1. עמוד הבית
 2. מחשבים ואינטרנט
 3. אונליין

הכתבה שלא תרצה לקרוא • על התמכרות לאינטרנט

הוא חרדי, תלמיד חכם, ואפילו מוסר שיעורי תורה, תמיד הוא חשב שהוא 'חוטא', עד שהתגלה לו: הוא בסך הכל חולה, וניתן לריפוי • מכתבו של מכור אנונימי
חרדי אנונימי, כ"ח אב תשע"ב 16/08/2012 15:01

שמור עיניך

נתחיל מהסוף. כן, אני אדם חרדי בדיוק כמוך הקורא, מקפיד על קלה כבחמורה, קובע עיתים לתורה וגר בריכוז חרדי. למדתי בישיבות מצויינות וילדיי מתחנכים בתלמודי תורה חשובים ומפורסמים. גם אני שומע את פעמי אלול המתקרבים ומתחיל להתכונן לימים הנוראים ובקיצור - אני חרדי רגיל מהשורה.

אבל אני מתמודד עם בעיה חמורה וזאת הסיבה בגללה אני כותב לכם כעת. אנסה לכתוב את זה בעדינות, אני מתמודד עם שמירת העיניים, אבל לא ברמה של הליכה ברחוב אלא ברמה הרבה הרבה יותר חמורה. אופססס זהו, אני יודע שלמרות ההקדמה, חלק גדול מהקוראים כבר רוצה לעבור לטקבטק איזו תגובה זועמת על כך שנותנים לאדם פושע ורשע מקום באתר אינטרנט חרדי. אוקיי, אין לי תלונות על אף אחד, אבל אם אתה הקורא מעוניין באמת לדעת - ויש לזה סיבה טובה - אנא תמשיך לקרוא, אולי בסוף תדע משהו שלא ידעת עד עכשיו.

מעולם לא הבנתי את האלכוהוליסט וגם לא הבנתי את הנרקומן. למה לעזאזל הם עושים את זה לעצמם? הם הרי רואים בדיוק לאן זה מוביל אותם ויודעים את הנזק העצום שזה גורם להם, אז למה הם לא מפסיקים? היום אני מבין שלדרוש מאלכוהוליסט להפסיק לשתות זה כמו להגיד לאדם צולע שפשוט יתחיל ללכת ישר, או להגיד למגמגם שפשוט יפסיק לגמגמם ויתחיל לדבר רגיל. ולמה כל זה נוגע אליי ולמה שזה יעניין אותכם? מסתבר שאני לא שונה מהאלכוהוליסט, הנרקומן, הצולע או המגמגם. גם אני חולה. לא קל לי עם הדברים, ועוד יותר כואב לי לכתוב אותם (שלא לדבר על לפרסם אותם באינטרנט). סהדי במרומים שהדברים קשים וכואבים עשרת מונים יותר מאשר מחלה פיזית ואין לי שום דרך לנסות להעביר אפילו מעט מהכאב הנורא הזה.

ושוב: לפני שאתם שופטים אותי כאן וטוענים שאני סתם חוטא שמחפש תירוצים לעבירות שלו, אנא תמשיכו לקרוא עוד קצת. האמת היא שגם אני הייתי בטוח בדיוק כמוכם שאני חוטא, ולכן במשך עשרים שנה ניסיתי בלי הפסקה לעשות תשובה על העבירות שלי. למדתי, התפללתי, טבלתי במקווה, צמתי, ביקשתי תיקון מרבנים ובגדול נראה שעשיתי כל מה שיכולתי לעשות כדי לחזור בתשובה ולהפסיק, אבל זה מעולם לא הפסיק. למה? לא היה לי שמץ של מושג ולא הבנתי מה לא בסדר איתי. איך יכול להיות שפעם אחרי פעם אני חוזר בדיוק למקום שבו אני לא רוצה להיות? ייסורי הנפש שעברתי לא ניתנים לתיאור ופיצול האישיות שחויתי היה איום ונורא. מצד אחד אני אברך מוערך, איש יודע ספר ואפילו מוסר שיעורי תורה, ומצד שני לא מסוגל לעצור מנפילות עמוקות עד התהום.

ואז, יום אחד גיליתי את אתר שמור עיניך ולהפתעתי העצומה הבנתי שאני לא חוטא, אני חולה. למחלה שלי קוראים התמכרות, ואין שום דרך לטפל בה באמצעות "תשובה" או תפילה או כל דרך דתית אחרת. ממש לא מדובר על יצר הרע, גם לא יצר הרע גדול, וגם לא מדובר סתם על אובססיה, אלא על התמכרות כפייתית שניתן די בקלות לאבחן אותה אצל איש מקצוע. ברגע אחד הבנתי מה עבר עליי כל השנים האלו. רציתי - באמת רציתי! - להפסיק, ידעתי כמה זה רע וכמה זה גרוע אבל פשוט לא יכולתי. הייתי כמו המגמגם שרוצה לדבר בלי גמגום אבל לא יכול. הוא יודע שזה פוגע לו בסיכויים להתקבל לעבודה, בשידוכים ובכל מקום אבל הוא לא יכול לדבר רגיל.

אז מה זה אומר שאני חולה ומה ההבדל בין חולה לחוטא? הבה נחשוב על אדם ששבר את רגלו ומאושפז בבית חולים, האם יהיה מי שיאמר שהוא חוטא כיון שהוא לא מתפלל במנין? הרי ברור שזה לא המצב, וכעת הוא צריך לטפל בעצמו. נלך שלב נוסף קדימה: האם יהיה אדם שיאמר שהחולה צריך לגשת לרב לבקש תיקון תשובה שירפא את רגלו? ברור שלא, כיון שכל אחד מבין שזה ענין לאנשי מקצוע. מסתבר שזה תיאור מדוייק של המצב שלי, רק שבמקום רגל - המחלה שלי היא בראש. אני חולה ולכן הדבר החשוב ביותר כעת הוא שאקבל טיפול, והטיפול הזה לא יגיע באמצעות לימוד או תשובה אלא רק על ידי אנשי מקצוע המכירים את המחלה הזאת.

וכך, עשרים שנה אחרי, כשכבר מיציתי את הכל, אחרי שהייתי בטוח שהחתונה תפתור את הבעיה, אחרי שהייתי בטוח ששיחות עם ראש הישיבה יפתרו את הבעיה, אחרי שהייתי בטוח שאם אשקע כולי בתוך התורה והתפילה תיפתר הבעיה, אחרי הכל הכל, סוף סוף מצאתי את הפתרון. הגעתי לשמור עיניך והבנתי שאני חולה. כאשר הבנתי שאני חולה, זה לא נתן לי שום לגיטימציה להמשיך אלא בדיוק הפוך: מאותו רגע התחלתי בתהליך החלמה מדהים, ומאז אני "נקי" (כך נקרא בשפת המכורים אדם שלא נופל).

בטח תשאלו: מה נתנו לך ב'שמור עיניך' שלא נתנו לך הרבנים איתם שוחחת? האמת היא שהדבר העיקרי שקיבלתי היה הבנה. לראשונה בחיי מצאתי אנשים (המון אנשים) שהבינו בדיוק מה עובר עליי. כאשר סיפרתי על הייסורים הנוראיים שאני עובר בכל נפילה, היה מי שהבין אותי, ובמקום לומר לי: "אז תפסיק", אמר לי: "אני מבין אותך. זה בדיוק אני". הקבלה הזאת של אנשים נוספים שמתמודדים עם אותו דבר, היו הצעד הראשון והמרכזי לקראת ההחלמה. כשסיפרתי על כך שנהרסו לי החיים בגלל ההתמכרות, לא אמרו לי "אז למה אתה ממשיך", אלא אמרו לי "כן, גם לנו נהרסו החיים וגם אנחנו לא יכולנו להפסיק". אבל היה משהו נוסף חשוב לא פחות. כאשר הגעתי ל'שמור עיניך' גיליתי לראשונה בחיי שיש גם דרך החוצה. גיליתי שלא באמת חייבים לסבול כל החיים. ראיתי אחרים שהיו במצב שלי הוא במצב קשה משלי, והם היו נקיים ומאושרים.

אז מה המסר שלי? די פשוט. המסר הוא קודם כל לאלו שסובלים בעצמם. אם אתה קורא את הדברים ומזדהה כיון שגם אתה סובל, כדאי שתדע כמה דברים: א. אתה לא לבד, יש המונים כמוך. ב. אתה לא חוטא, אתה חולה. ג. החשוב ביותר - יש דרך החוצה!

והמסר הוא גם לרבנים, אנשי חינוך או חברי משפחה וידידים המכירים אדם שהסימנים מעידים שהוא רוצה להפסיק - אבל פשוט לא מצליח. תדעו שהאדם שאתם מכירים הוא חולה, ושום דבר שתעשו לא יעזור כדי להביא אותו להחלמה. שיחות המוסר ושיעורי החסידות, הדיבורים הטובים והדיבורים הקשים - הכל לא ישנה את המצב. במקום זה, אולי תפנו אותו ל'שמור עיניך

' ותספרו לו ששמעתם שיש דרך החוצה, כאן יש לו סיכוי.

תודה על הקריאה ואני מקווה שהועלתי.

קישורים:
לגמילה מהתמכרות - לחץ כאן
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. למה "הכתבה שלא תרצה לקרוא"??? אדרבה ואדרבה, הכתבה שתרצה מאד מאד לקרוא...  (ל”ת)

  ויגדל הילד ויגמל ויעש משתה גדול

 2. כמה חיכיתי לכתבה הזאת  

  שלמה זלמן

 3. וואו. יש לי דמעות בעיניים  

  יוקי

 4. פתחת לי את העיניים!  

  משה כהן

  • אם אתה נופל במקומות הגרועים ביותר, אז תתקין אינטרנט רימון (ל”ת)

   יואל

 5. נכון ולא נכון  

  שומר מצוות

 6. שמור עיניך www.gye.org.il - אתר מצויין לכל מי שסובל מהבעיה - לא רק למכורים  (ל”ת)

  יוסי

 7. שטויות זה לא התמכרות  

  יוסלה

  • מה אתה יודע על התמכרות? 


 8. לא בטוח שכדאי לפרסם  

  דואג

  • כדאי מאוד לפרסם 


  • חוטאים תמיד ימצאו תירוצים. "ישרים דרכי ה', צדיקים ילכו בם ופושעים ייכשלו בם". (ל”ת)


 9. 20 שנה ?? וואו כל הכבוד  (ל”ת)

  הגומל

 10. לא כל כך מדויק !!!!!!!1 כנסו!!!!!!!  

  השפוי

 11. כל מי שיש לו את הבעיה ממליץ בחום  

  ממליץ לכולם

 12. ודעו לכם רבותי שהתמכרות יכולה להיות גם לאתרי חדשות היום...לא רק ללכלוך  

  מסכן

 13. כתבה טובה וחשובה  

  שרוליק

 14. חוסר הבנה.  

  חרדי אנונימי

  • לא חייבים אינטרנט, לפני 20 שנה היו את הדברים האלה במקומות אחרים.. (ל”ת)


 15. מישהו יודע אם זה רק דרך האתר או שיש איזה טלפון או משהו כזה???  (ל”ת)

  ג'קי

  • הקו החם של GYE: 1599-500-119 (ל”ת)

   אסיר תודה

 16. תופעה נפוצה לצערינו  

  תודה לשמור עיניך

 17. תודה רבה  

  משה

 18. צדיקים!!!  

  אסיר תודה

 19. מדהים!  

  אנונימית

 20. כל מילה בסלע.  

  בני

  • זה נכון מאד שלא כל הרבנים והמחנכים יודעים להבדיל בין חולה למכור (ל”ת)

   יואל

 21. תקראו את מה שכתבתי חשוב!!!!!  

  שראל שלום בן חמו

 22. אמת  

  בן ישי

 23. חובה!  

  mikolo

 24. התבודדות עיקבית  

  ב

  • כל אחד ודרך עבודת השם שלו. כנראה שלך התבודדות מועילה, לאחרים עניינים אחרים 


 25. תודה רבה על האומץ...הצלת אותי!!!!!  (ל”ת)

  י---סוד---י

 26. זה אומר שיש סיכוי להינצל??????  (ל”ת)

  אבוד

  • זה לא שטויות במיץ עגבניות, אבל..... 

   אין הקב"ה בא בטרוניא

 27. כל הכבוד לכותב הכתבה.  

  מתחזק

 28. יישר כח על גילוי הלב - זוהי תשובת המשקל  

  טלי

 29. אתר שמור עיניך הציל אותי..  (ל”ת)

  יובל

 30. אתר מדהים!!!  

  אנונימית

 31. סור מרע!  

  יהודי פשוט

 32. יכול להיות שפשוט התבגרת. מכירה את זה מקרוב  

  פלונית

 33. נושא חשוב שצריך לעלות לסדר היום  

  אשריכם

 34. אני אישית מכיר מישהו שמטפל בזה  

  מרגמיש

 35. איך התמכרות קשורה ל'שמירת עיניים'?  

  שלמה

 36. אולי כדאי לעבור לנישואין מאהבה במקום נישואין משידוך?  

  ישראל סבתא

 37. יש לך טעות רצינית... תקרא ספרים של הרב הרוש ותבין!! רק מי שהביא את הבעיה הוא יכול לקחת אותה.. עם כל הסימפטיה ל"מקצוענים". מניסיון!  

  גם סובל מזה

  • המקצוענים יגידו על כל ספר שתביא, שהוא מועיל רק לבעלי עבירה ולא למכורים 

   ואני חושב שאין מכורים רק בעלי תאוה

 38. על כגון דא נאמר "תחילתו בפשיעה וסופו באונס"  (ל”ת)

  חרדי

  • נכון, היום מי שגונב יש לו קלפטומניה, מי שמאנס יש לו בעיות בזהות, מי שרוצח לא כשיר לעמוד לדין מכיון שלא היה "בדעתו" בשעת הרצח, ומי שמסתכל בדב 

   תשובה זה רק דבר של פעם

 39. טעות בידכם  

  חולק מכל וכל

  • גם אם הגיע לדיוטא התחתונה, ועשה כל מעשה שבעולם כאלעזר בן דורדיא, יכול לחזור בתשובה, אבל יש תשובה על ביטול עשה ויש תשובה על לא תעשה, ויש תשובה על חייבי (ל”ת)

   צריכים רק לדעת מה ד' שואל מעמך

  • מי דיבר על אתרים חילוניים? 


  • קרא שוב את הכתבה... 

   יודי

 40. אינני מבין, הוא לא אוהב את אשתו?  

  אבויה

  • מה הקשר בכלל? 


  • ואם אני אוהב שוקולד -  

   יאיר

 41. מצילי חיים ממש!  (ל”ת)

  D

;