י"ח סיון התשפ"ד
24.06.2024

הראש"ל הרב יצחק יוסף: "איך הרב עמאר שומע את ביזיון אבי ומהנהן?"

מתקפה חריפה וקשה מצד הראשון לציון הרב יצחק יוסף על מחותנו וקודמו בתפקיד, הראש"ל הרב שלמה עמאר • הסיבה: נוכחותו של הרב עמאר בכנס בו נשמעו כביכול דברים בגנות הגר"ע יוסף, והוא שתק ולא מחה - צפו בוידאו הבלעדי

הרב יצחק יוסף בבית שמש השבוע, צילום: יעקב לדרמן
הרב יצחק יוסף בבית שמש השבוע, צילום: יעקב לדרמן

בלעדי ל'בחדרי חרדים' - הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף תוקף בחריפות את רבה של ירושלים הראש"ל הגאון רבי שלמה משה עמאר, על שלא מחה בפני "פייטן שנשא דברים אישיים נגד הגר"ע יוסף זצ"ל, ואמר שרמס את המרוקאים", כדבריו.

הראש\"ל הרב יצחק יוסף: \"איך הרב עמאר שומע את ביזיון אבי ומהנהן?\"
צילום: יעקב לדרמן

המתקפה החריפה הגיעה בעקבות כנס לכבוד יהדות מרוקו שנערך במוצאי המימונה, במרכז לצעירים "ילדי שגיא ויעקב" באשדוד, במעמד רבני העדה. במעמד נשאו דברים, הראש"ל הגאון רבי שלמה עמאר רבה של ירושלים, ואף הרב מאיר אלעזר עטיה, מרבני העדה ומי שאף נחשב לפייטן מרוקאי מוכר.

כפי שדווח ב'בחדרי חרדים', הרב עטיה, המוביל בחקר מנהגי מרוקו ומחבר ספרים רבים, חתם את מסכת הנאומים כשהוא מתייחס לחשיבות שמירת מנהגי מרוקו: "ולא כמו אלו אשר מורידים את ראשם, ולאחר לחצים חותמים על מכתבים כאילו ביטלו את המנהגים". הרב עטיה הוסיף: "מפליא אותי שלא יודעים שהיו לנו מקורות גדולים במרוקו, צריך לספר להם, להודיע להם שידעו. חייבים לדעת".

הראשון לציון הרב יצחק יוסף פירש את הדברים כמתקפה על אביו הגר"ע זצ"ל, ובכנס בני תורה שנערך בעיר בית שמש השבוע, מחה בתוקף על הביזוי, ועל הרב עמאר שישב במקום ולא מחה - "מבזה את מרן זצ"ל ברבים לפני כולם. היו שם מאות אנשים ואף אחד לא מחה בידו" אמר הרב יוסף.

הגר"י יוסף - "יושבים לידו רבנים והרב עמאר ביניהם, ומהנהנים בראש. מה קרה, אתם מבזים את מרן גדול הדור, מה אתם שותקים? אתם צריכים להשתיק אותו. מרן ביזה את המרוקאים? מי כמו מרן שאהב את המרוקאים? מי קידם את הרב משאש, מי הביא אותו להיות רבה של ירושלים? רק מרן אין מישהו אחר. מי גידל את הרב עמאר ושם אותו לראשון לציון? מרן. כמה מרן נלחם בשבילו בגיורים? כמעט עשו קינה על מרן בכיכר השבת בירושלים, ומרן נלחם בשבילו.

"מי שם את הרב שלוש להיות הרב של חיפה? ואת הרב ביטון בבית שמש? היו הרבה רבנים, אני לא זוכר את כולם, רבנים מרוקאים ששמו אותם דיינים ורבנים. החתנים של מרן הם מרוקאים, וגם החתנים שלי המרוקאים, והכלות. אז מרן היה נגד המרוקאים? דרך עליהם ורמס אותם? כך אתה מדבר? מי אתה, בעל הבית פשוט, פייטן, אתה מדבר בפני רבנים ואף אחד לא מוחה בידך? אף אחד לא מחה לא רק זה, אף הנהנו בראש שמסכימים איתו. מה זה? איפה כבוד התורה וחכמים?".

הראשון לציון - "כל השומע ביזיון תלמיד חכמים, אסור לשתוק להם. מי שמהנהן בראש הוא מסייע בידי עוברי עבירה, צריך להיזהר בדברים האלו. מנהל בית חולים הדסה אמר לי כי כל שנה מתווספים למחלה הידועה למעלה מ-30 אלף חולים, ואומר שהאחוזים אצל החרדים הם בלי פרופורציה לאחוזים שיש בכלל האוכלוסייה. בגמרא כתוב 'כל המבזה תלמיד חכם אין רפואה למכתו', זה מי שמבזה תלמיד חכם. אתה יכול של להסכים בהלכה, אבל לדבר כאילו הוא רומס אותנו, להפוך את הכול לכבוד אישי? משחקים פה במשחקי כבוד? משחקים פה בעניינים של הלכה למעשה".

הרב יצחק יוסף המשיך לתקוף באופן אישי את הרב עטיה - "ספק מדאורייתא לחומרה. אתה לא מפחד? הוא לא פייטן, איזה פייטן ואיזה בדיחה. הבן שלו למד אצלי בישיבה ואני מכיר האבא הזה, הוא עם הארץ מדאורייתא ומדרבנן. הוא מדבר ליד רבנים נגד גדול הדור. הרב נגד המרוקאים? אין כמו מרן שבקיא בכל הספרים של רבני מרוקו.

"אמר לי בזמנו הרב עמאר שאצלו נוהגים שכשמברכים 'המוציא לחם מן הארץ', מטבלים את הלחם שלוש פעמים במלח ולא טועמים, ואומרים 'השם מלך וכו'', ואחר כך טועמים. אמרתי לרב עמאר כך עושים אצלכם? אמר לי כן, כך אבא שלי היה עושה. זה הפסק גמור, מה זה? זה מנהג יהודי מרוקו? עם כל הכבוד, יש גדולי עולם במרוקו ומכבדים את כולם. הרב משאש היה צריך להיפגע לכאורה, כי הרב חלק עליו על מנהגי מרוקו, ועם כל זה הוא אהב את הרב, איזה אהבה הייתה ביניהם, הם היו מתנשקים כשהיו נפגשים בידידות".
הרב יצחק יוסף הרב עמאר הראשון לציון מלחמת הראשלים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 133 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד