1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

שאריות מ'שארית ישראל'

מערכת הכשרות של 'שארית ישראל' אינה יודעת מנוח: מנהלים מוחלפים, שחיתויות נחשפות, וגדולי ישראל נאלצים להתערב פעם אחר פעם. השבוע, מונה ר' גבריאל שרמן לעמוד בראש המערכת. כך זה קרה
שמואל רבי, כתב בחדרי חרדים, כ"ג חשון תשס"ט 21/11/2008 14:22

כשרויות הבד"ץ השונות

המלחמות הפוליטיות הסיתו את תשומת הלב הציבורית ממאבקים בגזרות אחרות. מתברר שבזמן שכולנו עסקנו במאבקי ליצמן ופרוש, במערכת הכשרות 'שארית ישראל' התחוללו דרמות שאינן נופלות בעוצמתן מהקרב על ירושלים.

בשנים האחרונות ידעה מערכת הכשרות של 'שארית ישראל' סערות וטלטלות רבות. מנהלי הכשרות הוחלפו מספר פעמים, ומכתבים נזעמים ובהם טענות על שחיתויות ענק במערכת, נשלחו לגדולי ישראל, שניסו פעם אחר פעם להביא ישועה למערכת הכושלת.

הראשון ממנהלי הכשרות שעזב את המערכת היה הרב יקותיאל דרשוביץ, מאנשי ביתו של הגר"ח קניבסקי. על פי טענות של גורמים במערכת הכשרות הוא השאיר אחריו חובות גדולים.

אחריו נכנס, על פי הוראת הגרי"ש אלישיב עורך הדין משה אלמליח. המינוי לא מצא חן, בלשון המעטה, בעיני אנשי המערכת הוותיקים, שעשו ככל שביכולתם להצר את צעדיו. לאחר תקופה של כארבע וחצי שנים כראש מערכת הכשרות, נכנע אמליח למסע הרדיפה שנוהל נגדו - ופרש מהמערכת. זאת, על אף הצלחתו להביא את מערכת הכשרות לאיזון תקציבי ואפילו לרווח.

במכתב כואב, שכתב אלמליח עם סיום כהונתו, אל הגרי"ש אלישיב, נכתב: "רדיפה קשה ואכזרית ובלתי פוסקת מצד אנשים מתוך המערכת, וביניהם אחד מחברי הבד"ץ של אותה תקופה שלא קיבלו את החלטת מרן שליט"א למנותי לתפקיד. וניסו בכל הדרכים האסורות והחמורות ביותר לגרום לסילוקי מהתפקיד ולהשיב על כנו את המנכ"ל הקודם שגרם לכל המשבר הכספי. אנשים אלו פעלו בדרכים שלא מוכרות בשום מערכת שאני מכיר, אף לא בציבור החילוני".

לאחר פרישתו, נכנס לנהל את מערכת הכשרות הרב צבי רוט. רוט, המקורב לגראי"ל שטינמן ולגר"ח קנייבסקי, משמש גם כגבאי בבית הכנסת של יוצאי פונוביז'. גם מינויו לא הביא לרגיעה במערכת, ומריבה שהתפתחה בין חברי הבד"ץ, גרמה לפרישתו של חבר הבד"ץ, הרב צבי פרידמן. לאחר מריבה זו פרש רוב מתפקידו.

מיד לאחריו, אם אתם עדיין מצליחים לעקוב אחר השתלשלות העניינים, נכנס הרב ליפא ישראלזון. ישראלזון, נכדו של הגרי"ש אלישיב, ניסה להוביל מהפך בתוך מערכת הכשרות, ולהחזיר את הגר"ח קנייבסקי חזרה אל בד"ץ 'שארית ישראל', לאחר שפרש והקים את כשרות 'יראים'. תוך כדי כהונתו, התמנה רואה החשבון שלמה גדי על מנת לפקח על העמותה. גדי, נחשב למקורבו של הגר"ע אוירבעך, ומשמש גם כרואה החשבון של 'ועד הרבנים לענייני צדקה'.

אם חשבתם שהגיע השקט ל'שארית ישראל', טעיתם ובגדול. במכתב שכותב רואה החשבון שלמה גדי להרב עזריאל אוירבעך, נאמר: "כמו שסיפרתי לכם על כמה מקרים של מעילה בכספי מערכת הכשרות שארית ישראל על ידי ליפא ישראלזון.. הרב דינר אמר לי: זה נכד של הגרי"ש, אנחנו לא יכולים להילחם נגד ביתו של הגרי"ש". בהמשך המכתב דורש גדי להרחיק את ישראלזון מכל מוקד השפעה במערכת הכשרות, ולהפקיד בידיו את כל ההחלטות ב'שארית ישראל'. אך מכתבו החריף, לא עזר יתר על המידה. הרב ישראלזון נשאר בתפקידו.

בשנה האחרונה, עקב המריבות הפנימיות, מתחלקת מערכת השחיטה לשני חלקים, ממש כאילו מדובר במערכות כשרות נפרדות. האחד מנוהל על ידי הרב נחום יברוב, שזוכה לגיבוי מאנשי הגרי"ש. השני מנוהל על ידי ישראלזון, שזוכה לתמיכה מחברי הבד"ץ של שארית ישראל.

בתקופה האחרונה נאלץ ישראלזון לנסוע לחוץ לארץ. בתקופה זו נכנס ר' גבריאל שרמן משכונת הר- נוף (אחיו של הדיין, ר' אברהם), והחל לנהל את מערכת הכשרות, בגיבוי של בית הגרי"ש. הניהול של שרמן אינו פוליטי, ונעשה על מנת להביא לייעול והבראת המערכת החולה. המינוי בוצע בתמיכתם של אנשי הרב אלישיב, שרוצים להביא סוף לכישלון המתמשך של המערכת.

אח ממקורביו של הרב ישראלזון ששוחח איתו בימים האחרונים, אומר ל'בחדרי חרדים' שבימים הקרובים הוא יכנס למעונו של הגרי"ש אלישיב וימשיך לנהל את הכשרות גם אם הרכב והפלאפון לא יוחזרו

הרב שרמן סירב להגיב לכתבה, כמו גורמים רבים שסירבו לשתף פעולה.

האם זה סוף פסוק? כנראה שלא.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. זה מה שהליטאים שווים. כל מטרתם ב"שארית" היתה לקעקע את הגרמי"ל לנדא. כנסייה שאינה לש"ש אין סופה להתקיים.  (ל”ת)

  יענקי

 2. את מי זה מענין מה קורה עם שארית?  

  יהודי פשוט

 3. לפחות יש בקורת ועין בוחנת  

  יוסף20

 4. הכשרות  

  אוי ואביו

 5. ולנו יש את בד"ץ בית יוסף  

  קובי

 6. דבר תורה  

  דוד

 7. כל הכשרויות כולם על כרעי תרנגולות  

  לוי

 8. 4 בשביל מה? זה משנה להם בכלל??  (ל”ת)

  דתי

 9. יש דין ויש דיין  

  דוד

 10. מי שחושב שהוא יכול לומר שלום עלי נפשי, טועה מאד  

  משה זוכמיר

 11. תגובה לכתבה  

  דניאל

 12. שרמן = אמינות  

  יענקי הירושלמי

 13. שארית ישראל הכי טובה בכשרות  

  דוד

 14. אין לנו על מי להישען אלא על אבינו שבשמים  

  יצחק

 15. תיקונים והערות  

  זאב דינר

 16. הוספה ל-15  

  שמוליק

 17. עצות לשרמן  

  ידידיה

 18. עדה חרדית  

  neigeriger

 19. ואת זה אנחנו אוכלים  

  מאיר

 20. כמה נקודות למחשבה  

  מבקר כשרות

 21. שרץ ישראל זה שמם!  

  לא ליטאי אלא מה

 22. ידיד 21 כל קילו עולה 12 ש"ח  

  עו"ד עוד

 23. 21! צודק 100%---הידעת מי מנצח על ה"השוד" הזה?  

  משגיח שארית לשעבר

 24. 21 אתה יודע כמה עולה קילו  

  בדץ

 25. של רבנות נהריה עוד יותר זול  

  ידען מומחה

 26. מה רע בעוף הרב אוירבך מטבריא? 15 ש"ח קילו! יאכלו ענוים וישבעו  

  21 צודק

 27. בהיכרות אישית עם גבי שרמן  

  שארית לנצח

 28. 25 של נעליך ! בראש רבנות נהריה עומד אדם צדיק  

  אחד מנהריה

 29. מכיר אחד שהיה בבקורת הכלכלית לפני גדי  

  אחד מבפנים

 30. יד החסידים על העליונה  

  געצל

 31. ההכשר של הרב לנדא, המהודר ביותר!  

  ירושלמי, לשעבר בני ברקי

 32. היחיד שלא גובה כסף על כשרות:  

  שארית - רבנות עזה!

 33. ל- 18.  

  יוסי

 34. הבהרה  

  מוישי