כ"ב אייר התשפ"ד
30.05.2024

פריצת דרך: בית חולים פסיכיאטרי חרדי ראשון בעולם בבני ברק

אחרי שנים ארוכות של צורך ללא מענה, ייפתח ביום ראשון בבני ברק בית חולים פסיכיאטרי לטיפול בבעיות נפשיות • במעמד ישתתפו גדולי ישראל • השושבינים הראשיים: שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן וראשי מערכות הבריאות בישראל

פריצת דרך: בית חולים פסיכיאטרי חרדי ראשון בעולם בבני ברק

פרק היסטורי נוסף בתולדותיה של היהדות החרדית בישראל בכלל ושל בני ברק בפרט, אמור להירשם ביום ראשון הקרוב: המרכז הרפואי הפסיכיאטרי החרדי הראשון בעולם, יפתח בבני ברק, בקרית 'המרכז הרפואי מעיני הישועה' ובמעמד גדולי ישראל מכל החוגים.

בית החולים החדש, יכלול גם מחלקות לרפואת הנפש בתנאי אשפוז מלאים. מדובר במוסד שעל חסרונו עמדו רבנים ועסקנים מזה עשרות שנים. וועדות קיימו דיונים ודו"חות רבים נכתבו על הצרכים הייחודיים של הלוקים בבעיות נפשיות מבני היהדות הדתית והחרדית.

והנה זה שוב הד"ר הרב משה רוטשילד שהרים את הכפפה והקים בצמוד לבית החולים מעיני הישועה, (החוגג זה עתה חצי יובל במלאת 25 שנה להקמתו) בנין ענק נוסף לרפואת הנפש שייחנך ביום ראשון במעמד מרנן ורבנן גדולי ישראל, שר הבריאות יעקב ליצמן, ראש העיר ב"ב חנוך זייברט, שרים וחברי הכנסת, וראשי ומנהלי מערכות הבריאות בישראל.

המרכז הרפואי לבריאות הנפש 'מרבה דעת' – הינו קומפלקס ענק, משוכלל ומפואר שטרם נראה כמותו בכל בתי החולים לבריאות הנפש בישראל. בית הרפואה שעלותו קרוב ל-100 מליון ₪ כולל שטח בנוי של 12,500 מ"ר, המתפרסים על פני 8 קומות: 3 קומות אשפוז, קומת מרפאות, קומת טיפול יום, לובי, אגף מיון, קומת ביניים ו-2 קומות מרתף.

המערך הפסיכיאטרי של מעיני הישועה פועל מזה כ-10 שנים במסגרות של מרפאות וטיפול יום שיקומיים, בילדים, נערים ומתבגרים, ללא תנאי אשפוז. במהלך השנים טופלו במסגרות אלו למעלה מ-22,000 מבוגרים וילדים. עתה, לאחר מאמץ מתמשך וחובק עולם, ייפתח המרכז הרפואי במשכנו החדש ויכלול כאמור (בהדרגה) גם מחלקות אשפוז למבוגרים, לילדים ומיון.

ראשי מערכת הבריאות שסיירו במבנה הביעו התפעלות ואמרו כי "בכל בתי החולים בארץ ובעולם אין רמת מבנה כזה, עם חדרים מעוצבים שבהם יש חדרי רחצה ונוחיות נפרדים לכל שני מטופלים עם מיטות ביתיות, קירות מקושטים בתמונות נוף מרהיבות ומנורת לילה פרטית".

בימים האחרונים ביקרו במעונם של גדולי ישראל והאדמו"רים, נשיא ומייסד המרכז הרפואי מעיני הישועה הד"ר הרב משה רוטשילד ובנו מנכ"ל המרכז הרפואי הרב שלמה רוטשילד, כדי לקבל את ברכתם לרגל המעמד החשוב. גדולי ישראל הבטיחו את השתתפותם האישית במעמד חנוכת הבית.

מנכ"ל המרכז הרפואי מעיני הישועה הרב שלמה רוטשילד אמר "זה לא בית חולים. זה בית מלון שנועד לאנשים שסובלים מבעיות נפשיות. ברור לכל אנשי המקצוע שהאווירה והסביבה משפיעים על שיקומם של החולים, ואצלנו ברוך ה' יש סביבה מיוחדת במינה, שאין בנמצא באף מקום אחר".

לדבריו, המטרה העיקרית של אביו הד"ר משה רוטשילד היא להביא לשינוי הסטיגמה והיחס כלפי מחלות הנפש וחולי הנפש. "לצערנו הציבור עדיין לא הפנים את זה שמחלות הנפש הן מחלה לכל דבר ועניין, בדיוק כמו מחלות גופניות. אנחנו כאן כדי לשבור את הסטיגמות ולשנות את הגישה של כולנו אל מול מחלות נפש".

"יהודי מאמין צריך לדעת ולהפנים שכמו שהקב"ה שולח את מחלת סוכרת, כך בדיוק הוא שולח גם סכיזופרניה ומחלות נפש אחרות. כמו שהוא שולח תרופה למחלות גוף הוא שולח תרופות למחלות נפש. ההבדל הוא רק במידת ההשקעה כי בחולי נפש יש להקדיש יותר זמן תוך התייחסות לאישיות המטופל".

בביקורים בבתי גדולי ישראל להזמינם למעמד הגדול


בריאות הנפש הרב משה רוטשילד חנוכת הבית גדולי ישראל

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 16 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד