1. עמוד הבית
  2. עסקים ונדל"ן
  3. בארץ

סערה בשוק המט"ח: הדולר יורד 1% מול השקל

לאחר נתון תעסוקה מאכזב בארה"ב הדולר נחלש מול המטבעות המובילים בעולם • מול השקל הדולר נחלש בכ-1% ונסחר סביב ה-3.83, ירידה מתונה יחסית ליתר המטבעות
גלובס, כ"ט אייר תשע"ו 06/06/2016 11:21

דולר

תגובה לנתוני התעסוקה המאכזבים בארה"ב הגיעה גם לישראל: הבוקר נסחר הדולר בירידה חדה של כ-1% סביב ה-3.83 שקלים לדולר. לעומת זאת, האירו מתחזק בכ-0.8% לכ-4.35 שקלים לאירו, רמתו הגבוהה מזה כ-4 חודשים.

הפיחות החד של הדולר מול השקל לא אמור להפתיע את המשקיעים - ביום שישי האחרון, לאחר פרסום הנתון, הדולר נחלש בשיעור חד מול מרבית המטבעות המובילים: מול האירו בכ-2%, האירו זינק מהרמה של 1.1140 לפני הפרסום ל-1.1360, מול הין היפני הדולר נחלש בכ-2.3% וירד מהרמה של 109 ל-106.55 לאחר פרסום הנתון. כך שתגובת הדולר בישראל, ירידה של כ-1% מהרמות של 3.88 ביום שישי, הייתה מתונה יחסית.

נתוני התעסוקה המאכזבים בארה"ב הורידו באופן כמעט מוחלט סיכויי העלאת הריבית בחודש הקרוב ובכך גרמו להיחלשות הדולר. החוזים העתידיים בשוק הריביות מתמחרים כעת סיכוי של 4% בלבד להעלאת הריבית ביוני, ירידה מ-23% לפני הפרסום. הנתונים הצביעו על התווספות של 38 אלף מקומות עבודה בלבד בחודש מאי, וזאת כשהציפיות היו להוספה של 159 אלף משרות חדשות בהמשך להוספה של 160 אלף משרות באפריל. שיעור האבטלה ירד לרמה של 4.7%.

אנליסטי פסגות מפרשים בסקירתם השבועית את הנתון כמאכזב למדי, גם לאחר נטרול השפעת השביתה בוריזון. "לא רק שתוספת המשרות במשק עמדה על 38 אלף בלבד, אלא גם שנתוני מרץ-אפריל עודכנו כלפי מטה ב-59 אלף משרות נוספות. במילים אחרות, לאחר פרסום הדו"ח יש בארה"ב 21 אלף משרות פחות לעומת מה שידענו לפני חודש. גם מהירידה בשיעור האבטלה ל-4.7% אין יותר מדי מה להתלהב שכן זו נבעה מעזיבה של עובדים את כוח העבודה, עזיבה שהביאה את שיעור ההשתתפות 62.6%".

נוסף על כך, בנק ישראל פרסם אמש את היקף ההשקעות הזרות לחודש אפריל שרשם זינוק חד: קצב ההשקעות הריאליות בישראל על-ידי גופים זרים הוגבר לכ-2.1 מיליארד דולר נטו. מתחילת השנה נרשמה עלייה בהשקעות של גופים זרים במשק ישראלי, היקף ההשקעות הישירות בישראל מתחילת השנה הסתכם בכ-4.6 מיליארד דולר. העלייה בהשקעות זרות מחזקת את השקל ובשילוב היחלשות הדולר בעולם, גובר הלחץ על בנק ישראל שנלחם מזה שנים בתיסוף השקל.

כלכלני FXCM כותבים הבוקר, כי "הדולר נמצא בעמדת חולשה בתקופה הקרובה, וזאת על רקע אי הוודאות כיצד ישפיעו הנתונים על מדיניות הבנק. בשוק ימתינו לתגובות מצד בכירי הפד לנתונים ובעיקר לישיבת הבנק ביולי, כדי ללמוד האם הבנק עדיין מאמין בהתאוששות הכלכלית ובנחיצות של הקשחת המדיניות המוניטרית".
עיתון גלובס לחודש היכרות - כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;