1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

דגל ישראל במקדש תורת ישראל

גם השנה, כמו ב-61 השנים האחרונות, תלו בישיבת פוניבז' את דגל ישראל בחזית הישיבה. אלא שהשנה, מחשש שיהיו בחורים שיורידו את הדגל, הוקף דגל ישראל בחוטי תיל
שי איזנברג, כתב בחדרי חרדים, ה' אייר תשס"ט 29/04/2009 14:55

חוטי התיל מסביב לדגל ישראל חוטי התיל מסביב לדגל ישראל

כבר 61 שנים מתנוסס דגל ישראל בחזית ישיבת פוניבז' ביום העצמאות, וכל אותן שנים, מידי שנה, מעורר העניין מחלוקות אידיאולגיות.

עד לפני מספר שנים היה זה ר' נתן טייץ, מהנהלת הישיבה, שהיה עולה לתלות את הדגל. כחלק מהמסורת גם היו מתייצבים בשעות הצהריים של יום העצמאות קבוצה של כ-15 איש, מ"קנאי" ירושלים, שהיו מגיעים לבושי שק, כדי להפגין מול הישיבה. אחד מהם היה נואם כחצי שעה ברמקול נייד ואחר-כך היו שבים לביתם. היו גם מספר תלמידים, מתלמידי מהישיבה, יוצאי בתים של "קנאים", שביום העצמאות לא למדו בבניין הישיבה.

כך מידי שנה בשנה.

המחלוקת סביב הדגל סיפקה אנקדוטה מעניינת: בישיבת 'באר יעקב' התעוררה מחלוקת בעניין מסוים בהנהלת הישיבה, ומספר תלמידים החלו לבחוש בפרשה. ראש הישיבה, הגרמ"ש שפירא זצ"ל, נעמד בבית המדרש, ודיבר על האיסור של התלמידים להתערב במחלוקות.

כדוגמה בחר להביא את המחלוקת סביב הדגל בפוניבז'. הגרמ"ש, שהיה ידוע כמי שדבק בשיטת רבו מבריסק זצ"ל, אמר: "יש סיבות עצומות להתנגד לדגל המדינה המתנוסס מעל גבי ישיבה, אבל כיוון שהרב מפוניבז' החליט שכך צריך לעשות - הרי שבישיבה שלו כך צריך לעשות, ומי שמתנגד לזה, יכול לעזוב את הישיבה ולא לפעול נגד זה. לתלמידים אסור להם להתערב".

ישיבת פוניבז
ישיבת פוניבז' ובראשה הדגלאך כנראה שהזמנים השתנו - והתלמידים מתערבים.

עקב חשש שיהיו תלמידים 'קנאים' שיחליטו לעשות מעשה וינסו להוריד את הדגל, החליטה השנה הנהלת הישיבה, לראשונה, למתוח חוטי תיל סביב הדגל, על מנת למנוע זאת.

ישיבת פוניבז' ידועה בכך שאינה משנה מאומה ממה שקבע בזמנו מייסד הישיבה, הרב מפוניבז', הגאון רבי יוסף שלמה כהנמן זצ"ל. הכל נשאר אותו דבר בדיוק, ולמרות ההינתקות של הציבור החרדי במדינה מהציונות, ממשיכים בישיבה לדבוק במנהג תלית הדגל.

אגב, בדגל שנתלה השנה ישנו מגן דוד רק מצד אחד.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. סוף סוף גילוי האמת  (ל”ת)

  חרדי ציוני

 2. שיזהרו  

  הרשל'ה

 3. התערבות  

  דגל דגל יהודי.

 4. לא הבנתי את הצד אחד  

  תמי

 5. תנסו רק לדמיין את ישיבת חזון עובדיה עם  

  קובי

 6. שומו שמים  

  ישיבה באחע'ר

 7. למה אין מגן דוד בצד השני?  

  חיים

 8. לוחמי השחרור היו גם חרדים למהדרין  

  אילי

 9. מה בין העץ לתפוחים ??!!  

  דודי

 10. ברור למה מגן דוד רק בצד אחד, כי החצי האחר של הישיבה מתנגד להנפת הדגל...  (ל”ת)

  מוישה

;