1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. החרדים

הנציג החרדי במל"ג ידאג לבנות חב"ד?

הרב ישראל תיק, שרק לפני שבוע מונה על ידי שר החינוך כנציג החרדי הראשון במועצה להשכלה גבוהה, אינו מבזבז רגע וכבר נכנס לעובי הקורה ומקדיש זמן רב לפתור את בעיית תלמידות חסידות חב"ד, כמו גם תלמידות חוזרות בתשובה ועוד, שאינן מתקבלות למכללות החרדיות • כל הפרטים
אלי שלזינגר, כ"ב אדר תשע"ז 20/03/2017 10:05

ישראל תיק ישראל תיק

הרב ישראל תיק, שרק לפני שבוע מונה על ידי שר החינוך נפתלי בנט כנציג החרדי הראשון במועצה להשכלה גבוהה, אינו מבזבז רגע וכבר נכנס לעובי הקורה ומקדיש זמן רב לפתור את בעיית תלמידות חסידות חב"ד, כמו גם תלמידות חוזרות בתשובה ועוד, שאינן מתקבלות למכללות החרדיות.

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב'בחדרי חרדים', לקראת שנת הלימודים תשע"ז, הוגשה עתירה לבג"צ על ידי עו"ד אברהם ברזל בשם בוגרת "בית שולמית" שכתוצתאה מהוראת המל"ג לא התאפשרה רישומה וקבלתה למכללה החרדית. במסגרת העתירה, לפני כשלושה שבועות בג"צ נתן צו על תנאי והורה ללמל"ג לשנות את ההגדרה ל"מיהו חרדי" באופן שיהיה תואם מציאות ויכלול את התלמידות החרדיות.

בנוסף, הוגשה בשבועות האחרונים עתירה נוספת על ידי מוסדות חב"ד ובוגרותיהן, בה נטען כי על פי מחקר שנערך על ידי חוקרים מטעם המל"ג, מעל 90% חרדים וחרדיות יוותרו על תואר אקדמאי, במידה ולא תהיה להם אפשרות ללמוד בהפרדה מלאה. כך שגם במל"ג יודעים כי במידה ולא ינגישו את הלימודים לכלל החרדים - תיווצר אפלייה לחלק גדול מן הציבור החרדי שלא יתאפשר לו לרכוש השכלה גבוהה.

בדיונים קדחתניים שנערכים ביוזמתו של תיק, מנסים למצוא כעת את הנוסחה שתאפשר לתלמידות צאנז, בית שולמית, דרכי שרה, וכן הישיבות מערבא, נהורא, הישוב החדש ועוד, לרכוש השכלה גבוהה עם הפרדה בין גברים ונשים, שבסופם ניתן לקבל תארים אקדמאיים, כאשר בתעודה אי אפשר להבדיל האם למדו בפלטפורמה החרדית או באוניברסיטה.

במסגרת זו נפגש אמש (ראשון) תיק עם הרב פרץ בלוי, מנהל בית ספר בית חנה חב"ד - נציג העותרים החבדיי"ם, ועו"ד אברהם ברזל שמייצג את העותרים. במפגש, כך מהפרטים שהגיעו ל'בחדרי חרדים', שידר תיק אופטימיות והבטיח שיעשה הכל על מנת שלא רק תלמידות חב"ד וצאנז לא תפגענה - אלא אף בעלי ובעלות תשובה. במקביל, מקיים תיק פגישות רבות עם חברי ונושאי תפקידים במל"ג במאמץ לגשר.

יצויין, כי לולא הבג"ץ שהוגש, במל"ג ככל הנראה לא היו מחשבים מסלול מחדש, אך עם צירופו של תיק כחבר במל"ג, נראה כי רוח חדשה נושבת במועצה להשכלה גבוהה. השופט אורי שהם מבית משפט העליון הורה כי על המל"ג להעביר את תגובתם לעתירה תוך כשבועיים, עד לכ"ד ניסן.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. בעלי ובעלות תשובה  

  הדרה

 2. חבל על הזמן שלו, המל"ג לא רוצה לראות את החרדים באקדמיה, מנסים לשים רגלים לתכניות חרדיות, מנסים לסגור בכוח את מכון "תבונה" חבל לכם על הז  

  אמא לבנות סמינר

  • צודקת, אך צריך להמשיך ולפעול 

   בן ציון

 3. ישראל תיק, אתה חבדניק? מה לך להכניס אותן למכללות החרדיות? למה שהן לא תמשכנה במכללות הדתיות כמו שהלכו עד היום? בחב"ד תמיד היו בגרויות ותמיד למדו ב  (ל”ת)

  נתניתית

 4. בהצלחה במקצוע החדש, תתחיל למצוא פתרון לבנות בית יעקב הלומדות הנדסאים לצבור נקודות זכות תוך כדי התואר, תנסה להכניס לימודים אקדמאים לסמינרים בלי לוותר ע  

  סמינריסטית

 5. המל"ג שונא חרדים ולא רוצה את החרדים באקדמיה הכל זה בובאמיסעסאם יש תכנית חרדית המל"ג עושה הכל בכדי לסגור אותה, המל"ג עושה לסמינרים את הע  

  ביתרית