1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. הרב מנחם ברוד

גל של שנאת חרדים • טורו של מנחם ברוד

הניסיון להכריע בשאלות ערכיות כמו שילוב לימוד תורה עם הבאת פרנסה על-ידי שלילת זכויות – פסול ומתועב מיסודו, והוא מזכיר ימים שהיינו רוצים מאוד לשכוח
מנחם ברוד, כ"ו אדר תשע"ב 20/03/2012 23:59

מנחם ברודכשהתפרצה 'המחאה החברתית' בקיץ האחרון, הגיב כלפיה הציבור הדתי והחרדי בחשדנות ובהסתייגות. מקור החשדנות לא היה ברור כל-כך בהתחלה, כי לכאורה הציבור הזה היה צריך להיות הראשון לזעוק את זעקת המחאה החברתית. אין כמו משפחות ברוכות ילדים החשות את יוקר המחיה ואת הקושי הגדל והולך להתחיל ולא רק לגמור את החודש.

אבל משהו בהתנהלות של אותה מחאה הדיף ריח לא נעים כל-כך. היו שם אנרגיות פוליטיות, שמצאו להן אפיק התפרצות נוח בדמות מחאה חברתית. וגם, אף-על-פי שדוברי המחאה השתדלו מאוד להסתיר זאת, פה ושם נפלטו מפיהם התבטאויות בגנות החרדים וההתנחלויות, כאילו הם האשמים בצרות המשק.

רצון להרֵע

אבל השבוע, כשאושר פרק הדיור בדוח טרכטנברג, יצא המרצע מן השק. הלוא המחאה התפרצה בגלל יוקר הדיור. והנה, הממשלה החליטה לבנות 187 אלף דירות בחמש השנים הקרובות, תנופת בנייה אדירה, שבוודאי תוריד את מחירי הדיור. גם תנאי הזכאות לסיוע של משרד השיכון שונו לטובת המשרתים בצה"ל, וצומצם המרכיב של מספר הילדים במשפחה.

אבל בכלי-התקשורת אתה שומע קולות קינה ונהי. גם נציגי 'המחאה החברתית' מביעים אי שביעות רצון. ממה בדיוק הם אינם מרוצים? – מאי קבלת הקריטריון של 'מיצוי כושר השתכרות'. ובמילים מכובסות פחות: הביקורת היא על שלא שללו מאברך כולל את האפשרות לקנות דירה ב'מחיר למשתכן'.
האם כשאברך כולל קונה דירה ב'מחיר למשתכן' זה בא על חשבון המשרתים בצה"ל והעובדים למחייתם? כלל וכלל לא. מדובר בשכונות נפרדות, באזורים נפרדים. אברכי כולל מבקשים להתגורר בשכונות חרדיות ולא באזורים הפתוחים לכלל הציבור. על מה אפוא הטרוניות?

בימים הנוראים אנו אומרים בתפילה: "מי יחיה ומי ימות". יש על כך פתגם, שלעיתים בני-אדם נאבקים למען 'מי יחיה' – הם רוצים שיהיה להם טוב; אך לפעמים הם נאבקים למען 'מי ימות' – הם מבקשים שלזולת יהיה רע. וזה בדיוק מה שקורה כאן. זה גל עכור של שנאת חרדים ורצון גלוי להרֵע להם.

ומה עוד?

ולמה להיעצר בתחום הדיור? אפשר להעלות עוד ועוד רעיונות להפעלת לחץ כלכלי-חברתי על אברכי כולל. למשל, לשלול מהם זכאות לרישיון נהיגה. להכפיל להם את מחיר החשמל והמים. להטיל מס מיוחד על טליתות ותפילין. ואם זה לא יועיל, אפשר גם להגביל את חופש התנועה שלהם, ולרכז אותם באזורים מוגדרים. להמשיך?

אלה אותם נאורים שיזדעזעו עד עמקי נשמתם אם מישהו יעז לצייץ נגד האוכלוסייה הערבית על שאינה משרתת בצה"ל ועל שיש בה תרבות של עבודה ב'שחור' והשתמטות מתשלום מיסים. זאת גזענות מתועבת, יפצחו במקהלה. זאת הענשה קולקטיבית בלתי-מוסרית בעליל, יטענו בצדקנות. אבל כלפי החרדים הכול מותר.

לגיטימי לדון בשאלה כיצד לשלב לימוד תורה עם הבאת פרנסה, ובאיזה שלב לצאת לשוק העבודה. אבל הניסיון להכריע בשאלות ערכיות כאלה על-ידי שלילת זכויות – פסול ומתועב מיסודו, והוא מזכיר ימים שהיינו רוצים מאוד לשכוח.

המאמר מתפרסם בגליון 'שיחת השבוע'

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. איזה קשקשן... למה שחילוני ירצה לסבסד דיור לחרדי שחי על חשבונו ומזלזל בו?  (ל”ת)


  • שאלה לי אליך-אתה חילוני, אז למה אתה גולש באתר חרדי? אין אתרים חילוניים?  (ל”ת)


 2. מסתבר שפרעה לא מת..  

  י.

 3. אתה הקשקשן,,בינתיים החילוניים חיים ע"ח הדתיים שבזכות התורה שלהם העולם קיים,,,,  

  האמת

  • הבעיה היא שהחרדים מתעלמים מהעובדה שהחילונים לא יודעים את זה ופעם אחר פעם תומכים בצעדים שמגדילים את השנאה (ל”ת)

   מר ברוך

  • לחרדים לא אכפת שהחילונים חושבים כך. זה שורש הבעיה. (ל”ת)

   דוד

  • לשיטת האידיוט טוב להתפרנס מעושק כספי חילונים שממילא לא מבינים כלום, ואת התרעומת של החילונים יש להסביר בשנאה מולדת. זה מה שהצלחת ללמוד בכולל? (ל”ת)


  • באמת בזכות התורה שלכם העולם קיים ?  

   אפיקורס

 4. לא נתנה התורה אלא לאוכלי המן.  

  שריר

 5. מי גורם לשנאת חרדים ?  

  מאן דאמר

 6. ברוד: גם אתם - חבד- אשמים במצב זה ואסביר לך מדוע:  

  נחמן

 7. יישר כח.  

  אברך

 8. למה חרדי לא יכול לעבוד?  

  חילונית

 9. צריך לתת לכם כלום  

  יהודי אמיתי טהור

 10. כספי משלם המיסים מתגוללים ואין פוצה פה ומצפצף  

  ruch

  • האם פנית למבקר המדינה או שגם לך נוח על הכסא שלך? ותו, יאיר לפיד לשיטתו צודק. (ל”ת)


 11. ’’ימים שהיינו רוצים מאוד לשכוח. ’’  

  פסח חנוכה

;