1. עמוד הבית
 2. תיירות
 3. חדשות תיירות

'לולק' נבחר ליו"ר 'יד ושם'

הגרי"מ לאו, רבה של תל-אביב, נבחר היום לעמוד בראש 'יד ושם'. הרב, שעבר את השואה כילד קטן, בתגובה:"רואה לעצמי חובה להקדיש מעתותיי ומרחשי לבי לקיום 'זכור את אשר עשה לך עמלק' של דורנו"
שי איזנברג, כתב בחדרי חרדים, י"א חשון תשס"ט 09/11/2008 12:13

הגרי"מ לאו הגרי"מ לאו

סגירת מעגל: 'לולק', הילד המפורסם ממחנות ההשמדה, יעמוד החל מהיום בראש המכון הגדול בעולם לחקר והנצחת השואה.

הממשלה אישרה היום את מינויו של הרב ישראל מאיר לאו (לולק) ליו"ר 'יד ושם' במקומו של יוסף (טומי) לפיד שהלך לעולמו.

הרב ישראל מאיר לאו שליט"א נולד בשנת 1937 (תרצ"ז) בעיר פיוטרקוב בפולין, כנצר למשפחת רבנים ידועים באירופה. את שנות המלחמה הראשונות עבר בגטו פיוטרקוב-טריבונלסקי. באוקטובר 1942 גורשו אביו ואחיו ביחד עם מרבית יהודי העיר למחנה ההשמדה טרבלינקה, שם נספו. הרב לאו הצליח לחמוק עם אמו מהגירוש וכך ניצלו חייו. בנובמבר 1944, במהלך סלקציה, הצליחה אמו להצמיד אותו לאחיו הגדול נפתלי, שהיה מיועד להישלח למחנה עבודה, אך היא עצמה לא ניצלה. יחד עם נפתלי נשלח למחנה עבודה בעיר צ'נסטוחובה, משם הגיעו למחנה הריכוז בוכנוולד. כאשר שוחרר המחנה על ידי חיילי ארצות הברית נודע לאו (בכינויו לולק) כאסיר הצעיר ביותר (בן 8) ששוחרר מהמחנה. לאחר השחרור עלה ארצה.

הרב לאו שימש במספר תפקידים רבניים ביניהם רב אזורי בצפון תל אביב, רבה הראשי של נתניה והרב הראשי האשכנזי לתל אביב-יפו. בשנת 1993 (תשנ"ג) נבחר לכהונת הרב הראשי לישראל וכיהן בכהונה זו עד שנת 2003 (תשס"ג). בשנת 2005 (תשס"ה) נבחר לכהן, פעם שניה, כרבה של תל אביב – יפו. ביום העצמאות 2005, זכה הרב לאו בפרס ישראל, על מפעל חיים תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

במלאת 60 שנה לשחרור מחנה בוכנוולד התפרסם ספרו של הרב "אל תשלח ידך אל הנער" המגולל את קורות חייו בשואה, גידולו בישראל והשפעת זיכרונות הילדות שלו על דרכו כרב וכמנהיג.

יו"ר יד ושם אבנר שלו אומר בתגובה על המינוי: "אני מברך ושמח על ההחלטה למנות לתפקיד איש מהמעלה הראשונה שזכיתי להכיר אישית במשך שנים רבות. נושא השואה קרוב ללבו של הרב לאו והוא רואה בקיום זיכרון השואה ערך יהודי ואוניברסלי. לרב לאו קשרים אמיצים עם יד ושם והוא פועל רבות למען הנצחת השואה והנחלתה".

הרב ישראל מאיר לאו: "בחרדת קודש קיבלתי את ההודעה בדבר בחירתי ליו"ר מועצת יד ושם ועל כך נתונה תודתי לרוה"מ מר אהוד אולמרט ולחברי הממשלה אשר אישרו בחירה זו.

"עיתוי ההודעה מרגש במיוחד בהיותו בשבוע בו מציינים 70 שנה להתפרצות האלימה שבראשית השואה - אירועי הדמים של ליל הבדולח. קורות חיי ספונים בקירות יד ושם ובשלל המסמכים והמיצגים המצויים בו. זכיתי ללוות את יד ושם בארץ ובתפוצות שנים רבות ואני מלא הערכה ליושבי הראש של המועצה ושל ההנהלה שקדמו לי.

יו"ר הנהלת יד ושם מר אבנר שלו הינו הבנאי הגדול של יד ושם ואני משוכנע, מתוך היכרות רבת שנים, כי נפעל בצוותא לרומם את המוסד שאין שני לו. אני רואה לעצמי חובה להקדיש מעתותיי ומרחשי לבי לקיום מצוות 'זכור את אשר עשה לך עמלק' של דורנו".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. לא תשכח  

  יעקב

 2. ברכות למרן הרב הראשי שליט"א  

  חיים אדלר

 3. קראתי את הספר  

  יוסי

 4. לא לשכוח את מי הוא מחליף  

  אלי

 5. הרב ישראל מאיר לאו נבחר ליו"ר יד ושם  

  ראובן קחלון

 6. כל הכבוד עלה והצלח  

  יענקל

 7. רבר ראשון. חבירה עם מרתף השואה  

  שמחי

 8. הרב  

  שבי

 9. הרב לאו  

  יוסף

 10. ברוך המקדש שמו ברבים ! ! !  

  יואלי

;