י"ג אייר התשפ"ד
21.05.2024

כוננות שלג בירושלים

ביום ד' הקרוב צפויה ירושלים להתכסות בלבן. עיריית ירושלים הקימה מטה שלג מיוחד, ומפלסות העירייה הועמדו במצב הכן. גם ארגוני ההצלה יפעילו מערכי מתנדבים שיסייעו, בין היתר, לבעלי שמחות, קשישים ואנשים שזקוקים להעברה דחופה ממקום למקום

שלג בירושלים, צילום ארכיון
שלג בירושלים, צילום ארכיון


ביום ד' הקרוב צפויה ירושלים להתכסות בלבן. לפי דיווחי חזאי מזג האויר, מדובר בשלג כבד באופן יחסי, שיחל לרדת בלילה שבין יום שלישי לרביעי, והוא צפוי להיערם ברחובות העיר, במשך כל היום.

השלג צפוי לרדת עוד קודם לכן בהרי הגליל, כבר מיום ג' אחה"צ. השלג יתפשט לקראת ערב למרכז, להרי ירושלים, יהודה ושומרון, ובהמשך אף להרי הנגב.

מטבע הדברים, הטמפרטורות צפויות להיות נמוכות מאוד. בימים ג'-ד' יהיו בין 0-5 מעלות צלזיוס בהרי הגליל ובהרי ירושלים, הרוחות יהיו חזקות מאוד, עד לרמה של 150 קמ"ש.

תושבי הערים בהרים הגבוהים מ-600-700 מטר מעל פני הים, ובדגש על ירושלים, מתבקשים להסיר או לחזק חפצים שעלולים להינתק ולעוף מהגגות ומהחצרות, בדגש על אנטנות, קולטי ודודי שמש, ואדניות. עוד מומלץ, להשאיר את הברזים פתוחים מעט, למניעת קפיאת המים בצינורות, דבר שעלול לגרום להתפוצצותם.

עקב החשש לחסימת צירים בעקבות השלג, הקימה עיריית ירושלים מטה שלג מיוחד, אשר יפקח על פינוי הצירים המרכזיים, בדגש על הצירים המובילים לארבעת בתי החולים הגדולים בעיר. מפלסות העירייה הועמדו במצב הכן. מוקד 106 של העירייה יפעל במתכונת מורחבת, בכדי לענות על צרכי התושבים ולהתגבר על קשיים הצפויים בעקבות השלג.

ארגוני ההצלה נערכים אף הם. 'הצלה ישראל' פותח את מטה 'חסד בלבן', בשיתוף עם יחפ"ץ (יחידת פינוי צירים) של המשטרה. במסגרת המבצע, מפעיל 'הצלה ישראל' רשת מתנדבים של אזרחים שבבעלותם רכבי 4*4, שיגיעו במהירות, על פי הכוונת המטה לכל אירוע - החל בסיוע לרכבים שנתקעו בשלג, ועד פינוי חולים ויולדות לבתי חולים.

מס' הטלפון של מוקד 'חסד בלבן': 02-5402000

גם ארגון 'איחוד הצלה' נערך לשלג הצפוי, ומעבר לציוד המתנדבים באמצעים מתאימים לקריאות החירום השוטפות, הוא מקים מוקד לפניות לעזרה, הסעת חולים, נכים, תרופות, רופאים, ובעלי שמחה.

במידה וירד שלג בירושלים וכתוצאה מכך הכבישים ייחסמו, יפעלו מתנדבי הארגון להסעת חתנים וכלות, מוהלים ותינוקות לאולמות השמחה. גם קשישים ואנשים שזקוקים להעברה דחופה ממקום למקום יועברו ע"י מתנדבי הארגון.

'איחוד הצלה' קורא לבעלי ג'יפים בירושלים להצטרף למערך המתנדבים. מספר הטל' של מוקד 'איחוד הצלה': 02-5002020

מוקדי החירום של הארגונים יפעלו החל ממחר (ג) בשעות הערב. בארגוני ההצלה מבקשים להדגיש 2 נקודות, לאור הנסיונות הקודמים: א. המוקד אינו מהווה תחליף במקרי חירום רפואיים, במקרים אלו חייבים להתקשר למד"א 101. ב. הציבור מתבקש שלא לנצל את המוקדים והמתנדבים לקריאות שאינם דחופות באמת, אלא רק במקרים הומניטריים ודחופים.

גם אגד נערך מבעוד מועד לקראת אפשרות לשלג בירושלים, ויפעיל מיידית מטה חרום על פי התחזית המטאורולוגית המעודכנת.

עם קבלת ההתראה על ירידת שלג בירושלים, יפעל ריכוז התנועה של אגד בירושלים במתכונת חרום. קווי השרות יופעלו בתיאום עם מטה החרום העירוני, שיופעל ע"י עיריית ירושלים ואשר בו יהיה נציג של אגד. בתיאום עם המטה העירוני ומשטרת התנועה ינתב אגד את קווי השירות העירוניים והבינעירוניים במגמה לספק פתרונות מידיים לקשיי התנועה הצפויים בעקבות מזג האוויר. באגד מדגישים כי, תפעול התנועה יבוצע בהתאם לתנאים ופינוי הכבישים והכשרתם למעבר כלי רכב.

עם קבלת התראת שלג ממטה החירום, יפעלו קווי השירות של אגד במתכונת חירום 24 שעות, זאת בהתאם לנתונים המגיעים מהשטח, בתיאום מטה הריכוז והמטה העירוני. את מטה החרום של אגד ירכז מנהל התנועה ניר לנדאו.

יוסי צ'צ'קס, מנהל אגד ירושלים אומר, כי אגד מהווה חלק מהערכות החרום של עיריית ירושלים וכי הוא נערך לספק שירותי תחבורה ציבורית גם אם יירד שלג.

באגד קיימים תיקי תפעול מסודרים ובהם נכללו תובנות והפקת לקחים. תפעול התחבורה הציבורית ייעשה בתיאום עם משטרת התנועה ומטה השלג העירוני. נהגי אגד ואנשי התנועה יעשו כל מאמץ שלא לשתק את התחבורה הציבורית.
תורה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד