1. עמוד הבית
 2. מוזיקה
 3. מוזיקה

איפה יוסלה? בסרט

מפיק אמריקני ישתף פעולה עם במאים ישראליים ויפיק סרט לפי סיפורו של יוסל'ה שוחמכר. הסרט יתמקד במעורבות המוסד הישראלי בפרשת החטיפה וישאל שאלות עמוקות על החברה הישראלית המקוטבת
כתב בחדרי חרדים, כ"ג כסלו תשס"ט 20/12/2008 21:34

יוסל'ה שוחמכר בדרכו ארצה יוסל'ה שוחמכר בדרכו ארצה

הבמאים ארז תדמור וגיא נתיב עומדים לכתוב סרט על מעורבות המוסד הישראלי בפרשת חטיפת הילד יוסל'ה שוחמכר בשנות ה-60. מפיק הסרטים האמריקני, אלן גולדמן, העומד להפיק את הסרט סיפר כי הסרט לא יתמקד בנבכי ארגון המודיעין הישראלי, אלא יעסוק במדינת ישראל ובאווירה שהתקיימה בה באותם ימים, וישאל שאלות עמוקות על הממשל והחברה המקוטבת שבה אירעה הפרשה.

פרשת חטיפתו של הילד יוסל'ה שוחמכר הסעירה את המדינה בראשית שנות ה-60. שוחמכר, שעלה לארץ עם הוריו אידה ואלתר מרוסיה, נמסר עם אחותו למשמורת אצל סבו החרדי, ר' נחמן שטרקס, חסיד חב"ד שהתגורר במאה שערים. ב-1959, לאחר שהוריו התאקלמו בארץ, הם ביקשו מהסב להחזיר את הילדים. הסב סירב והודיע להורים שלא ירשה לקלקל את חינוך הילד.

בפברואר 1962 הורה בית המשפט לסב לגלות היכן מוחזק הילד, אך זה, גם אחרי שנכלא, סירב לגלות דבר. בעקבות העלמותו של הילד, הטיל ראש הממשלה דאז, דוד בן גוריון, על המוסד לגלות מה עלה בגורלו של יוסל'ה.

בהמשך נודע כי הילד הוסתר אצל זוג חרדים תושבי המושב קוממיות, ולאחר מכן הוברח מהארץ, מחופש לילדה. במסגרת מבצע המוסד לאיתורו, נשלחו סוכני מוסד לחפשו ברחבי אירופה והצליחו לאתר וללכוד את הגיורת רות בן דוד, שהיתה מעורבת בחטיפתו. בתום חקירה ממושכת היא סיפרה על מקום הימצאו וצוות של הבולשת הפדרלית האמריקנית נשלח לשכונת וליאמסבורג, שם הוא אותר אצל משפחה מחסידי סאטמר. הוא הושב להוריו.

כיום יוסלה הוא איש מבוגר, שאינו שומר מצוות. בשנים האחרונות העניק מספר ראיונות לעיתונות החרדית.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. צביעות חילונית  

  אריאל

 2. הוספות חשובות  

  מאיר

 3. "בתום חקירה ממושכת היא סיפרה "  

  אייזיק

 4. איפה יוסלה  

  נבח

 5. יהודים המשיחיים חוזרים בשאלה  

  יוני

 6. ר' נחמן שטראקס  

  חיים

 7. שרתתי עם יוסלה. היינו קצינים בחיל התותחנים  

  מיכאל

 8. יוסלה היום  

  ש

 9. יוסלה היום  

  יוסלה היום

 10. יוסלה  

  לילי

 11. אני נין של ר' נחמן שטראקס והוא היה חסיד ברסלב ובניו ניהיו חב"דנקים כי הייתה רק ישיבה של חב"ד אז.. וכיום אני אפילו שליח של כ"ק אדמו"  (ל”ת)


;