1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

גדולי ישראל נגד 'בין הזמנים' המקוצר

גדולי ישראל יצאו במכתב מיוחד נגד הפיכת ימי חנוכה ל'בין הזמנים' מקוצר בישיבות ובכוללים • ואיך הצילו עשרת אלפים מנות של 'קוגל גולומב' את ההצעה שהציע הגראי"ל שטיינמן?
יוסי שוורץ, כתב בחדרי חרדים, כ"ו כסלו תשס"ט 23/12/2008 11:13

אברכי כולל בלימודם (צילום אילוסטרציה: מנח זרקא) כולל. צילום: מנח זרקא

ימי חנוכה, ובמיוחד הימים האחרונים של החג, הפכו בשנים האחרונות למעין 'בין הזמנים' מקוצר בקרב תלמידי הישיבות ואברכי הכוללים.

בשנים האחרונות התריעו גדולי ישראל, שכאבו את ביטול התורה הנגרם בימים אלו, ופירסמו מכתב - עליו חתומים הגראי"ל שטיינמן, הגרמ"י ליפקוביץ והגר"ג אדלשטיין - בו הם פונים לבני הישיבות ואברכי הכוללים: "לבני הישיבות הקדושות ה' עליהם יחיו, איתא בסוטה 'כי נר מצווה ותורה אור, מה אור מגין לעולם אף תורה מגינה לעולם'. על כן ראויים הם ימי החנוכה שנמסרו בהם זדים ביד עוסקי תורתך להתחזק בלימוד התורה ועמלה. ועל בני הישיבות והכוללים להתחזק ביתר שאת בסדרי הלימוד בימי החנוכה. וח"ו שיהיו הימים המסוגלים האלו לרפיון והתרחקות מלימוד התורה"ק. וכמו שכבר כתב השל"ה שהימים האלה ראויים ביותר להתמדת התורה מבשאר הימים. וזכות התורה תעמוד לנו למגן ומושיע".

במספר ישיבות קטנות ברחבי הארץ נקטו יוזמה וביטלו את ה'בין הזמנים' המקוצר של ימי החנוכה, וקבעו סדרים מיוחדים על לימוד הלכות חנוכה במסכת שבת. במסגרת יוזמה זו, בסוף חנוכה יערך על הלכות אלו מבחן, ויחולקו מילגות.

בביקור מיוחד שערכו המשגיחים העוסקים בעניין אצל גדולי ישראל בימים האחרונים, הוסיפו גדולי ישראל ואמרו כי השנה ישנו צורך מיוחד, כאשר מחוץ תשכל חרב ומחדרים אימה, להוסיף ולהרבות חיילים לתורה.

סיפור מיוחד התרחש השבוע ברשת הכוללים 'עטרת שלמה': ראש הכולל נכנס למעונו של הגראי"ל שטיינמן, ובפיו שאלה: מה לעשות עם סדרי הלימוד בחנוכה, זאת מאחר ואברכים מדליקים את הנרות עם שקיעת החמה, וכך מפסידים את סדר ב' בכולל?

הגראי"ל שטיינמן הורה להאריך את סדר הבוקר עד זמן הדלקת הנרות, כשההפסק בין הסדרים תהיה אחרות צהרים שתוגש בכולל.

אך מה עושים כשבימים אלו של משבר כלכלי אין כסף עבור ארוחת צהריים?

היוזמה להמשכת סדר הלימוד, כפי שהציע הגראי"ל שטיינמן, הגיעה לאוזניו של הרב גולומב, מי שמייצר את הקוגל הירושלמי הידוע בשם 'קוגל גולומב', שהחליט לתרום עשרת אלפים מנות קוגל, כולל ההובלה, לכ-2000 האברכים הלומדים ברשת הכוללים, בכל רחבי הארץ.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ממתי יש בין הזמנים בחנוכה  

  רוזן

 2. יישר כח  

  איציק

 3. אשריכם ישראל !  

  בס''ד

 4. אם אין קיגעל אין תורה  (ל”ת)

  ברגר

 5. פרסומת סמויה  

  יעל מירושלים

 6. חשפנו  

  חשפנו

 7. מודיעין עילית  

  ירושלמער

 8. מה לעשת עם המשבר הכלכלי  

  מבין ענין

 9. אולי שיעשו פינה קבועה -חדשות סורוצקין וכולליו  

  רפי

 10. ל-5  

  ידידיה

 11. חכו חכו!  

  יוס, ירושלים

 12. עם ישראל חי נושם בועט  

  כל הכבוד

 13. במחילה מכבוד תורתם שליט"א  

  איש האמת

 14. כולל פונביז'?  

  רגוע

 15. מעולם לא שמעתי על בין הזמנים בחנוכה..  

  ישיבשערית

;