1. עמוד הבית
  2. יהדות
  3. אקטואליה

מהפך בהתיישבות: 15 בתי מדרש לזכרו של מקים עולם התשובה

בתי המדרש מוקמים בהתיישבות לזכרו של הרב אליעזר רוזנר זצ"ל
אברמי פרלשטיין, י"ח שבט תשע"ז 14/02/2017 10:33

_imagebank_orig_orig_CDCA14996B3149D68962AE82328DC8AE.jpg

בימים אלו מלאו שלושים לפטירתו של הרב אליעזר רוזנר זצ"ל, מנהל קרן וולפסון וממייסדי ומקימי עולם התשובה.

הרב רוזנר נודע בפיקחותו ובחריצותו, היה יזם נמרץ בהקמת ישיבות, ארגונים והיה הרוח החיה בעולם התורה והתשובה במשך שנות דור. נטיעותיו פזורות ברגבי אדמת ארץ ישראל מצפון ועד דרום ובעצם בכל רחבי העולם היהודי, החל מברית המועצות לשעבר וכלה בסאן פאולו שבברזיל.

משנתו הסדורה היתה שכל יהודי משתוקק להתקרב לכור מחצבתו, כל מה שנותר הוא לדבר אליו בשפתו הוא. הוא האמין שאין טבעי יותר מחיבור לבית המדרש וקיום מצוות ולחיי המשפחה היהודיים. אך טבעי שזכרונו יונצח בהקמת בתי מדרש לעם שבשדות, תרתי משמע. בימים אלו ארגון אילת השחר מקים רשת של בתי מדרש ערב בקיבוצים ובמושבים.

ביררנו מהו בית מדרש ערב? שלוחם של גדולי ישראל, הרב רפי פלדשטיין, מפעילי הארגון מסביר: "בשלשת החודשים האחרונים הקמנו בתי מדרש ערב כשהמשמעות המעשית היא כי אברכים שלנו מגיעים - פעם בשבוע למשך שעה וחצי עד שעתיים, יושבים בבית המדרש לומדים ומלמדים.

הרב פלדשטיין מוסיף כי המוסד החדש מאפשר לאנשי הקיבוצים והיישובים לראות בית מדרש פעיל, וכך הם יודעים כי אם הם צריכים אזכרה, לימוד לבר מצווה, משניות לעילוי נשמת וכן הלאה יש להם לאן לפנות. תמיד ישנה כתובת יהודית חמה שממתינה למי שצריך ב'תחנת בית המדרש'.

- כמה מרכזים כבר פעילים?

"בשלשת החדשים האחרונים הקמנו 15 בתי מדרש, ובקנה נמצאים עוד חמישה בעזרת השם". התרגשנו להנציח את שמו של הרב רוזנר במפעל ייחודי זה.

- באילו יישובים משתתפים?

בימי ראשון אנו נמצאים בפדיה ויציץ, ביום שני ברמות מאיר ובישרש, ביום שלישי במצליח וביד רמב"ם בהרחבה, ביום רביעי בכפר שמואל, בעשרת ליד אשדוד, ובקיבוץ חולדה, ביום חמישי בפתחיה, בית עוזיאל בחצב, ובקיבוץ שדות ים ובשישי בבוקר בגבעת ברנר.

המארגנים מסבירים כי השעות משתנות שכן לא הרי מושב בו כולם חקלאים וישנים מוקדם ומכאן שיש להתחיל את השיעורים בשעה מוקדמת, למושב בו תושביו הנם אנשי היי טק ושעותיהם הפנויות שונות.

- האם יש היענות?

"ברוך ה' היענות מדהימה, ויש מקומות יוצאים מן הכלל כמו בית טוביה. במושב ישרש למשל, הגיע אחד הפעילים נעמד במגרש הכדורגל והציע לנערים ללמוד. במקומות נוספים שאנו פועלים כך אנו מקבלים את 'הכדור בראש'. כך היה גם בישרש. אבל שבוע לאחר מכן, הגיע הנער שהטיל את הכדור לבית המדרש כדי 'לצחוק על הדוסים'. בשבוע אחר כך הוא כבר הגיע עם החברים שלו, ואחרי חודש הוא כבר הגיע ללמוד באופן מסודר. באחד השבועות, הודיע לו אביו כי מתארגנת מסיבת יום הולדת לאמו בשעת השיעור, הנער לא רצה לוותר, אך האב הזכיר לו כי מדובר ב'כיבוד אם', והוא ניאות להגיע אך בתנאי שיוכל לחזור לאחר 10 דקות. לא חשבנו שהוא התכוון ברצינות, אך אז נדהמנו לראות אותו חוזר לבית המדרש כשהכיפה בכיסו - ללימוד כעבור אותם עשר דקות עליהם דיבר.

"בכלל התושבים והלומדים צמאים לדבר ה'. כשאנו מאחרים ב-2 דקות כבר מצפצפים הטלפונים שלנו – "השעה כבר 6:02 דקות, אנו כבר ממתינים... כך היה בבית עוזיאל במושב של הרב טימסטית, הגמרות כבר היו פתוחות והבעלי בתים כבר מחכים איפה אתם"?

- הרב הראשי לישראל ביקר אצלכם.

"נכון. בקיבוץ חולדה, עשה אחד התושבים דלתות ארון קודש לעילוי נשמת אחד המתפללים שלנו בעיר מודיעין.

באירוע שנערך לכבוד התקנת הדלתות המפוארות השתתפו הרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו שליט"א, ברמות מאיר התארח הרב מיכאל לסרי ועוד. הרבנים והרב הראשי מסייעים לנו מאד. צריך לזכור, שהמקומיים לא תמיד יודעים שיש בתי מדרש והנוכחות של הרב הראשי שאף מכריז על כך, נותנת להם את המידע החשוב הזה.

בנוסף, הרב הראשי שומע על הפערים הקיימים בין הציבורים השונים – לומדי התורה ותושבי היישובים והקיבוצים, על הפער הזה צריך לגשר, הרב מסביר כיצד ניתן לגשר על התהום הזו, כאשר הלימוד והדיבור המשותף עם האברכים הינם בוודאי חלק מהכלים שמסייעים לכך".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. אשריכם ישראל  (ל”ת)

    יהושע

  2. מקים עולם התשובה???  (ל”ת)


  3. כל הכבוד לרב שלמה רענן ראש ארגון איילת השחר שעומד גם מאחורי פרויקט זה  


;