ט"ז סיון התשפ"ד
22.06.2024

חברת החשמל: הסיבה לחשבונות הגבוהים - זינוק בצריכה

לטענת חברת החשמל, המחסור החמור בגז והביקוש העצום לחשמל השפיעו על המחירים, שעשויים להמשיך ולזנק במהלך הקיץ • "קוראים לממשלה להכריז על מצב חירום"

צילום: יעקב נחומי
צילום: יעקב נחומיהבוקר (ג) קיימה וועדת הכלכלה, בראשות ח"כ כרמל שאמה-הכהן, דיון מיוחד במחירי החשמל ותחזית המחירים לקיץ 2012.

בפתח הישיבה אמר היו"ר שאמה-הכהן כי חברת החשמל והציבור בישראל נמצאים במצב דומה, חברת החשמל הגיעה לקצה יכולת האספקה והציבור הגיע לקצה יכולת התשלום. הוא ציין כי בחודש האחרון פורסמו בתקשורת ובמקביל הגיעו גם לוועדה תלונות של צרכנים על חשבונות חריגים, למרות שלא הייתה העלאת תעריפים לאחרונה.

יו"ר רשות החשמל, עו"ד אורית פרקש-הכהן, אמרה כי חברת החשמל ומשק החשמל נמצאים במצב חריג בגלל הפסקת אספקת הגז ממצרים והידלדלות מאגר ים תטיס, החברה נמצאת בבעיה של רכישת דלקים במחירים יקרים פי 5 מהמתוכנן. עו"ד פרקש התייחסה לעלייה הצפויה במחיר החשמל ואמרה כי העלאת המחיר הקרובה שצפויה לעמוד על 6.6% מגלמת את הפסקת אספקת הגז המצרי אבל לא מגלמת את העלייה במחירי הדלקים. לדבריה, בשנה הבאה צפויה עוד עלייה בתעריף של 3%.

עו"ד פרקש הוסיפה כי אמנם מאוגוסט האחרון עלה התעריף בשתי פעימות ב-15% ועדיין מחיר החשמל זול מהמחיר ב-2008. היא התייחסה לנושא החשבונות הגבוהים שנשלחו לאחרונה ואמרה כי "עברנו חודשיים עם צריכת חשמל מוגברת בגלל מזג האוויר והחשבונות מבטאים זאת". לדבריה, הרשות תאפשר 12 הסדרים שונים לייצר תמריצים להפחתת צריכה בשעות השיא. "יש הסדרים שהם חובה לצרכנים שצורכים מעל 40 אלף קווט"ש בשנה – שיכולים להפחית את שיא הביקוש בעד 0.6% מהצריכה", אמרה.

יו"ר רשות החשמל ציינה גם כי הרשות נמצאת בשלבי שימוע להסדרים לעודד צרכנות חכמה שיכולה. אחד ההסדרים הוא וולונטרי ויכול להביא לחיסכון של עד 10% בשנה, כאשר חברת החשמל תודיע למי שיצטרף להסדר בשעות מסוימות כי הוא יתוגמל על הפחתת הצריכה. הסדר נוסף הוא הנחה שיכולה להגיע לעד 15% למי שיחסוך עד 20% בצריכה שלו בהשוואה לצריכה בשנה שעברה. הממונה על פניות הציבור ברשות, מירב יוסף, התייחסה לצריכת אוכלוסיות חלשות ואמרה כי 1.5% מהתעריף מוקצה לטובת לקוחות חלשים וממנו מנוצל כיום רק 0.6% מהתעריף שהם 100 מיליון שקל שמועמסים על יתר הצרכנים.

הועדה תפעל להרחיב את הגדרות הזכאות

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל, הודה כי לחברה יש בעיות פיננסיות קשות, אך הבהיר כי אין קשר בין המשבר הנוכחי לבעיות הפיננסיות. "בחלק מימי קיץ 2012 נגיע לאפס רזרבה כשאנחנו צריכים במצב נורמאלי 15%-20% רזרבה. הציבור ירגיש במחסור אבל התשתיות הקריטיות לא ייפגעו". לדבריו, גם בקיץ 2013 יהיה מחסור והמשבר צפוי להיות מאחורינו ב-2014-2015. רון טל ציין כי ב-2010 עלויות הדלקים עמדו על 9.5 מיליארד שקל כאשר התכנון היה ירידה בעלויות, אך במציאות ב-2011 העלויות עלו ל-14 מיליארד שקל וב-2012 צפויות להגיע ל-23-25 מיליארד שקל.

"אם זו הייתה חברה פרטית או שמחירי החשמל היו עולים או שהחברה לא הייתה מספקת חשמל – והסיבה היחידה שיש חשמל בישראל היא שאנחנו לא חברה פרטית", אמר רון טל. הוא ציין כי העלייה בתעריפים מ-2009 מסתכמת בסך הכל ב-1.2 אגורות לקווט"ש. לדבריו, הבנק העולמי קבע כי כדי לייצב את חברת החשמל צריך להעלות את בסיס התעריף ב-16%, להזרים כמיליארד שקל לחברה והורדת עלויות והתייעלות של 20%-25%.

רון טל הוסיף כי הוא מקווה שהשנה יושלמו עקרונות הרפורמה. "עד סוף 2012 קבענו יעד שבחברת החשמל יהיו פחות 400 עובדים קבועים וההתייעלות הכוללת תהייה של בין 1,500 ל-2,000 איש על בסיס שינוי ארגוני ולא בהכרח פיטורים", אמר.

רון טל הבהיר: "הרפורמה עולה כסף וכדי שהיא תקרה צריך להעלות את התעריף. העלייה הנוכחית היא בגלל הדלקים והדבר הנכון לעשות הוא למתן את הירידות בהמשך כשעלויות הדלקים יפחתו".

הוא גם התייחס לנושא החשבונות האחרונים ואמר כי הייתה עלייה של 25% בצריכה ביחס לחורף אשתקד. "אנשים שילמו יותר כי הם צרכו יותר", אמר. כמו כן הוא מתח ביקורת על העיכוב בהגעת הגז מתמר ואמר כי הוא לא נובע מוועדת ששינסקי אלא מכך שלא אושרה היציאה הצפונית של צינור הגז בחוף דור. "כל הולכת הגז מבוססת על צינור אחד ואם יקרה לו משהו לא נדע מה לעשות, צריך להגיע ל-4 צינורות בשנים הקרובות", אמר.

יו"ר חברת החשמל הוסיף כי לאור הנתונים הוא "קורא לשר האנרגיה ולממשלה לפעול לפי סמכותם ולהכריז על מצב חירום במשק החשמל בקיץ הקרוב, דבר שיאפשר לשר לנקוט בצעדים שלא לפי הרגולציה הקיימת ולהסיר חסמים כדי להקל על השליטה במשבר". יו"ר רשות החשמל אמרה בתגובה כי "זה לא דבר פשוט ונדרשת בחינה ממשלתית של הנושא".

היו"ר שאמה-הכהן סיכם את הדיון ואמר כי "בפני הוועדה נפרסה תמונה קשה והוועדה תובעת משר האנרגיה והמים לפעול עם משרדי האוצר והגנת הסביבה ולהציע תוכנית פעולה ממשלתית יחד עם חברת החשמל לפתרון המשבר". היו"ר שאמה-הכהן אמר עוד כי "מטריד אותי שהאזהרות נשמעות לא בפעם הראשונה אבל אין צעדים אמיתיים להתמודד עם המשבר". הוא הוסיף כי יפנה לשר האנרגיה בעניין תת הניצול של החשמל הסוציאלי וינסה לפעול להרחיב את הגדרות הזכאות: "זו הבשורה שאנחנו יכולים להביא לחלשים", אמר ח"כ שאמה-הכהן שהבהיר כי ההתייקרויות נובעות מאילוצים שאינם בשליטתנו.
חברת החשמל וועדת הכלכלה כרמל שאמה-הכהן צריכה מחיר

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד