1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. עיתונות ותקשורת

יתד: "ללמוד מקלנדיה על פגעי הטכנולוגיה"

מאמר המערכת ביומון הליטאי הותיק מביא זווית שונה לסכנות הטמונות בהתמכרות למכשירים הסלולאריים
אלי כהן, כ"ג אדר תשע"ו 03/03/2016 09:05

החילוץ מקלנדיה. צילום ארכיון החילוץ מקלנדיה. צילום ארכיון

מאמר מערכת מסקרן מתפרסם הבוקר (ה) ב'יתד נאמן', תחת הכותרת :היתולי הטכנולוגיה החדשנית במעריציה". כותב המאמר, עורך יתד ישראל פרידמן, סוקר את נושא פגעי הטכנולוגיה ומביא זווית חדשה ומסקרנת.

"לאחרונה מורגשת התעוררות בציבור החרדי, לעמידה על הנפש פשוטו כמשמעו, מול הסכנה הטכנולוגית. זמן רב היה מקובל לחשוב, שהעימות עם שלל המכשירים הטכנולוגיים, הינו בעיה של אורח חיים חרדי שמרני, שמטבע הדברים אינו עולה בקנה אחד עם תכנים טמאים ומטרתו לחסום את הצינורות המובילים אותם בדמות אותם מכשירים. אולם לאט לאט חודרת ההבנה, שהבעיה היא אותם כלים עצמם ושצרת התכנים הבלתי הולמים גם כל בן אדם המכבד את עצמו, הינה רק סימפטום, מרכזי אמנם, אך אינו ממצה את עצם הבעיה בצורה מקיפה", פותח המאמר.

"כידוע כיום, ישנם הרבה מתעניינים שאינם שומרי מצוות ואפילו לא בני ברית כלל ועיקר, באפשרויות החסימה וההגנה שפותחו בתחילה למען הציבור החרדי. מסתבר, שרבים מאוד מתוכם, למרות שקבלו באהדה מובנת את החידושים הטכנולוגיים וסיגלו אותם לעסקיהם, גילו אם גם במאוחר, את הנזקים הכבדים שבאו עליהם בעטייה.

"ראש וראשון לכולם, הוא כמובן שעבוד המוח למסך המרצד, הגורר בתחילה את איבוד הזמן - אם כל חטאת - ולבסוף גם את האישיות. שנים רבות לקח למי שלקח, להתעשת לנוכח הנזקים הללו, שאחרי הכל הנם בלתי ישירים ואינם זמינים מיידית...."

בהמשך מביא הכותב דוגמא מסקרנת: "דוגמא מוחשית לכך המלמדת על הכלל בצורה חריפה, יש לראות במה שארע ביום שני בלילה בפאתי מחנה הפליטים קלנדיה, לצמד החיילים שהובאו לשם להתעמת עם המוני פלשתינים צמאי דם, באדיבות תכנת ניווט משוכללת - המילה האחרונה בשטח תרתי משמע - ויצאו משם בעור שיניהם, ובמאמצים מרובים של כוחות הביטחון בחסדי שמים.

"ניתן כמובן לסייג ולומר, שהמדובר בטעות קריטית אמנם, אך על רקע תועלת עצומה לטובת המוני בני אדם הנהנים ממנה. אך האמת היא, ששוב מדובר במקרה זה רק בתסמין, לתופעה הרבה יותר נרחבת. שכן, למעשה ניתן להוסיף ולומר, שאין מדובר בתקלה טכנולוגית, ששום תכנת ניווט אינה מתיימרת לקבוע מה מידת החום במוחותיו של ההמון הערבי באיזור ושבכלל היה ניתן לקבוע בתוכנה אפשרות שתנטרל את הסיכוי להכוונה לאזורים מסוכנים מעין אלו. אולם למעשה במרחב של הטענות הללו, מונחת הסכנה לאמיתה והיא, שככל שתרבנה המטלות שיוטלו על הטכנולוגיה הזו, כן יגברו האמון העיוור בה והציות המוחלט לגחמותיה, בלי עֵרוב מוחו של האדם.

"ברור בלי צל של ספק, שמעט תשומת לב בשימוש בכלי עזר מן הסוג הזה, יכולה למנוע חלק גדול מהנזקים העלולים לבוא ממנו. באותה מידה של בהירות ניתן לקבוע, שכל מי שחי באטמוספרה הטכנולוגית המודרנית וביותר מי שגדל עליה מגיל אפס, פגוע באופן בלתי הפיך בחלק גדול מסגולותיו האנושיות, שהפכו כהות וחסרות תחושה מחוסר שימוש ממושך ומשעבוד זוחל ומבטיח לתחליפים טכנולוגיים".

לסיכום, מציין כותב המאמר: "אם יכולה לבוא איזו תועלת ממקרים דוגמת מה שארע בקלנדיה ביום שני בלילה, היא לא תצא מהוראה צבאית או המלצה אזרחית לכל אדם, לשים עין מעתה והלאה לאן איזו תכנה מוליכה אותו, אלא מכל מידה שהיא, של פקפוק יסודי במהלך החיים הכללי, של מסירת ניווטו הכללי של האדם בידי הטכנולוגיה המודרנית".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. לא ציוונו על בערות מסכנות ונחשלות. למרות שכך עדיף לכמה עסקקונים ועיתונים,  (ל”ת)


  • משנה מסכת אבות פרק ו כך היא דרכה של תורה פת במלח תאכל ומים במשורה תשתה ועל הארץ תישן וחיי צער תחיה ובתורה אתה עמל ואם אתה עושה כן אשריך וטוב לך אשרי (ל”ת)


 2. תלמוד בבלי מסכת תענית דף כד עמוד ב אמר רב יהודה אמר רב: בכל יום ויום בת קול יוצאת ואומרת: כל העולם כולו ניזון בשביל חנינא בני וחנינא בני דיו בקב חרו  (ל”ת)

  הזהרו בבני עניים

  • כל העולם ניזון בשביל החרדים. והחרדים ניזונים מקב מליארדים. (ל”ת)

   שריר

 3. רמב"ם הלכות תלמוד תורה פרק א כל איש מישראל חייב בתלמוד תורה בין עני בין עשיר בין שלם בגופו בין בעל יסורין בין בחור בין שהיה זקן גדול שתשש כחו א  (ל”ת)


  • כל מי שעוסק בתורה בלילה, ה' מושך עליו חוט של חסד ביום. 

   שריר

 4. ללמוד מקלנדיה על פגעי השירות הצבאי.  

  שריר

 5. גם מכוניות זה טכנולוגיה. אין מכוניות, אין תעונות  (ל”ת)

  ללכת ברגל

 6. בלי הטכנולוגיה המערכת ביתד לא הייתה יודעת על התקרית, לא יכולה לכתוב את זה, ובטח לא להדפיס ולהתפרסם באתר אינטרנט  (ל”ת)


 7. תאמינו לי לכל הכתבים של יתד נאמן יש איפונים וכדומה  (ל”ת)

  יצחק אזוט

  • ברור. הם אנשים נורמלים. ועושים משהו מעבר לשנור או שתיית הרבה הרבה תה בכיילל. (ל”ת)


;