1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

"פרשת וילר": התפתחות מפתיעה שנה אחרי

הוארך בשבוע מעצרם של שלושת החשודים במעורבות בעבירות שונות כלפי בני זוג ישראלים השוהים באוקראינה • בין שלושת החשודים, שני עסקנים מוכרים, אחד מהם בכיר ב'משמרת הצניעות' • המשטרה: "מסכת אכזרית של תקיפות, איומים, האזנות סתר"
אלי שלזינגר, י"ז שבט תשע"ז 13/02/2017 19:05

אילוסטרציה. פלאש 90 אילוסטרציה. פלאש 90

הוארך בשבוע מעצרם של שלושת החשודים במעורבות בעבירות שונות כלפי בני זוג ישראלים השוהים באוקראינה.

בין שלושת החשודים, שני עסקנים מוכרים, אחד מהם בכיר ב'משמרת הצניעות'. השלושה, תושבי ירושלים וחיפה, נעצרו במהלך הלילה על ידי חוקרי היחידה המרכזית (ימ"ר), והם חשודים כי היו מעורבים בסדרה של עבירות נגד בני הזוג חני ברנסדופר-וילר ובעלה פנחס וילר, במטרה למנוע את חזרתם מקייב לישראל, על רקע נישואיהם. שלושת החשודים מכחישים את מעורבותם.

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם של השלושה, שדבר מעצרם פורסם לראשונה הבוקר ב'בחדרי חרדים', למשך עשרה ימים, זאת, בחשד לעבירות של סחיטה באיומים, בידוי ראיות, אחזקת סמים ועבירות עפ"י חוק האזנת הסתר. השופטת מיקה בנקי מבית משפט השלום בירושלים קיבלה חלקית את בקשת המשטרה להאריך את מעצרם בעשרה ימים, והותירה את השלושה במעצר לשבוע.

נציג המשטרה בדיון, רס"ב רונן מזרחי, פירט את השתלשלות המקרה מאז נובמבר 2013, כאשר בני זוג התגרשו לקול מחאתם של בני משפחת האישה ומשפחת הגרוש. "מאותו רגע, התחילה מסכת אכזרית של תקיפות, איומים, האזנות סתר, על מנת למרר את חיה, כולל דיונים משפטיים שהגיעו לבית הדין הרבני הגדול, בהם נאבקה המתלוננת להחזיק במשמורת ילדיה". לדבריו, עוה"ד שייצגה את האשה נאלצה להתפטר בעקבות איומים של אנשי "טוהר המחנה" שחלקם נעצרו הבוקר.

"חסידות גור הצליחה לגרום לאותו אדם בשם פנחס וילר לעזוב את הארץ. הוא הגיע לשווייץ, שם, ביום שהגיע, הותקף בחדרו במכות ובאיומי אקדח, אולץ לזמן את חנה - שהייתה בארץ - לשווייץ על מנת שתחתום על ויתור על ילדיה. לאחר שהחסידות והעדה החרדית שהגרוש של חנה משתייך אליה הבינו שלא הצליחו לגרום לכך שחנה תורחק מילדיה, בנו תוכנית חדשה ועליה אנחנו נמצאים פה היום".

החוקר ציין כי אחד החשודים, "קנה סמים ושתל אותם במזוודותיהם שעות ספורות לפני עלייתם למטוס (מקייב לישראל א.ש). השניים נתפסו, נעצרו, היו במעצר מס' שבועות, ולאחר מכן שוחררו למעצר בית בקייב ומאז אינם יכולים לעזוב את אוקראינה עד סיום משפטם. המשפט כרגע בהליכים מתקדמים של הוכחות. גזר הדין שעומד מולם יכול להגיע לעשר שנים, על לא עוול בכפם".

"המשטרה לא מוכנה לחשוף בשלב זה מה יש לחוקרי המשטרה ביד" אומר ל'בחדרי' עו"ד רועי פוליטי, פרקליטו של אחד החשודים, פעיל בוועד לטוהר המחנה בירושלים. "זה נראה כמו ניסיון להיצמד לפרשה מלפני כשנה עם מעצר בני הזוג באוקראינה. לטענת המשטרה, יש בידה ראיות חזקות נגד השלושה.

לדבריו, "אם אכן יש ראיות שהסמים הוטמנו ללא ידיעתם, למה בני הזוג עדיין עומדים למשפט באוקראינה? צריכים לשחררם ולא להעמיד אותם לדין. העובדה שבני הזוג עדיין נמצאים בהליך משפטי מעיד לכאורה שהסמים לא הוטמנו וכי מעצר החשודים הבוקר - מיותר".

עו"ד חיים הבלין, פרקליטו של אחד החשודים, אומר ל'בחדרי': "מדובר בפרשה ישנה, הקשורה לחשד לייבוא סמים על ידי בני זוג ששהו באוקראינה. מרשי עסקן ציבור הפועל בהתנדבות במשך עשרות שנים, נדרש לפרשה כמו לפרשיות פליליות אחרות המשחרים לפתחו. כדרכו, נתן ייעוץ משפטי לגורמים המעורבים, מוצא את עצמו בחשד לשיבוש. מרשי נעצר רק בשל לחץ המשטרה לנסות בעזרתו לפענח את הפרשה, רק משום שהיא סבורה שיש בידיו מידע העשוי לסייע לה. מרשי לא קשור לסמים ולא לאלימות וצדקתו תצא לאור בבית המשפט בימים הקרובים".

עו"ד שלום בן שבת, פרקליטו של החשוד תושב חיפה, אמר ל'בחדרי' כי "מעצרו של המשיב אותו אני מייצג הינו ניסיון נוסף של היחידה החוקרת לטפול על מי שאין רבב בבגדו חשדות שהקשר בינו לבינם הם כרחוק מזרח ממערב. המשיב נחקר אודות החשדות המיוחסים לו כיום כבר לפני קרוב לשנה ובחלוף ימים מספר שוחרר לביתו בלא כלום. אנו סמוכים ובטוחים שגם הפעם המשיב ישוחרר לביתו וילדיו בלא כלום".

כפי שדווח ב'בחדרי חרדים' לפני כשנה, בט"ו בטבת תשע"ו, נעצרה האשה חני ברנסדופר-וילר יחד עם בעלה פנחס, בשדה התעופה בקייב שבאוקראינה, לאחר שבכליהם נמצאה חבילת סמים. לאחר 17 יום במעצר, שוחררו בתנאים מגבילים.

לפי הפרטים שהגיעו לידי 'בחדרי חרדים', מדובר בעסקנים שמקבלים גיבוי לפעולותיהם מרבנים וגדולי ישראל, ואף המשטרה משתפת עמם פעולה לעיתים.

לפני כעשרה חודשים הוגשו כתבי אישום נגד ארבעה חרדים המעורבים בפרשה, בשל סחיטה, תקיפות בנסיבות מחמירות ועבירות נוספות הקשורות לפרשת גירושין.

הסיפור החל לפני כחמש שנים, כאשר בני זוג חוו משבר. הם פנו ליועץ נישואין, אולם לאחר שהנישואין עלו על שירטון בני הזוג התגרשו בשנה שעברה. במקביל, גם יועץ הנישואין התגרש.

משפחתה של האשה שהתגרשה חשדו כי נוצר קשר אישי בינה לבין יועץ הנישואין שהחל על פי חשדם עוד לפני גירושי השניים. בעקבות החשדות הופצו פשקווילים בגנותו של יועץ הנישואין וכן הטרדות שונות כלפי הגרושה.

הנאשמים אליעזר ויגדרוביץ, ישראל אברהם אמסלם, רועי קריספין ורפאל אביכזר, תקפו את יועץ הנישואין במטרה לגרום לו להפסיק את הקשר.

על פי כתב האישום, ניסו הנאשמים יחדיו, ביחד עם אחרים, באלימות ואיומים להניא את המתלונן לפעול על פי רצונם, לרבות בכל הנוגע לקשר הזוגי. הם גם דרשו שהגרושה תוותר על משמורת ילדיה על מנת שהילדים יישארו במסגרות החינוכיות כבעבר.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. גפני כבר הודיע שיעצור תקציבים למשטרה,,  

  שריר

  • צריך לסגור את כל המשמרות בירושלים ובני ברק (ל”ת)


 2. מה זה קשור לגור?  


 3. עוד הפעם השופטת שירה בנקי  

  זושא

  • אתה כזה מטומטם (ל”ת)


 4. לא הבנתי, הם זוג או לא?  (ל”ת)


 5. חידה יפה! בעל שפם ח-ח-ח-  

  שאלתיאל

 6. פרטים חסרים...  

  ישי

 7. האשה ממלא רצתה להתגרש .החרדים נגד הנשים  

  יפה יוסף

 8. אליעזר ויגדרוביץ היה מזמן צריך לשבת בכלא על מעלליו לאורך השנים.  (ל”ת)


 9. ב"ה שהאמת יוצאת לאור, שמחה בשביל הזוג הנרדף ללא סיבה שסוף כל סוף האמת תצא לאור.ואלו שגרמו לנזק בלתי הפיך לצער שקשה למחול עליו יקבלו את העונש.  (ל”ת)

  ירושלמית

 10. האם ישנה עיסקת עד מדינה מצד החשוד המרכזי ?  

  תמוהה מאד

 11. זוג אומלל  

  ר.צ.

  • הסיפור האמיתי כאן הוא בכך שיועץ נישואין חומד את האשה שבאה להתייעץ איתו וגורם לכך שהם נישאים, זה כל כך פסול ודוחה וטוב שהתהליך המגושם הזה נפסק (ל”ת)

   יוצמח

 12. ממש ממש מטומטם. תתבייש  (ל”ת)


 13. סיפור אישי ומורכב, למה לערב את הציבור?  

  חטטן חפרן

 14. העסקן שסוף כל סוף במעצר  

  אברום

 15. צודקת בהחלט  (ל”ת)


 16. מקוה שישבו שנים בכלא  

  ציפקו