחנו אוהבי השירה, אנחנו אוהבי הבקשות, אנחנו חלק מעם ישראל, קבלו זאת והבינו זאת ורק כך עם ישראל יהיה עם אחד. כל כך נפגענו כשהקימו את אותה ועדה שייעודה היה למצוא אנשי רוח לשטרות החדשים, ועדה של 12 חברים כאשר המזרחי היחיד בה היה ערבי, ולא מצאו אף משורר או משוררת יוצאי עדות המזרח, אמרו לנו לחכות לסיבוב הבא שיהיה עוד 15 שנה, אנחנו לא נחכה 15 שנה, בשיחה קשה ונוקבת שהייתה לי עם רה"מ נתניהו, החלטנו ביחד להוביל, למרות שזו סמכות של בנק ישראל, הוצאת שטרות של 500 שקל עליהם תהיה דמות שכולם יכירו. מי שלא רצה אותנו במאתיים שקל יקבל אותנו בחמש מאות".

יו"ר ברית יוצאי מרוקו בישראל, ד"ר שמעון אוחיון, ציין כי "כי כנס הפיוט העולמי מוכיח שיש עתיד למוזיקה ולזמר המזרחי, כאשר הערב עשיר ומלווה בכל כך הרבה סגנונות שבאו לידי ביטוי נראה כי הגיעה העת לעודד את פעילותם של מכלול הזמרים והאמנים הללו".

ליאור אלמליח, המפיק המוזיקלי של הערב, בירך בתודות ואמר "ברצוני להודות לראש העיר ולשרים המכובדים, אני חייב לציין שכדי להביא את עבד ממרוקו נתקלנו בקשיים עצומים אז אני רוצה להודות לאריה דרעי שר הפנים שסייע לנו רבות על מנת שהוא אכן יוכל להגיע לארץ. אני רוצה להודות גם לד"ר שמעון אוחיון שמקדם לא מעט אותנו ואת פועלנו בעולם הפיוט".

ערב זה הינו הפתיח של סמינר של ברית יוצאי מרוקו בישראל שמתקיים פעמיים בשנה ובמהלכו שיעורים, הרצאות וקטעי תרבות המחוברים למורשת של יוצאי עדות המזרח, כאשר בסוף השבוע הנוכחי מתקיימת שבת במלון קראון פלאזה בירושלים בליווי הפייטנים שנכחו אמש בנוסף לאמנים נוספים.

דרעי שטרות מזרחיים תמונות מרוקו

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 29 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד