1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. החרדים

כל איגודי מוסדות החינוך נגד משרד החינוך

במכתב חריף וראשון מסוגו לנציגי המפלגות החרדיות, חברו כל גופי הארגונים המאגדים את מוסדות החינוך החרדים: "ההסכמים הקואליציוניים לא מכובדים כלל ומוסדות החינוך בקריסה"
עקיבא ווייס, ז' אייר תשע"ו 15/05/2016 13:12

בנט. צילום: יונתן זינדל פלאש 90 בנט. צילום: יונתן זינדל פלאש 90

שאלת קיום ההסכם הקואליציוני בכל הנוגע למשרד החינוך, מלווה את עבודת הכנסת והיחסים של החרדים עם נציגי משרד החינוך כבר שנה שלמה, מיום הקמת הממשלה, בכל זאת, נראה שהפעם זה הגיע לשיא חדש של משבר.

במוסדות החינוך החרדיים, יש בכל שכבת גיל - איגוד או פורום הפועל בנפרד מול משרדי הממשלה לקידום המטרות ושיפור מצב במוסדותיו. במשך החודשים האחרונים פעלו אנשי האיגודים השונים בנפרד במגוון ערוצים מול משרד החינוך, ובכל פעם נתקלו באותה אטימות – כמעט אפס הישגים מול התנהלות תמוהה. האבסורד הנורא הוא שפעילותם הזהה, לא הייתה בהשגת תקציבים חדשים או בניסיון להשוות לתקצוב דומה של מערכת החינוך הדתי, הדרישות שעלו ונשנו על ידם שוב ושוב, עסקו רק בדברים שמשרד החינוך מחויב בהם מתוקף ההסכם הקואליציוניים ובכל זאת הוא בחר להתעלם שוב ושוב.

כשהתבררה לכולם המצוקה המשותפת במשבר שיוצר בכוונה משרד החינוך בקיום ההסכמים הקואליציוניים, נפגשו ראשי ארגוני הסמינרים, הת"תים ומוסדות המוכש"ר ודנו בדרכי המאבק כנגד משרד החינוך. בסיום הפגישה, שיגרו לראשונה, הרב יצחק גולדקנופף [ת"תים], הרב זאב וולף [סמינרים] ור' דוד שרפר [מוסדות המוכש"ר] מכתב חריף ומשותף בשם כל המוסדות אל נציגי הסיעות החרדיות בכנסת בו הם תוהים האם בכלל מעניין את השותפים הקואליציוניים תלמידי החינוך החרדי.

"בחינת הסעיפים של ההסכם הקואליציוני הנוגעים לתחום החינוך, מעלה תמונה מדאיגה של אי התחשבות בתלמידי החינוך החרדי מצד השותפים להסכם הקואליציוני", נכתב במכתב.

לדברי מנהלי המוסדות, הצעד החריג בהתארגנות כל הגופים יחדיו ובשליחת המכתב החריף נועד להבהיר את עוצמת השבר בו נמצאים המוסדות שלא מתוקצבים בדברים הבסיסיים המגיעים להם כחוק. כך לדוגמה, בסמינרים ובתיכונים, נשלל התקציב שהיה בעבור תגבור ללימודי יהדות וגרם משבר כספי גדול במוסדות וכן לא מבוצעת ההחלטה לפתיחת לימודי מקצועות לימוד נוספים.

במוסדות המוכש"ר ומוסדות הפטור, יש חוסר של כ 57 מליון ₪ בגלל שעדיין לא עברו הכספים של שעות התמרוץ והטיפוח שקוצצו ע"י השרים פירון ולפיד. בגני הילדים, לא הוסדרה העברת התשלום כפי שמגיע לגננת בדרגתה - אלא על פי ממוצעים, וכן המשך הכרה ותקצוב של גנים המופעלים בארגוני גג, דבר שמביא לחיסכון תקציבי ומקל על הגן להתנהל.

ראשי הארגונים מדגישים שגם אחרי מימוש מלא הסעיפים בהסכם הקואליציוני, עדיין נהיה רחוקים מהמצב שהיה לפני כ-10 שנים, אז החל להישחק מעמדו ותקציבו של החינוך החרדי באופן משמעותי.

האם לאחר מכתב הארגונים, בנט ומשרד האוצר יקיימו את ההסכמים הקואליציוניים ככתבם וכלשונם? במוסדות החינוך החרדיים מקווים מאוד שכן, "אם חלילה המצב ימשיך להישאר כמו מקודם, פשוט נקרוס ונסגור – אין מציאות להחזיק מוסד כשלא מגיע לך התקציב החלקי הזה", הם אומרים.הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. רק שס הרפורמית מקבלת אותם בהערצה  (ל”ת)


  • הם אומרים ת'אמת. בעוד שיש שעושים סיבובים לרמות כמה רבנים ישישים......... (ל”ת)


 2. אין תקציב בלי פיקוח  

  חרדי

  • תקציב =פיקוח שמישהו יעשה סדר מנהלים מגעילים (ל”ת)

   מלמד

  • פיקוח 

   תקציב

 3. אין טעם לתת תואר אדמאי לסמינר שמלמד "הגות" פאצ'קוויל של יום ג' [מחולק בחינם] ו"מקצוע" שמרטפות + לוח הכפל.............  (ל”ת)


 4. המשחק הובן.מאחורי הקלעים מתחבקים עם אנשי המחוז, כלפי הציבור משדרים מאבק? הבנו!! די לעשיית מיליונים ע"ח הציבור!!!  

  מדבר שקר תרחק

 5. מי חתום על המכתב???  

  מלמד

 6. האם המנהלים דואגים לעובדים?  (ל”ת)


 7. מעניין אותו רק הכסא אולי כבר עדיף את הרצוג  (ל”ת)

  מצביע בנט לשעבר

;