1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. היכלי הישיבות

משרד החינוך הסתבך: זעם על ביקורת מדגמית ב'מיר' שהביאה לפסילת הישיבה

במשך שנים לא נשלחו פקחים לביקורות בישיבת 'מיר', בעיקר מכיוון שמדובר בשכונה שלמה שיש לבדוק ובאלפי לומדי תורה • אתמול 'בחדרי חרדים' דיווח לראשונה כי הביקורת חזרה. הבעיה: נעשתה בדיקה מדגמית, הישיבה נפסלה והרבנית זועמת
יעקב גרודקה, כ"ג אדר תשע"ז 21/03/2017 12:23

ישיבת מיר בירושלים. צילום: פלאש90 צילום: פלאש 90

דרמה בישיבת מיר: פקחי משרד החינוך שהגיעו אתמול לערוך ביקורת בישיבה כפי שפורסם לראשונה ב'בחדרי חרדים'– קבעו כי היה חוסר של 27 % - ובסיכום הביקורת הישיבה נפסלה. על פי נתוני הביקורת אתמול, למעלה מ-1000 מתוך כ7,000 תלמידים הרשומים בישיבת מיר לא נכחו במקום בעת הביקורת.

אך כמה תמיהות משמעותיות יש בנידון. תחילה מדוע נבדקו רק מדגמית מספר מצומצם של בחורים, וכיצד ניתן להשליך מתוצאה זו, על כלל הישיבה. שנית, האם הביקורת אכן תואמה עם ההנהלה? על פי הדיווח אתמול ב'בחדרי', הרבנית פינקל זעמה מאוד על דרך ביצוע הביקורת. אם הכל היה מתואם, מדוע עניין הבדיקה המדגמית אכן בוצע.

נציגים חרדים הפועלים בעניין לא מבינים כיצד הידרדר המצב ומדוע הוקשחו עמדות פקחי משרד החינוך, שכזכור אף הופיעו בעיתויים בהם הבחורים אינם בישיבה, כדוגמת הימים שאחרי פורים.

ל"בחדרי חרדים" נודע, כי למעלה מ-5 שנים שלא נעשתה ביקורת בישיבת מיר, זאת בעקבות המורכבות הגדולה, והעובדה שהתלמידים לומדים במספר רב של מבנים, בנוסף, הנהלת הישיבה התחמקה ולא שיתפה פעולה עם משרד החינוך.

בעקבות כך, מבקר המדינה פנה למשרד החינוך ודרש ממנו לקיים לאלתר ביקורת בישיבה, למרות המורכבות, מה שהוביל אתמול את 13 רואי החשבון מטעם משרד החינוך אל תוככי היכלי הישיבה בשכונת בית ישראל הירושלמית.

על פי הקריטריונים, כעת, לאחר שבביקורת הראשונה הישיבה נפסלה, תתקיים בעתיד ביקורת נוספת שאם אף היא תפסל – המשרד יאלץ לנקוט באמצעים הנדרשים על פי חוק וכי יופסק או יקוזז תקציב התמיכה לישיבה.

גורמים במשרד החינוך אומרים הבוקר ל"בחדרי חרדים", כי "מבנה הביקורת אתמול נעשתה בתיאום מלא עם הנהלת הישיבה, ולאחר שמשרד החינוך ביקש מההנהלה הצעה שתהיה מוסכמת, זאת בכדי למנוע מקרים של חוסר הוגנות בגלל המורכבות במקום".

כפי שדווח אתמול משה ויסברג ב"בחדרי חרדים", הפקחים התמקמו בתחילת סדר א', הפותח את היום, בחדר האוכל של בניין 'בית ישעיה', ושם עברו התלמידים שסעדו באותה עת ארוחת הבוקר, ביקורת.

הפקחים כאמור הגיעו כקבוצה של 11 גברים ו-2 נשים עדי לבצע את הביקורת. היא נמשכה שעה ארוכה. הפקחים ביקשו לבדוק את הבחורים בשמות המשפחה ו', ז', וי' בלבד, ואלה כללו שש מאות תלמידים מהישיבה.

הרבנית פינקל אלמנת ראש הישיבה המנוח הגאון רבי נתן צבי פינקל זצ"ל זעמה על הפקחים מדוע הם לא בודקים את כל הישיבה, ולאחר שבדקו לפחות שבעים אחוז מהרשימה הפקחים עזבו את המקום.


עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ברוך השם שנפסלה מדה נגד מדה בגלל שהם לא משלמים לאברכי כולל שאינם מתייצבים לגיוס השמד.  (ל”ת)


  • העצניקים והפקחים רשעים וארורים במידה שווה שניהם שונאי התורה ולומדיה (ל”ת)


  • הרבה זמן לא שמעתי כ"כ הרבה טימטום (ל”ת)

   האמת היחידה

  • אם זה נכון... שומו שמים שהם מתחברים לשמד של בני ברק (ל”ת)


 2. תודה  


  • כן כן: גם אני עברתי אתמול שם בפקקים הארוכים ממש בלי סוף בצומת גנות בדרך לפגישה דחופה, וראיתי אם אותם מפגינים שעומדים ועדיין רוקדים, הם לא מתייאשים כלל 


 3. כל המשים על ליבו שיעסוק בתורה, ולא יעשה מלאכה, ויתפרנס מן הצדקה-הרי זה חילל את ה'-וביזה את התורה-וכיבה את מאור הדת-וגרם רעה לעצמו-ונטל חייו מן העולם ה  (ל”ת)

  וכתב הרמב"ם וז"ל :

  • טיפש מטופש!!!!! 

   האמת היחידה

 4. וגדול הנהנה מיגיע כפיים יותר יותר מירא שמיים...  (ל”ת)

  דעת חז"ל :

 5. הכול ממשלת בנט לפיד נתניהו הזדונית שרודפת את עולם הישיבות ולומדי התורה  (ל”ת)

  נתן לקחוביץ

  • אתם פשוט לא מקפידים לקיים הסכמים לפי ההלכה היהודית האורתודוקסית הפסוקה 

   לא רודפים אתכם

 6. יש להם חמישה ימים עד הביקורת הבאה  

  אלי

 7. נשים בתוך הישיבה???  (ל”ת)

  מאירי

  • חילול השם, וחילול הקודש, רח"ל 


 8. מדוע אין ביקורות באוניברסיטאות?  (ל”ת)

  גדי

  • תשובה לשאלת ה "תם" 

   אוביקטיבי

  • גילית את בורותך בנושא 

   ירושלמי

 9. בחורים יקרים! לא לצאת מהישיבה עד ר"ח ניסן! דקה אחת לא לפני! תזכרו בגללכם אין תקציבים!!!!  (ל”ת)


  • 27% מהישיבה יצו להפגין!!!! 


 10. הבחורים אינם בישיבה, כדוגמת הימים שאחרי פורים.  

  יפה שעושים ביקורת

 11. בישיבות צריך להקפיד לנצל את כל הזמן ללמוד תורה  

  ישיבות זה לא בית תמחוי למפגינים חרדים

 12. נכון,הוצאת לי את המילים מהמקלדת  (ל”ת)

  אלון

 13. פקחים חיפשו שהישיבה תיפסל שהמטרה שלהם לדפוק ישיבה  


;