1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

מעצר תוקף פרוש הוביל לחשיפת מערך הפטורים מגיוס של עסקן חרדי מוכר

סגן השר פרוש בחר שלא להתלונן במשטרה על התקיפה נגדו, אך משזו פורסמה ב'בחדרי חרדים' - יצאו חוקרי המשטרה ללכוד את התוקף, ולאחר סדרת מעצרים עלו על רשת קומבינות לפטור מגיוס שבראשה עומד עסקן מוכר • מעצרם של שני החשודים הוארך - כל הפרטים בפרסום ראשון ב'בחדרי חרדים'
אלי שלזינגר, ט"ז שבט תשע"ז 12/02/2017 09:20

צילום: יונתן זינדל - פלאש 90 לשכת גיוס ביורשלים, צילום: פלאש90

הותרו לפרסום פרטיה המלאים של הפרשה שסוקרה ב'בחדרי חרדים' במהלך השבועות האחרונים: המשטרה חושדת כי חשפה פעילות מאורגנת ושיטתית לקבלת מסמכים רפואיים, באמצעותם בחורי ישיבות הצליחו להשתמט מגיוס לצה"ל.

החקירה החלה עם תקיפתו של סגן שר החינוך מאיר פרוש ובנו ישראל ראש עיריית אלעד, ששנחשפה לראשונה ב'בחדרי חרדים'. ימים ספורים לאחר התקיפה הגיעו חוקרי המשטרה לבית החשוד בתקיפה, אך זה נעדר מביתו. באותה העת, נערכה הפגנה מחוץ ללשכת הגיוס ברחוב רש"י בירושלים בעקבות מעצרו של בחור ישיבה, שעלה חשד כי מסמכיו הפסיכיאטריים שהעידו שאינו כשיר לגייס לא היו תקינים. במהלך ההפגנה זיהו השוטרים את החשוד בתקיפת פרוש והוא נעצר.

במהלך חקירתו במשטרה ובחיפוש שבוצע נתפסו ברשותו מסמכים רפואיים החתומים על ידי רופאים פסיכיאטריים שיועדו, על פי החשד, להציגם בפני גורמי הצבא ובאמצעותם לקבל פטור משירות צבאי.

עם התקדמות חקירת החשוד המרכזי כבן 25, הגיעו החוקרים לחשוד נוסף, איש מפלגת "דגל התורה" בעברו, בן 57, המוכר מאוד בתחום הסיוע לבחורי ישיבות בכל הקשור לצה"ל וגיוס. בחיפוש שבוצע בביתו נתפס כסף מזומן בסכום כולל של מעל 100,000 ש"ח, שהוחבא בארונות הבית ובמקומות שונים, והיה מסודר בחבילות ועל כל חבילה שם ופרטי אדם אחר.


החשוד בן ה-25 בבית המשפט. צילום: בחדרי חרדים

ממצאי החקירה של המשטרה עולה כי החשודים, יחד עם נוספים שנחקרו במשטרה, יצרו תשתית שבה מועמד לגיוס לצה"ל שרצה לקבל פטור שילם להם כסף באמצעותו היו עפ"י החשד, מתאמים עבורו פגישה עם פסיכיאטר. טרם הגעתו לפסיכיאטר קיבל תדרוך והנחיות כיצד לנהוג. בסיומה קיבלו מסמך המעיד על סוגיות נפשיות שונות בהן כביכול הוא לוקה, אותו היה מגיש במהלך הליך גיוסו לצבא.

במסגרת החקירה חוקרי המשטרה גבו עדות ממספר פסיכיאטריים, חלקם באזהרה. עשרות תלמידי ישיבות שקיבלו פטור וכן הוריהם זומנו לחקירה ומתן עדות, לאחר שנעזרו באותם העסקנים. מעצרם של שני החשודים הוארך מספר פעמים כפי שסוקר במגבלות הצו ב'בחדרי חרדים', ובסיום החקירה שוחררו בתנאים על ידי בית המשפט. החקירה שלוותה ע"י הפרקליטות מראשיתה נמשכת.

במשטרה ציינו כי "מדובר בחקירה מורכבת ונחושה שחשפה תשתית מאורגנת שפעלה לקבלת פטור במרמה והונאה שיטתית של עשרות מועמדים לגיוס לצה"ל. משטרת ישראל תמשיך לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת למנוע ולסכל עבירות מרמה והונאה מתוחכמות ככל שיהיו ולהעמיד לדין את החשודים המעורבים".

עורך הדין שגיא גרינפלד המייצג את העסקן החרדי שנעצר מסר ל'בחדרי חרדים' - "מרשי מכחיש בתוקף את החשדות המיוחסים לו. ישנם עדים וראיות התומכים בגרסתו. צר לי לבשר למשטרה כי הפעם הם טעו בכתובת".

עו"ד שגיא גרינפלד

פרקליטו של החדוד בן ה-25 עו"ד שלום בן שבת אומר ל'בחדרי חרדים' כי "מדובר במהומה על לא מאומה. בעקבות מעצרו של בחור באמתחתו נמצאו לכאורה אישורים פסיכאטריים של שני בחורים שכלל אינם ממעונים לרשויות צה"ל, בחרה היחידה החוקרת מטעמיה שלה לשמש כבמאי בתסריט שהינו פרי מוחה הקודח. לא מדובר ברשת כפי שמבקשים לצייר גורמים בעלי אינטרסים. לא למותר לציין כי אותם פסיכאטריים אשר נחקרו באזהרה לכאורה ממשיכים לשמש בתפקידם גם בעת כתיבת שורות אלה, מה שמעמיד את התזה כולה תחת עננה כבדה. לטעמנו, כמו בפרשיות רבות אחרות גם בפרשיה זו "ההר יוליד עכבר"".עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מקום מכובד בהיסטוריית המוסרים ביהדות !  

  חציף עלי דמפרסם חטאיה

  • צה"ל : שמחה של מצווה. (ל”ת)


  • רואים שיש לחיילים החרדים, שמירה כליונה. והתלחה גדולה ברוחניות ובגשמיות. מעל ומעבר לגדרי הטבע הרגילים. (ל”ת)


 2. חייב לעשות מהפך שיהיה פה מדינת הלכה נימאס מהציונים  (ל”ת)


  • הלכה כוונתך לג'יאהד האסלמי העולמי, סיקריק למה לא תוכיח שאצל אחיכם באיראן טוב לכם ותשמרו תורתכם שמה כדת וכדין 

   יהודי ולא סיקריק

 3. טוב מאד. חבורה שעושה נזק לעולם התורה יום יום  

  אברך ליטאי

 4. גילו את אמריקה...חחח................  (ל”ת)

  ארצי

  • חיילים חרדים=רובינו מקנאים עד למאד מאד. (ל”ת)

   האמת. ובקול גדוווול.

 5. לא מבינה מה הם רוצים. האם הם רוצים לגייס בחורי ישיבה? הם יהרסו את הצבא!!!  (ל”ת)


 6. שיגייסו משתמטים שמסגלים לרצוח מפקדים  


  • ברור שישנה קבוצה רצינית של תלמידי חכמים צדיקי הדור המוסרים נפשם להפגין על קידוש שם שמים. והם נשמעים לרבותיהם ומביעים את כאבם בהפגנות הללו, וגם אם אנו  


 7. בושה וחרפה  


  • צה"ל : לטוב לנו בזה ובבא ובבא ובבא. (ל”ת)


 8. אתם מתגאים ש"בזכותכם" יושבים כמה יהודים בכלא? לאחרונה אתם מתנהגים כמו אנטישמים שונאי ישראל, כל פעם שיש איזה דם חרדי אתם קופצים כאילו הייתם א  

  המום

 9. מתגאים בתואר המויסר של העיירה???  (ל”ת)

  מצפים לגאולה

 10. בחדרי גרם כאן באופן ישיר לריבוי קיצוניות, ודי למבין!  (ל”ת)

  יוסף

 11. זה לא אני אשם, זה ר' שמואל...  (ל”ת)

  טוביה ווייס

 12. בזכות בחדרי פחות חרדים יעבדו בלבן. ולא ישלמו יותר מיסים  

  קמב"ץ העדה התימנית

  • בין כך. הרבה הרבה שנוררים. (ל”ת)


 13. על הפסיכיאטרים לבצע אבחון מטעם משרד הבריאות ולשלוח את המסמכים בעצמם  

  צריך לשנות את הפרוצדורות בנוגע לקבלת אישורים

  • לגורם שלישי שיזמן את הבחורים לביצוע בדקה פסיכיאטרית מאמתת נוספת מטעם הביטוח הלאומי 

   הכי יעיל שהפסיכיאטר ייתן חוות דעת רפואית

 14. ההר יוליד הר הרבה יותר גדול.  (ל”ת)


 15. ההגדרה של עצניק  

  אילה

 16. צריך גכ להפגין בקונסליות בחול  

  יעקב

 17. המשטרה הנאצי-ציונית חושבת שהיא הבעל הבית יש מנהיג לבירה ובקרוב כל המדינה הטמאה והארורה הזו תמחק מהמפה  (ל”ת)


  • אבל לא כל מי שהוא ציוני הוא רשע (ל”ת)

   זלמן גרוס

 18. דחוף כנסו  

  הצילו

 19. המשטרע השתגעה על השכל, יש לאשפז בכפייה את כל השוטרים  (ל”ת)