1. עמוד הבית
 2. נשים
 3. משפחה

הנתונים חושפים: האשכנזים הפכו למיעוט

לרגל יום המשפחה פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים מעניינים אודות המשפחות בישראל, מהם עולה בין היתר כי האשכנזים הופכים למיעוט במדינה • הנתונים המפתיעים
אלי שלזינגר, כ"ה שבט תשע"ז 21/02/2017 19:52

אילוסטרציה (מתניה טויסיג, פלאש 90) אילוסטרציה (מתניה טויסיג, פלאש 90)לרגל יום המשפחה פרסמה היום (שלישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים מעניינים אודות המשפחות בישראל. על פי הנתונים, מספר המשפחות בישראל בשנת 2015 נאמד בכ-1.99 מיליון, מהן כ-1.59 מיליון משפחות שבראשן עמד יהודי (80%), וכ-348 אלף משפחות שבראשן עמד ערבי (כ-18%).

שם המשפחה הנפוץ ביותר בישראל הוא כהן - יותר מ-180 אלף אנשים נושאים שם משפחה זה. השם כהן נפוץ בהרבה מהשם השני בשכיחותו - לוי (105 אלף). השם לוי שכיח בהרבה מהשמות שאחריו: מזרחי, פרץ, ביטון, דהן, אברהם, פרידמן, אגבאריה, אזולאי, מלכה, כץ ויוסף.

כאמור, מהנתונים הללו עולה כי מספר בני עדות המזרח גדול בהרבה מבני עדות אשכנז.

שם המשפחה הנבחר ביותר בקרב גברים יהודים שהחליפו את שם משפחתם הינו חן. השם חן נבחר במקום שמות המשפחה: חסן, חסאן, אוחנה, חיון, אוחיון, חנוכה, חמו, חחיאשוילי, חלפון, חונדיאשוילי אוחנונה. שמות משפחה נוספים שבחרו גברים ששינו את שם משפחתם היו: מור, טל, אביטל, אלימלך, מיכאלי, שושן, בר, שחר, גולן ושגב.

מבין הערים הגדולות המונות 100 אלף תושבים ויותר, אחוז המשפחות הגבוה ביותר של זוגות עם ילדים עד גיל 17 היה בבית שמש - 70%, לעומת 49% בממוצע הארצי.

אחד הנתונים המעניינים ביותר הוא נתון התעסוקה בעיר החרדית בני ברק. על פי הנתונים, אחוז משקי בית עם מועסקים הגבוה ביותר היה בראשון לציון ובבני ברק – 82.5%, ואחריהן בתל אביב-יפו (81.4%) וברמת גן (81.3%). אחוז משקי בית עם מועסקים הנמוך ביותר היה בחיפה - 72.0%.

מבין הערים הגדולות, ממוצע הנפשות הגבוה ביותר למשפחה נמצא בערים בית שמש עם 5.23 נפשות למשפחה ובני ברק עם 4.55 נפשות למשפחה, בהתאמה. נתון זה גבוה בהשוואה לממוצע הארצי העומד על 3.72 נפשות למשפחה.

מבין מחוזות המגורים השונים, ממוצע הנפשות הגבוה ביותר למשפחה נמצא באזור יהודה והשומרון, 4.71 נפשות למשפחה, פי 1.5 מבמחוז תל אביב העומד על 3.22 נפשות למשפחה.

במחוז תל אביב היה האחוז הגבוה ביותר של זוגות ללא ילדים (כ-33%) והאחוז הנמוך ביותר של זוגות עם ילדים עד גיל 17 (40%). במחוזות הדרום וחיפה היה האחוז הגבוה ביותר של משפחות חד-הוריות עם ילדים עד גיל 17 (7.5% ו-7.0%, בהתאמה), בהשוואה לאחוז הארצי - 5.9%. באזור יהודה והשומרון היה האחוז הגבוה ביותר של זוגות עם ילדים עד גיל 17 (69%), בהשוואה לאחוז הארצי - כ-49%.

בשנת 2015 היו כ-2.41 מיליון משקי בית בישראל. מהם כ-1.93 מיליון משקי בית "משפחתיים" וכ-484 אלף משקי בית "לא משפחתיים" (רובם משקי בית של אנשים הגרים לבד - כ-440 אלף).

נתון מעניין נוסף: משקי בית עם ילדים תורמים יותר ממשקי בית ללא ילדים (85 ש"ח לעומת 59 ש"ח בחודש, בהתאמה), ובמשקי בית עם שלושה ילדים ומעלה התרומה הממוצעת הגבוהה ביותר (137 ש"ח בחודש).
מעוניינת לשתף אותנו בתוכן מעניין? שלחי לנו הודעה בוואטסאפ - 0583288642

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מה עם עזה ?  

  דודי

  • לא שמעת על הגירוש האכזרי? (ל”ת)


 2. בועה ותיקון לכתבה  

  אשכנזי

  • טעות,אשכנזים הם רוב גם אחרי השואה,רק שהם לא באו לארץ ישראל (ל”ת)


 3. אכן, מיעוט יוקרתי, שכל האחרים משוועים להיות כמוהם  (ל”ת)


  • זאת הבעיה שלכם. אתם חושבים את עצמכם. לכן אתם 

   תמר

 4. זה ידוע שיש הרבה יותר ספרדים מאשכנזים  

  השקופה

  • לא ספרדים. יהודי ערב 

   יהודים ערבים

 5. חחח מצויןןןןן  (ל”ת)

  ספרדי

 6. בטח שהאשכנזים יהפכו למיעוט אחרי שהביאו לכאן כ"כ הרבה אתיופים אריתראים וסודנים אז הרוב הם מזרחיים  (ל”ת)

  הפלס

 7. ס"ט  

  ס"ט

 8. התורה אמת ומי שמתחכם נגדה מפסיד.  

  יפה יוסף

  • מה קשור 

   מה קשור

 9. אצל האשכנזי החילוני לא מביאים כמעט ילדים לעולם  

  ח

 10. כתבה שמקורה בגזענות!!!!  (ל”ת)

  ספרדי

 11. בכלא ובארגוני פשיעה רוב מוחלט לספרדים  (ל”ת)

  מציאות

  • לא לספרדים. ליהודי ערב (ל”ת)

   ליהודי מדינות ערב

 12. מפחיד !!! ממש איום ונורא... , אין עתיד למדינה !  (ל”ת)

  אשכנזי

 13. אני מקווה שלא החשיבו אותנו בייחד עם הספרדים, לא כולם במגזר כך זה לא הוגן להכליל  (ל”ת)

  ערבי

 14. כבר לא רואים אשכנזים ברחובות חוץ מבני ברק וירשולים  (ל”ת)

  מזרחי

  • מה פתאום. בני ברק היא כבר מזרחית (ל”ת)

   בני ברק של מזרחיים

;