י"ח אייר התשפ"ד
26.05.2024

לראשונה בישראל: כליה הושתלה פעמיים

אישה שעברה השתלת כליה בעבר בחו"ל נפטרה, ובבית החולים בילינסון השתילו את הכליה שוב - והפעם באחיה

לראשונה בישראל: כליה הושתלה פעמיים
יחצ בילינסון

מחלקת ההשתלות בבית חולים בילינסון מקבוצת הכללית, המהווה מרכז השתלות ארצי, ביצעה לראשונה בישראל השתלת כליה ייחודית שכמותה בוצעו רק פעמים ספורות בעולם.

מדובר בכליה שהושתלה לפני 9 שנים בגופה של אישה בת 55 בניתוח השתלה שנערך בפיליפינים.
השבוע האישה נפטרה כתוצאה מאירוע מוחי וכלייתה המושתלת הוצאה והושתלה בשנית בגופו של אחיה.

"האתגר בהשתלה זו הוא ההתמודדות עם אזור מרובה בכלי דם שעשוי להיות מצולק" אמר פרופ' איתן מור, מנהל מחלקת השתלות בבית חולים בילינסון. "למרות בדיקות ההדמיה המקדימות, רק בפתיחת הבטן ניתן לדעת אם אפשר לחבר את הכליה עם כלי הדם למקבל החדש. כיוון שמצבה של הכליה מצוין, החלטנו לאפשר השתלה של הכליה בשנית".

"כיום, כבר ברור שעם חשיבה מחוץ לקופסא בשילוב עם מיומנות הרופאים והאמצעים המתקדמים העומדים לרשותנו- יש דרכים רבות להתגבר על החוסר באיברים להשתלה במדינת ישראל. הסיפור הפעם מרגש כפליים כיוון שאותה כליה שמושתלת פעמיים, הושתלה בגופו של אח הנפטרת, שגם הוא נזקק להשתלת כליה עקב אותה מחלת כליות מולדת. זהו המקרה החמישי בעולם המדווח בספרות, והראשון בעולם בו מועברת כליה בטווח כה ארוך ובתוך המשפחה".

במחלקת השתלות הצטברו הידע, הניסיון והטכנולוגיה ולא נרתעים מפריצות דרך וחדשנות: השתלת כליה בין תורם ומושתל עם סוג דם שונה. השתלות מוצלבות בין זוגות של תורמים ומושתלים שהוכיחו שעם חשיבה יצירתית ניתן להתגבר על חוסר התאמה.
השתלת כליה בילינסון מחסור איברים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד