1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. החרדים

גדולי הרבנים הספרדים נגד הכותל הרפורמי: "יתפתחו מזה דברים שיזעזעו את החברה"

רבה של ירושלים הראש"ל הגרש"מ עמאר, בפסק הלכה נגד הפשרה בכותל: "ההחלטה אינה תקפה - אין לשום אדם בעלות על הכותל שהוא הקדש גבוה" • למכתב הצטרפו: הגר"א בקשי דורון, הגר"ש בעדני, הגר"מ צדקה, הגר"מ מאזוז, הגר"צ בוארון והגר"י טופיק
עקיבא ווייסכ"ה אדר תשע"ו 05/03/2016 19:05

הרב עמאר. צילום: יהודה שוורץ הרב עמאר. צילום: יהודה שוורץ

המאבק בכותל הרפורמי: רבה של ירושלים הגאון רבי שלמה משה עמאר, פרסם פסק הלכה נגד פשרת הכותל הרפורמי, ואליו הצטרפו גם גדולי הרבנים הספרדיים, הגר"א בקשי דורון, הגר"ש בעדני, הגר"מ צדקה, הגר"מ מאזוז, הגר"צ בוארון והגר"י טופיק.

במכתבו אומר הגרש"מ עמאר: "לשאלת רבים וחשובים, בענין ההסדר עם אותם מפירי ברית המרימים ידם בתורת משה רבנו ע"ה, המכונים רפורמים ודומיהם, המזייפים תורת ישראל ומצוותיה בדרישתם למקום תפילה בכותל וכן מקווה, וכיוצ"ב, כשהם דורסים ורומסים ברגל גאוה כל קדשי ישראל עד שהגיעו להשיא גוים עם יהודים ושאר נישואי תועבה.

הכותל המערבי שריד בית מקדשנו, שלא זזה ממנו שכינה לעולם, ולא זזו ישראל מלהתפלל משם: ותחזינה עיננו בשובך לציון ברחמים, וגם בכל מקומות גלויותנו, הבטנו בציור הכותל ונפשנו הומיה בציפיותיה לישועת ישראל, ואין שום צד היתר למוסרו לביזיון ולשמצה, בידי אלה המתימרים להתפלל ומתנהגים בפריצות ובליצנות, שזה חילול הקודש והמקדש, ורמיסת קדושת מסורת ישראל לדורותיהם, בעזות ובאכזריות. ואין זה פחות חמור, מאשר היו נותנים אותו לחברת הריסה, שתפזר את אבניו קדמה וימה, ולערות ולהרוס עד היסוד בו. רח"ל.

"וזה שהדבר החמור הזה נעשה ע"י ממשלת ישראל, חמור שבעתיים, שגם עבירה קלה הנעשית ע"י הנהגת הצבור היא חמורה יותר מעבירה חמורה ביותר שנעשית ע"י יחידים".

הרב עמאר מוסיף: "ולפי עניות דעתי כל החלטה למסור את הכותל, או חלק ממנו לכל גוף שהוא, אינה החלטה תקפה, שאין לשום אדם בעלות על זה כלל, שהוא הקדש גבוה, ומיועד לתפלה ותורה, ואין לנו רשות להשתמש בהם, כדי לרצות איזה אנשים, ואפילו בלא שיחללוהו, ק"ו לאלה שהולכים בדרכים המחללים את הקדש, הס מלהזכיר.

"ועוד נעשה בזה דבר חמור ביותר, שמחשיבים אותם "למאן דאמר" בענין קדוש, כשכל מעשיהם הם היפך גמור מקדושה ומתורה, ונותנים להם מעמד שוה למעמד עם ישראל הקדושים. ומעתה הם יקראו לעצמם בשמות זהים לאלה של הרבנות הראשית לישראל, עם שינוי קל כל שהוא, והם מעוגנים תחת כנפי משרד ראה"מ, ומזה יתפתחו דברים שיזעזעו את כל החברה, ותהיה אנדרלמוסיה רבתי שאחריתה מי ישורנו,

"הטענה שיש חשש של שפיכות דמים ח"ו, תגדל ותתעצם ה' יצילנו, ואין מכבין אש בסולר ונפט, אלא בשיקול דעת וביישוב הדעת, מבלי לנטות מדרכי אבותינו וקדמונינו".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. גדולי הדור העומדים בפרץ!  (ל”ת)


  • רפורמה-חרדיות-קראות. כולם בכלל תינוקות שנשבו. ועל כלל ישראל מוטל לקרבם בעבותות אהבה. וישובו לדת האמת. (ל”ת)

   דעת מרן החזו"א.

  • אשרינו שבדורנו יש אדם גדול שכל כוונתו לשם שמים בלבד. שיאריך ה' ימיו ושנותיו בנעימים.  (ל”ת)

   יצחק זעליג בוימגולד

 2. רבנים שלא מקבלים הוראות מדרעי!!  (ל”ת)


  • שס מפלגת רפורמים ומחללי שבת (ל”ת)


 3. ושום מילה על הר הבית השבויה בידי הרוצחים הישמעאלים  (ל”ת)

  וכדאי בזיון וקצף

 4. שפתיים ישק  (ל”ת)


 5. הלוואי והרב עמאר יקים מפלגה ספרדית חדשה!  


  • למה ספרדית דווקא? תתבגר מהשסיות והמסכנות. מפלגה של רב גדול. שפונה לכל מי שמאמין וסומך על הרב הזה. ומרגיש שיבטא נכון את תפיסת עולמו. למה זה קשור אם בא  (ל”ת)


 6. לזעזע את המדינה.  (ל”ת)

  יוסף

 7. אמת  (ל”ת)

  ברק

 8. אין על הרב עמאר צדיק אמיתי רואה רק אמת  (ל”ת)


 9. הרב בעדני לא שם על דרעי...  (ל”ת)


 10. גדולי הדור שומרים עלינו  (ל”ת)

  אברהם

 11. הרבנים הספרדים נגד הרפורמים  


 12. גדולי הדור הספרדים? האם דרעי מסכים לכותרת הזו? אני כספרדי, אצלי על כל פנים, חכם שלום, רבי שלמה עמאר הרב מאזוז כווולם גדוילים מבלי להיכנס לויכוח עצמו  (ל”ת)

  ספרדי אמיתי

 13. נאמן למרן - הרב לא סופר את דררעי  


  • הרבנים עמר ומזוז כבר רצו לבחירות והביאו 2 ספרות (ל”ת)


 14. דרעי מאבד שליטה ברחוב הספרדי...  (ל”ת)


 15. הרב עמאר והרב מזוז גדולי ומנהיגי הדור,נקודה.  (ל”ת)


 16. מרן פאר הדור והדרו הראשון לציון רבנו שלמה משה עמר שליט"א  


 17. הבנת העיקר  

  אחד שלא מבין

;