ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024

נשיא המדינה ייפגש עם פוטין במוסקבה

נשיא המדינה ריבלין פתח את ביקורו הרשמי ברוסיה בביקור בספריה עתיקה, ועתיד לפגוש בנשיא במהלך היום

נשיא המדינה ייפגש עם פוטין במוסקבה

בצל נסיגת הכוחות הרוסים מסוריה - נשיא המדינה פתח הבוקר (ד') את ביקורו במוסקבה בביקור בקבר החייל האלמוני הממוקם במתחם הכיכר האדומה, ובאוסף כתבי היד העבריים שבספרייה ע"ש לנין. בהמשך היום עתיד הנשיא לפגוש את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

בתחילה קיבל משמר כבוד את פניו של נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שצעד אל עבר האנדרטה מלווה בפמלייתו. משם, המשיך הנשיא יחד עם רעייתו לביקור בספרייה הממלכתית של רוסיה שם חזה בכתבים מקוריים מהמאה ה-15 וה-16, סידורי תפילה וכתבי קודש. הנשיא ביקר גם במרתף הספרייה בו עובד צוות הספרייה על אחזקת הספרים ושימורם. הנשיא הדגיש כי אנו בישראל נכונים לסייע בכל הנדרש על מנת לטפח את האוסף ולשמרו.

הצוות הודה לנשיא על הגעתו לאזור שמור זה אליו נחשפים בודדים בלבד. הנשיא בתגובה הודה להם על שמירת האוסף ותחזוקתו למען הדורות הבאים.

מקור הכתבים שהוצגו לנשיא באוסף גינזבורג הנמצא בספרייה על שם לנין מאז 1919. משפחת האצולה היהודית-רוסית גינזבורג רכשה את האוסף שלה במשך שלושה דורות, מאז אמצע שנות הארבעים של המאה ה-19. האוסף כולל 14 אלף ספרים, 45 אינקונבולות (ספרים שהודפסו במאה ה-15 בתחילת עידן הדפוס), מעל אלפיים כתבי יד עבריים ועוד כאלף כתבי יד בערבית, ונחשב לשני בגודלו בעולם של ספרות עברית עתיקה, אחרי ספריית הבודליאנה באוניברסיטת אוקספורד.

במאי 1917 נתחם חוזה לרכישת האוסף בין הרוסים לבית הספרים הלאומי בירושלים תמורת חצי מיליון רובל, בעזרתם של פעילים ציונים ובמימון כספי תרומות, אך בשל מלחמת העולם הראשונה התעכב המשלוח. עם פרוץ המהפכה הבולשביקית הולאמו הספרים על ידי השלטונות הסובייטיים והועברו לספריית לנין במוסקבה.

מאז נעשו ניסיונות רבים להביא את האוסף לארץ, בין השאר ע"י אלברט איינשטיין והנשיא הראשון חיים ויצמן, אך כולם נתקלו בסירוב. בשנות התשעים, צילמו הרוסים חלק גדול מכתבי היד והספרים שבאוסף, ואפשרו לחוקרים לעיין בהם. ספריית לנין אף בנתה מבנה מפואר במוסקבה לשימור האוסף. בתקופה האחרונה מתקיימים מגעים להצגת האוסף בישראל.

״האוסף המרגש הזה הוא היסוד והבסיס לנוסחים ומסורות רבות ביהדות. העם הרוסי הבין את האוצר הבלום הנמצא באוסף ומה שראיתי כאן היום הוא רק דוגמא לדרכים בה הופצה למשל חכמת הקבלה. עבורי למשל, זו פעם ראשונה שבה זכיתי לחזות בזה באופן ישיר כל כך. אנחנו נשמח אם אוסף גינזבורג, כמו אוספים רבים, יושאל לנו באופן קבוע. הם מבינים את חשיבות האוסף ונמצאים בקשר מרשים עם האוניברסיטה העברית בירושלים ואני מקווה שנזכה לראות את האוסף גם בירושלים. אין מחלוקת על כך שבעבר הוא הורש לנו ואני שמח לראות כיצד פה מכבדים את המקורות ומטפלים בהם בהתאם".

הנשיא חתם בספר האורחים של הספרייה שם כתב: ״כנשיא מדינתו של 'עם הספר' גאווה לבקר ולראות את אוספי משפחת גינצבורג ואוספי שניאורסון בחלקו. אברך ברכת תהילים: שאלו שלום ירושלים, ישליו אוהביך".

פוטין ריבלין מוסקבה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד