י"ב תמוז התשפ"ד
18.07.2024

מטהרים את רוסיה • נחנכו ארבעה מקוואות חדשים

תושביה היהודים של מוסקבה, כמו גם קוסטרמא, אורנבורג ובריאנסק, חנכו מקווה חדש • מקימי המקוואות: רבני הערים, בפיקוחו ובהדרכתו של רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר

מטהרים את רוסיה • נחנכו ארבעה מקוואות חדשים

בחודש האחרון בלבד נחנכו ברוסיה ארבעה מקוואות חדשים. המקוואות נבנו ונפתחו בזה אחר זה בערים: מוסקבה, קוסטרמא, אורנבורג ובריאנסק.

המקוואות נבנו תחת פיקוחם ההלכתי רב הניסיון של דייני ורבני הרבנות הראשית של רוסיה בראשות רבה הראשי של רוסיה הגר"ב לאזאר, ובסיוע כספי של ידידים ותומכים רבים, בהם: קרן 'אור אבנר' של ר' לוי לבייב, קרן 'צדקת משה' של ר' מיכאל מירלשווילי, התומך בפעילות היהודית ברוסיה במשך כל השנה כולה, הקרן של איש החסד ר' יצחק משען, קרן ג.מ.ר. של משפחת אלשווילי ושמילשווילי, ו'מרכז רבני אירופה' על ידי ר' מנחם מרגולין.

בעיר מוסקבה, המקווה החדש פועל בבניין בית הכנסת 'דרכי שלום' בניהול רב הקהילה הרב דוד קארפאוו.

בעיר קוסטרמא, נבנה המקווה בראשונה לפני למעלה ממאה שנה במסירות נפש גדולה. השבוע לפני שמונים וחמש שנה בדיוק, כאשר נשלח האדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש זצ"ל לגלות בקוסטרמא ב'עוון' הפצה יהדות בכל רוסיה, שופץ המקוה על ידי החסיד ר' מיכאל דבורקין ז"ל, שאף פתח בעיר תלמוד תורה שפעל מתוך מסירות נפש, אך בהמשך נסגר ונהרס על ידי השלטון הקומוניסטי. כעת זכה המקום לעדנה על ידי רב העיר, הרב ניסן רופו, בוגר הישיבה גדולה 'תומכי תמימים' במוסקבה, ששיפץ בשנית את המקווה לשם ולתפארת.

בעיר אורנבורג, נבנה המקווה בסמוך לבית הכנסת במרכז העיר, על ידי רב העיר הרב גואל מאיירס. המקווה ישמש כעת את אלפי יהודי העיר, בהם מאות הורים לתלמידי ביה"ס 'אור אבנר' באורנבורג.

בעיר בריאנסק, נבנה ונפתח המקווה החדש והמפואר, סמוך ונראה למרכז היהודי ובית הכנסת החדש שנבנה על ידי רב העיר הרב מנחם מענדל זקלס, המפעיל בעיר בית ספר, גני ילדים ומוסדות נוספים לאלפי המשפחות היהודיות בבריאנסק.

רבה של רוסיה - הגר"ב לאזאר, שבטיסות-פנים בין מוסקבה לערים אלו, השתתף אישית בפתיחת המקוואות, שיבח מאוד את השקעתם ומסירותם של רבני הערים והקהילות, העומדים על משמר הטהרה והקדושה במקומותיהם, ומרבים פעלים לתורה, לחינוך ולחסד במשך כל ימות השנה, בשבתות, במועדים ובכל זמן ועת.לאזאר מקוואות מוסקבה בריאנסק קוסטרמא

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד