1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. היכלי הישיבות

סערה בחב"ד: "להוציא את הבחורים מהישיבה שחתמה הסכם עם הצבא"

הסערה סביב ההסכם שחתמו גורמים בחב"ד עם ראשי הצבא מסרבת לגווע, וכעת עולה מדרגה - רב בכיר בחסידות קורא להוציא את הילדים מהישיבה שבראשות הרב שהוביל את ההסכם, הנחשבת בצה"ל לישיבה "מעודדת גיוס"
משה ויסברג, י' אדר תשע"ז 08/03/2017 11:04

בחורי חב"ד.צילום אילוסטרציה: שימי קוטנר בחורי חב"ד.צילום אילוסטרציה: שימי קוטנר

סערה בחב"ד: מכתב שפרסם הגאון הרב גדליה אקסלרוד, אב"ד חיפה ורב קהילת חב"ד בחיפה, ומהרבנים המובילים בחב"ד - מעורר סערה רבתי, וזאת בעקבות קריאתו לחסידי חב"ד שלא לשלוח מעתה את בניהם לישיבת חב"ד בצפת בראשותו של הרב יוסף יצחק וילישנסקי, שהוביל את ההסכם בין ישיבות חב"ד לצבא.

לטענתו של הרב אקסלרוד, הסכם זה נוגד את דעתו של האדמו"ר מחב"ד שעל פי דעתו על בחור ישיבה אסור לעזוב את הישיבה בכדי ללכת לצבא. ל'בחדרי חרדים' נודע כי מכתבו של הרב אליעזר וילישנסקי, בנו של ראש ישיבת חב"ד בצפת, הוא זה שגרר לסערה ולתגובת הרב אקסלרוד.

במכתב, שמתפרסם בפרסום ראשון ב'בחדרי חרדים', נכתב כי: "לא עת לחשות ובמקום שאין אנשים השתדל להיות איש, בחורבן בית ראשון נהרגו צדיקים גמורים מפני שלא מיחו על מה שהיה צריך למחות. הגעתי למסקנה שאין לי ברירה ואפילו שאהיה יחיד במחאה זו, אין לי רשות לשתוק".

הרב אקסלרוד מביא שמכתבו נכתב בעקבות פרסום בעיתון 'מרכז העניינים', שם נכתב כי משרד החינוך הכיר בישיבת חב"ד בצפת כישיבה מעודדת גיוס, ועל פי העיתון כרגע מדובר על 65 אחוזים של מתגייסים.

במכתבו מסביר הרב כי מה שנכתב שגיל הגיוס הוא מגיל 24 או 26, בשקר יסודו, וזאת משום שהבחורים שחזורים מ'הקבוצה' בניו יורק נקראים מיד לשרת בצבא על סמך החתימה. על פי הרב, הנהלת הישיבה מעודדת את הבחורים לחתום שעם יציאתם לקבוצה הם מאבדים את התואר מעמד בן ישיבה. "חתימה זו מזיקה לכלל ישיבות חב"ד בארה"ק שלא חתמו על הסכם" כותב הרב, "והצבא נוכח לדעת שבחורי חב"ד הם הפקר ואין להם דואג".

את מכתבו מסיים הרב אקסלרוד בקריאה לכל מי שיש לו בן בישיבה שיש לה הסכם עם הצבא - שיוציא את בנו מהישיבה.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. חבד תלמידים קדושים  (ל”ת)

  יעקב

  • תמיד. כשאני רואה חיילים חרדים. אני מתפוצץ מקנאה ותסכול. למה לא היה לי את האומץ, שכל ויראת שמיים, להתגייס לצה"ל ולהצליח בזה ובבא ? למה האמנתי עסקנ (ל”ת)


  • אנו סומכים על מנהיגי חבד כהרב וילישנסקי שמדריכים ביושר והגון  (ל”ת)


 2. צה"ל : שמחה של מצווה.  (ל”ת)

  בעריש.

 3. מעניין שרק כאן שומעים על הסערה...  (ל”ת)

  יוסי

 4. חבד הרוסה, מתדרדרת, כמו כל סטייה שמתחילה במילימטר. איזה מבט היה לו למרן זצ"ל!!!  (ל”ת)


 5. הסיפור האמיתי נחשף הכל כסף  

  לייזי

 6. סערה בכוס מים...  

  מנדי

 7. בחבד מכרו את הבחורים לשמד בשביל כסף  (ל”ת)


 8. לא היית ב"ישיבה" כנראה... שלא תדע מה באמת קורה בפנימיות........אוי אוי.  (ל”ת)


 9. הרב אקסלרוד  

  משה

  • הנושא כאן הוא לא הרב אלא הענין והענין אכן כואב. 

   ישראל