1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. מפלגות

בהסכמה: חוק השבת מוקפא זמנית

לבקשת ח"כ מיקי זוהר, נדחה הדיון בועדת השרים על חוק האוסר חיוב עבודה בשבת, כדי להגיע להסכמה בקואליציה
עקיבא ווייס, י"ב אדר תשע"ו 21/02/2016 11:51

מיקי זוהר. צילום: יונתן זינדל, פלאש90 מיקי זוהר. צילום: יונתן זינדל, פלאש90

ועדת השרים לחקיקה דחתה את הדיון בהצעת החוק של ח"כ זוהר וח"כ לביא האוסרת חיוב עבודה בשבת. הדחיה הושגה לבקשת ח"כ זוהר - על מנת להגיע להסכמות בקואליציה.

ועדת השרים לחקיקה החליטה לדחות את הדיון בהצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר ועליזה לביא האוסרת חיוב עבודה בשבת. ההצעה נדחתה בהסכמה ובתיאום עם שר הכלכלה וראש הממשלה בנימין נתניהו על מנת לאפשר לח"כ זוהר להגיע להסכמות בתוך הקואליציה.

על פי ההצעה, יתאפשר לכל עובד ועובדת לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי הקבוע בחוק, ולא רק למי שמקפיד על שמירת מצוות שבת וכשרות כהלכתן. וזאת, בלי להסתכן בפיטורין או באי קבלה לעבודה.

חוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי יום המנוחה השבועי של עובד נקבע על פי דתו. על פי החוק הקיים, עובד המסרב לעבוד ביום המנוחה הקבוע על פי מצוות דתו רשאי לעשות כן רק אם הוא עושה זאת בשל איסור שבמצוות דתו אותן הוא מקיים. מעסיק של עובד המבקש שלא לעבוד ביום המנוחה השבועי הקבוע לו, רשאי לדרוש מעובד להגיש תצהיר המבסס את הכרתו הדתית ואת קיום מצוות דתו. אם אותו עובד הוא יהודי, רשאי המעסיק לדרוש מהעובד תצהיר לפיו הוא שומר על כשרות בביתו ומחוצה לו ואינו נוסע בשבת.

הצעת החוק מבקשת לבטל דרישות אלה, ומאפשרת לכל עובד לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי שלו, ולגבי יהודי - לסרב לעבוד בשבת, אף אם הוא יהודי מסורתי שאינו מקיים את השבת כהלכתה, אך הערך של אי עבודה בשבת חשוב לו.

ח"כ מיקי זוהר אמר היום: "בכוונתי לפעול בכל כוחי על מנת למצוא דרך להגיע להסכמות מול משרדי הממשלה והשרים בוועדה. מדובר בתיקון היסטורי שיאפשר לכל אזרח במדינתנו היהודית והדמוקרטית לנוח ביום המנוחה השבועי של מדינת ישראל שהוא יום השבת. המצב הקיים לפיו עובדים שאינם מצהירים על עצמם כדתיים מחוייבים לעבוד בשבת הוא אבסורד שחובה עלינו לתקנו.

"הצעת החוק הזו היא עוד צעד חשוב שאני מקדם בדרך לקיבוע הערך של יום המנוחה השבועי. הצעת החוק הזו תוכל להוות מסר חשוב לחובבי השופינג בשבת שלעיתים שוכחים שמאחורי כל נעל או בגד שהם קונים, ישנו עובד או עובדת שנאלצו לעבוד בשבת ולמכור להם מחשש שיפוטרו. אני סבור שהצעת החוק הזו תשים סוף לעבדות המודרנית ותאפשר לכל עובד באשר הוא יום מנוחה שבועי".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. יש כאן גם "קצת" חילונים. וגם להם מותר לחיות פה. צריכים להיות הגיוניים. ואנושיים.  (ל”ת)


    • יש כאן גם הרבה "נורבגים" שהחוק המוצע יזיק לג'ובים והתקציבים שלהם, ולכן חובה להימנע מלהילחם על קדשי ישראל.  (ל”ת)

      צ'למר

;