ט"ו אייר התשפ"ד
23.05.2024

סאגת הסמינרים הורי התלמידות דורשים מדרעי: "בדוק את התנהלות צביקה כהן"

הורי כ-65 בנות חרדיות, תושבות טלז-סטון וגבעת זאב, חוששים שבנותיהם יישארו ללא סמינר בשנה הבאה • מנהלי הסמינרים מאשימים את הנציגים החרדים, שמצידם מאשימים את משרד החינוך • הסיפור המלא - בפנים

צילום אילוסטרציה: יונתן זינדל פלאש90
צילום אילוסטרציה: יונתן זינדל פלאש90 צילום: יונתן זינדל פלאש90

הורי כ-65 בנות חרדיות, תושבות טלז-סטון ושכונת אגן האיילות בגבעת זאב, חוששים שבנותיהם יישארו ללא סמינר בשנה הבאה, זאת על רקע העובדה שאין במקום מגורם מוסד שכזה. מנגד, במוסדות החינוך בעיר ירושלים אליה הבנות היו אמורות להשתייך – לא מקבלים אותן. מנהלי הסמינרים מאשימים את הנציגים החרדים, שמצידם מאשימים את משרד החינוך.

ההורים הנואשים שיגרו בימים האחרונים מכתב לשר הפנים אריה דרעי, שבו הם מאשימים את סגן ראש העיר ומחזיק תיק חינוך חרדי צביקה כהן. לדבריהם, הוא זה שעומד מאחורי אי רצונם של מנהלי הסמינרים בירושלים לקבל את בנותיהם.

"בעקבות הנחיה ממחלקת חינוך חרדי בעירייה", כותבים ההורים לשר הפנים ויו"ר ש"ס, "נמנעים הסמינרים הגדולים בירושלים מלקבל את בנותינו למוסדותיהם. ההנחיה הזו היא הנחיה גורפת שאינה מבחינה בין ספרדים לאשכנזים ובין משפחות חזקות ומשפחות חלשות. כולנו בסירה אחת, מחוץ למחנה".

לדברי ההורים, "ידועה לנו היטב מצוקת הבנות בירושלים וליבנו איתן, אבל האם בשל כך ייסתם עלינו הגולל, וכי אנחנו איננו בכלל הציבור החרדי?!".

"מקום הלימודים במסגרות התיכוניות לכלל תושבי גבעת זאב - חילונים ודתיים כאחד - הוא בירושלים. אין ביישוב כלל מסגרת על יסודית, וגם אין היתכנות באופק הקרוב והמיידי לפתיחת מוסד שכזה, בין מצד התושבים ובין מצד המועצה המקומית שאינה ערוכה כלל לצעד שכזה. חשוב לציין, שלעת עתה מספר התלמידות החרדיות ביישוב מועט, מכדי שהדבר יתאפשר", הוסיפו.

"אנו מבינים את קשייו של הרב צביקה כהן ומכירים את פעולותיו הברוכות, אבל קשיים אינם סיבה להפלות בין דם לדם. גם אנחנו בני הציבור החרדי ואין לאף אדם זכות להשליך אותנו החוצה".

ההורים מתייחסים במכתב גם לפן הפוליטי: "גם במישור הפוליטי, יש בינינו מצביעי כל המפלגות החרדיות, ולא ייתכן שנציגי מפלגה חרדית יפעלו בשיקולים צרים ופוליטיים של בני עירם, מבלי לקחת בחשבון את כלל הציבור. שליח ציבור חרדי הוא שליח ציבור של כל הקהל, ולא רק של אותם שבחרו אותו בקלפי. האם הרב צביקה כהן עוזר רק לספרדים מצביעי ש"ס בירושלים?! ובפרט, שידוע לכל, שמי שיפגע בצורה הכי קשה יהיו דווקא תושביה הספרדים של גבעת זאב. האם אין מתפקידה של תנועת ש"ס לדאוג לכלל מצביעיה?".

"גורם הזמן משחק לרעתנו" מציינים ההורים את מימד הזמן הקריטי. "הסמינרים כבר נמצאים בישורת האחרונה מבחינת קבלת תלמידות ושיבוצן, וקיים חשש כבד שעד שהדבר יוסדר כבר יהיה מאוחר, ואנו נעמוד בפני שוקת שבורה. אין שום סיבה שתצדיק להחריג את בנותינו מכלל בנות הציבור החרדי".

"אנו מצפים מנציג ציבור לראות בעיני רוחו את האחריות הקולקטיבית של כלל הציבור החרדי ולא רק את ד' אמותיו. אנו רואים בך כיו"ר תנועת ש"ס, אחראי על פעולות נציגי ש"ס גם ברשויות המקומיות ואנו קוראים לך ליטול יוזמה ולפעול מתוך ראייה ציבורית רחבה", כתבו לסיום.

יודגש, כי קשה להאשים בסיפור הזה מאן דהוא ספציפי. בטלזטון ובגבעת זאב, אין מספיק בנות בשביל לפתוח סמינר מקומי. מנגד, הסמינרים בירושלים הסמוכה לא ששים לקבל את אותן בנות, מאחר שגם ככה קיים מאבק תמידי על שיבוצן של הבנות תושבות הבירה עצמה.

למרות זאת, כעסם של התושבים מופנה כאמור אל סגן ראש העיר כהן. שלטענתם, "אסר על מנהלי הסמינרים לקבל בנות מחוץ לירושלים, בגלל שהוא מחוייב קודם לבנות העיר".

מנגד, בשיחה עם כהן הוא מבהיר ל"בחדרי חרדים" כי "אין מניעה מאף תלמידה המתגוררת מחוץ לירושלים ללמוד בסמינרים בירושלים. כמו"כ אין איסור על מנהלי הסמינרים לקבל בנות מחוץ לעיר והראיה לכך שהם מקבלים לאורך כל הדרך תלמידות מחוץ לירושלים כולל בשנה האחרונה".

כהן משליך את הכדור לגורמי החינוך: "הסמכות העירונית לשיבוץ תלמידות הינה רק מתחום השיפוט המקומי וזו הסמכות שקיבלה הרשות המקומית ממשרד החינוך. לאור האמור, אני קורא לגורמי החינוך בישובים ובערים הללו לפתוח מוסדות חדשים באזור מגוריהם ובכך לחסוך לתלמידות נסיעות קשות ומפרכות".
צביקה כהן סמינרים החינוך החרדי טלז סטון גבעת זאב

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 21 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד