1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

נלמד ביום חול: מספר החרדים באקדמיה זינק ב-140% בתוך שש שנים

בשנת הלימודים הנוכחית לומדים כ-11 אלף סטודנטים חרדים באקדמיה • ב-2010 למדו במוסדות להשכלה גבוהה כ-4,500 חרדים בלבד
ליאור דטל, themarker, כ' טבת תשע"ז 18/01/2017 20:01

בחדרי חרדים לוגו סטודנטים בקמפוס החרדי בקריה האקדמית אונו. צילום: דודו בכר

זינוק במספר הסטודנטים החרדים במוסדות ההשכלה הגבוהה: בשש השנים האחרונות, מספר הסטודנטים החרדים הלומדים באקדמיה זינק ב-140%, ובשנת הלימודים הנוכחית לומדים כ-11 אלף סטודנטים חרדים באקדמיה. זאת בהשוואה ל-4,500 סטודנטים חרדים שלמדו באקדמיה ב-2010. שיעור הסטודנטים החרדים במסלולים לתואר שני עלה באופן חד יותר - עליה של כ-300% מאותה תקופה, ל-1,243 סטודנטים כיום - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

הבדיקה מתייחסת לסטודנטים שלמדו בשנתם האחרונה במערכת החינוך החרדית או תלמידי חב״ד, ולא נכללו בה תלמידי מוסדות חינוך חרדים-לאומיים. המועצה להשכלה גבוהה מנסה בשנים האחרונות להגדיל את שיעור ההשתתפות של האוכלוסיה החרדית במכללות ובאוניברסיטאות, אך לפי נתוני הלמ"ס, רוב הסטודנטים החרדים (48%) עדיין לומדים במכללות, כשחלק גדול מהם לומדים במסלול החרדי במכללה האקדמית הפרטית, הקריה האקדמית בקרית אונו, והמרכז האקדמי לב. 27% לומדים במכללות לחינוך, 14% באוניברסיטה הפתוחה, ורק כ-12% במסלולים המיועדים לחרדים באוניברסיטאות.מקצועות הלימוד המבוקשים ביותר לתואר ראשון בקרב חרדים הם חינוך (10.7% מהסטודנטים), מקצועות עזר רפואיים (10.3%), ומשפטים (6.7%). כמו כן, יש שיעור גבוה של סטודנטים חרדים במסלולי עסקים ומדעי הניהול. 85% מהסטודנטים החרדים למדו במסגרות מיוחדות לחרדים, בהן יש הפרדה בין נשים וגברים, או באוניברסיטה הפתוחה, בה חובת הנוכחות של הסטודנטים מצומצמת יותר.

רוב הסטודנטים החרדים הלומדים במוסדות ההשכלה הגבוהה - 68% - הן נשים - בהשוואה ל-56% בקרב הסטודנטים האחרים. בעוד שקצב הגידול השנתי הסטודנטים האחרים בשש השנים האחרונות היה 0.9% בשנה, קצב הגידול הממוצע של הסטודנטים החרדים הוא 16.3% בשנה.

אך למרות מספרם הגדל של החרדים בלימודי ההשכלה הגבוהה, שיעור ההשתתפות שלהם במוסדות ההשכלה הגבוהה נמוך ביותר מפי 4, משיעור ההשתתפות של האוכלוסיה היהודית החילונית והדתית במערכת ההשכלה הגבוהה, והם עדיין מהווים 4.8% מהסטודנטים היהודים לתואר ראשון ו-2.4% מהסטודנטים היהודים לתואר שני, ו-0.6% מהסטודנטים לתואר שלישי.

בנוסף, שיעור הנשירה של הסטודנטים החרדים גבוה: כ-24% מהסטודנטים החרדים שלמדו לתואר ראשון בשנה שעברה, הפסיקו את לימודיהם בשנת הלימודים הנוכחית - לעומת 8.2% בלבד באוכלוסיה היהודית שאינה חרדית. בנוסף, כ-40% מהחרדים שלמדו לתואר ראשון בשנת הלימודים שהחלה ב-2009, לא סיימו את לימודיהם לאחר חמש שנות לימודים, לעומת 20.5% בקרב האוכלוסיה היהודית הלא חרדית.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מזונותיו של אדם קצובים מי שהולך לאקדמיה פשוט לא מאמין בזה  (ל”ת)


  • גם מי שמבקש דתות מהראש כולל לא מאמין בזה...  (ל”ת)


 2. כי לא לומדים בגיל צעיר לימודי יסוד. נוצר מצב שרק המאד מאד כשרוניים מצליחים ומתקדמים.  (ל”ת)


  • אמרתם מהגמ' יודעים הכל. אפי' טיפול 10.000 לרכב מבינים מתוך התייספעס'........כ"ש השכלה גבוהה.... (ל”ת)


 3. הכותרת בחוץ לא מוסברת  

  אבי

 4. העסקנים שמחים על כל מי שלא מתקבל/לא מצליח בהשכלה גבוהה. כך בטוח יוכלו להמשיך לשלוט בו ובזרע זרעו עד סוף כל הדוירויס'.  (ל”ת)


 5. משהו טוב קורה בשטח ואין לרבנים אפשרות לעצור את זה  (ל”ת)

  מוטי

  • התגובה שלך 

   אוקיי

 6. הנשירה אות משמים, כי חוכמה רק בגויים הציונים תאמין.  

  שריר

 7. מה שמוכיח  

  אוביקטיבי

  • לימוד ישיבתי מצוי. ללא השלמה והרחבה באקדמיה. מוכח שלא ממריאים מכך. לא מגיעים להישגים של ממש. ואת הלימוד מבינים בצורה חד גונית, צרה, ולא מסודר הלימוד ו (ל”ת)


 8. מה שמוכיח  

  אוביקטיבי

  • נכון אבל